שתף קטע נבחר

היום בחירות במרצ: אורון ינצח בסיבוב הראשון?

בתום מירוץ נימוסי וחריג, ינסה המועמד המוביל לגרוף יותר מ-50 אחוזים מקולות 15 אלף מתפקדי מפלגת השמאל, במטרה להחזיר את המצביעים. רן כהן וזהבה גלאון מקווים לגרור אותו לסיבוב שני. בינתיים, גוברות ההערכות כי היו"ר היוצא ביילין יפרוש מהפוליטיקה

מעטים אולי ישימו לב לכך, אבל היום (ג') תגיע לשיאה, ואולי גם לסיומה, מערכת הבחירות לראשות מרצ. שלושת המועמדים - חברי הכנסת זהבה גלאון, רן כהן וחיים אורון - ינסו לגייס חמישים אחוז מהקולות כנדרש, על מנת לגמור את ההתמודדות בסיבוב אחד.

 

למרות האווירה הרגועה, אולי הרגע הדרמטי במערכת הבחירות הזו היתה הודעתו של יו"ר מרצ המכהן, ד"ר יוסי ביילין, כי הוא פורש מן המירוץ, לאחר שאורון הודיע כי יתמודד.

 פרישתו של ביילין, התומך באורון, שמה למעשה סוף לעוד פרק בחייה של מרצ, ולתקופה מורכבת שבה איבדה המפלגה לא מעט מבוחריה ומתומכיה.

 

כעת נשאלת השאלה האם ביילין ירוץ גם לכנסת הבאה, או שמא לאחר פרישתו מראשות התנועה, יודיע בעתיד הלא רחוק גם על פרישה מהחיים הפוליטיים. ביילין עצמו טוען כי הוא לא רואה סיבה מדוע לא לרוץ לכנסת הבאה, אולם במערכת הפוליטית מעריכים כי גבוהים הסיכויים שיפרוש מן הפוליטיקה הפרלמנטרית.

 

איפה תהיה האדישות גדולה יותר?

הקלפיות ייפתחו בשעה ארבע וחצי אחר הצהריים, וייסגרו בתשע בערב. בחלון הזמנים הקצר הזה, יתבקשו כ-15 אלף מתפקדי מרצ לבחור את המנהיג הבא שלהם. מי שזה לא יהיה, המשימה בפני היו"ר הבא של מפלגת השמאל הקטנה תהיה מורכבת וקשה: להחזיר את הרלבנטיות, ואת המצביעים. אם ההכרעה לא תיפול היום, ואף אחד מהמועמדים לא יזכה במחצית הקולות, הסיבוב השני ייערך בעוד שבועיים.

 

ההערכות הן כי בסופו של דבר אורון (ג'ומס) יזכה בבכורה, וינהיג את מרצ בשנים הקרובות. במטהו של אורון עושים בשבועות האחרונים מאמצים גדולים על מנת לוודא כי הבחירות יסתיימו בסיבוב הראשון. אורון נהנה מתמיכה נרחבת בכל המגזרים במפלגה, אולם יריביו, כהן וגלאון, עושים עד הרגע האחרון מאמצים כדי לנגוס כמה שיותר בכוחו.

 

במטהו של כהן מנסים בימים האחרונים להביא להעלאת אחוזי ההצבעה, בעיקר במגזר העירוני, מתוך תקווה כי יכפו סיבוב שני מול אורון. כהן סבור כי בקרב העירוניים, כ-6,000 מבעלי זכות הבחירה, כוחו גדול משל שאר המועמדים, והוא מקווה כי בעזרתם יצליח לגרור את אורון לסיבוב שני. עם זאת, אנשיו של כהן חוששים כי דווקא במגזר הזה, האדישות תהיה גדולה יותר מאשר בקיבוצים, למשל, שם זוכה אורון לתמיכה רחבה ביותר.

 

"השמאל רחוק מלסיים את תפקידו ההיסטורי והפוליטי"

מערכת הבחירות לראשות מרצ התנהלה בחודשים האחרונים בנימוס מרצי טיפוסי, והמועמדים נמנעו מלתקוף זה את זה. גם בעימותים הכי חריפים ביניהם הטונים נותרו נמוכים, והסגנון הפוליטי המאפיין את רוב המפלגות בישראל לא התבטא. אמנם השקט הזה הרחיק אולי את העניין התקשורתי מהבחירות, אבל במרצ מאמינים כי ההתנהלות היא חלק מאופיה ומצביונה של המפלגה.

 

אז האם הבחירות מסמלות עידן חדש עבור השמאל הישראלי? לא ברור. בכל מקרה, המועמדים מאמינים כי תפקידה של מרצ עדיין לא תם, וכל אחד מהם מבטיח לפעול להגדלת כוחה. "השמאל רחוק מלסיים את תפקידו ההיסטורי והפוליטי", אומר כהן. "למרצ תפקיד חשוב: להיות הקטר של השמאל, שמושך אחריו את כל הקרונות הפוליטיים.

 

"אני מודיע לכל מי שהספיד את מרצ ואת השמאל בכלל: מרצ יכולה להיות האטרקציה של הבחירות הבאות, כפי שהיתה ב-92. מרצ יכולה להיות שמאל חברתי, תוסס, ולא פחות חשוב - בעל מרכיב כוח משמעותי שיכול לקחת משרדי ממשלה ולהיות פקטור חשוב במפה הפוליטית", סיכם כהן.

 

אורון אומר כי המשימה המרכזית היא להחזיר את המנדטים למרצ. לדבריו, "זהו האתגר שעומד בפנינו, ונעשה את כל המאמץ. האתגר ביום שאחרי הוא לצרף כוחות וציבורים נוספים למרצ כדי שתהיה בעלת משמעות".

 

ואילו גלאון, שניהלה קמפיין יוצא דופן, שכלל סרטון אנימציה בו השתעשעה על חשבון עצמה, מדגישה ש"הבחירות האלה גורליות לעתידה של מרצ. בהתמודדות שלי אני מציבה אלטרנטיבה אידאולוגית, ומביאה רוח חדשה שמוכנה להתייצב באומץ, עם השקפת עולם. אני רוצה להחזיר את מרצ לימי הזוהר שלה, כשהיתה מרדנית, נשכנית ואטרקטיבית".


פורסם לראשונה 17/03/2008 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון. פייבוריט
צילום: עופר עמרם
גלאון. "אני אלטרנטיבה"
צילום: דודי ועקנין
כהן. העירוניים יבואו?
צילום: עופר עמרם
צילום: אלי אלגרט
ביילין. פורש?
צילום: אלי אלגרט
מומלצים