שתף קטע נבחר

מרקל בנאומה בכנסת בעברית: "כבוד גדול עבורי"

קנצלרית גרמניה פתחה וחתמה את נאומה בכנסת בעברית, וזכתה לתשואות. בשפה הגרמנית אמרה: "גרמניה וישראל תמיד יהיו קשורות באופן מיוחד בעקבות השואה, שממלאת את הגרמנים בבושה". רה"מ אולמרט אמר לה: "מי כמוך מבין עד כמה נוגעות הכרזותיו האנטישמיות של מכחיש-השואה השולט באיראן בעצב רגיש מאוד בתודעה של עמנו". כמה חברי כנסת נעדרו מהמליאה, במחאה על כך שדבריה של מרקל נישאו בגרמנית

"אני מודה לכם שניתן לי לדבר אליכם כאן בבית מכובד זה. זה כבוד גדול עבורי". כך, בשפה העברית, פתחה אחר הצהריים (יום ג') את נאומה בכנסת קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. הקנצלרית השתתפה בישיבת מליאה מיוחדת, בראש משלחת המורכבת משרים וחברי פרלמנט מארצה. דבריה של מרקל קצרו מחיאות כפיים סוערות מצד היושבים במליאה והאורחים הרבים שהגיעו לישיבה.

 

מרקל המשיכה לנאום בגרמנית: "אני מודה לכם על שאני יכולה לדבר בשפת אמי היום. בשנה זו חוגגים אתם 60 שנה להקמת המדינה. אלה 60 שנה של בניה אדירה, בנסיבות ובתנאים קשים, 60 שנה כאלה הם 60 שנה של אתגרים במאבק נגד האיום ולמען השלום והבטחון. 60 שנה לישראל משמע 60 שנות קליטת מהגרים עולים בקרב יושבי הארץ.

 

"בשם ממשלת גרמניה ועמה אני מברכת את כל אזרחי ישראל לרגל חגם. גרמניה וישראל יהיו קשורות לתמיד בדרך מיוחדת בעקבות זכרון השואה. ודוקא משום כך התחלנו את ישיבת הממשלה הגרמנית ישראלית הראשונה אתמול בביקור ביד ושם. אותו רצח עם של 6 מיליון הביא סבל בל ישוער לעם הגרמני לאירופה ולעולם.

 

"השואה ממלאת אותנו הגרמנים בבושה. אני מרכינה ראש בפני הקורבנות, ובפני כל אלה אשר סייעו להם לשרוד. המשבר האנושי שבא בעקבות השואה, אין דבר שישווה לו, הוא הותיר פצע פעור עד היום. בתחילה נראה היה שיחסים בין ישראל לגרמניה לא יהיו אפשריים", אמרה מרקל, וסקרה את ההתפתחויות ההיסטוריות ביחסים בין המדינות.

 

"ביטחונה של ישראל אינו נתון לוויכוח"

בהמשך התייחסה גם לסכסוך הישראלי פלסטיני: "בעוד אנו משוחחים היום מרחף איום מעל אלפי אנשים החיים בפחד ואימה מפני טרור של רקטות החמאס. יש להפסיק את ירי הקסאמים, מתקפת טרור ופשע שאינה נותנת פתרון.

 

צילום: AP

 

"חזרתי ואמרתי - גרמניה מצדדת בהחלטיות בחזון של שתי מדינות בגבולות שלום העם היהודי בישראלי והעם הפלסטיני בפלסטין.

 ידוע לנו שיידרשו כוח וויתורים כואבים. האינטרס ליציבות באזור אינו רק שלכם, יש ליציבות השלכות גם על גרמניה וגם על אירופה".

 

בנושא איראן אמרה מרקל: "דבר אחד חייב להיות ברור: אין זה מחובתו של העולם להוכיח לאיראן כי היא בונה פצצת אטום אלא איראן חייבת לשכנע את העולם כי אינה רוצה בפצצה. ביטחונה של ישראל הוא מבחינתי חד משמעי ולא נתון לוויכוח, ואם זה המצב, אסור שבשעת מבחן יהיו אלה מילים חלולות. גרמניה נוטה יחד עם שותפיה למציאת פתרון דיפלומטי. אם איראן לא תקבל את הדברים, תחליט גרמניה על הפעלת סנקציות נוספות".

 

הקנצלרית גם חתמה את הנאום בעברית ואמרה: "מזל טוב בחגיגות 60 שנה למדינת ישראל, שלום".

 

אולמרט: תרמת למאבק נגד איראן, שצריך להימשך

לפני כן, אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפתח דבריו: "קשרי הידידות ההדוקים בין גרמניה וישראל אינם יחסים רגילים בין שתי אומות, הם נושאים עמם את כובדו המעיק של הזכרון ההיסטורי שעמנו מחויב בו, אבל דוקא משום כך יש בהם עוצמה רגישות ותוכן שאין דוגמתם בשום מקום אחר ובין שתי מדינות ריבוניות בזירה הבין לאומית".

 

אולמרט ציין את חשיבות העמידה הגרמנית נגד נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, בנושא מניעת פיתוח הנשק הגרעיני. "ברצוני להעלות על נס את עמדתך האיתנה והנחרצת נגד קריאתו המחפירה של נשיא איראן למחיקתה של מדינת ישראל מן המפה, ונגד תכסיסי הרמיה וההטעייה של טהרן בחתירתה לנשק גרעיני", אמר. "מי כמוך מבין עד כמה נוגעות הכרזותיו האנטישמיות הבזויות של מכחיש-השואה העומד בראש השלטון באיראן בעצב רגיש מאוד בתודעה של עמנו, ועד כמה חשובה לנו עמדתך התקיפה ועמדתה של גרמניה בעניין זה", ציין אולמרט.


אולמרט נואם. "לא יחסים רגילים בין שתי אומות" (צילום: AP)

  

ראש הממשלה ציין את אמירתה של הקנצלרית טרם בואה לארץ, לפיה פגיעה בבטחונה של ישראל כמוה כפגיעה בבטחונה של גרמניה. "אין לי ספק, שעמדתך ועמדת ממשלתך תרמו לחיזוק החזית הבינלאומית נגד יומרותיה שלוחות-הרסן של איראן. אבל נדרשים עדיין מאמצים רבים כדי שמדינות חשובות נוספות תיישרנה קו עם גרמניה ועם המדינות האחרות המתייצבות בראש המערכה כדי להניא את איראן ממגמותיה המסוכנות", אמר רה"מ.

 

"צל השואה תמיד ירחף מעל ירושלים וברלין"

יו"ר הכנסת, דליה איציק, בירכה בדבריה את האורחת הגרמניה וחברי הפמליה המלווים אותה: "מדינת ישראל מקדמת את פניך לפי מסורת הכנסת האורחים השגורה אצלנו מאז ימי אברהם אבינו". בהמשך הדגישה את צל השואה "שירחף תמיד מעל ירושלים וברלין" ואת האיום הקיומי לעם היהודי. "הנה באיראן מכינים בעצם בימים אלה נשק להשמדה המונית. נגד מי? נגד מה? הנה התשובה שלי: נגדנו, להשמידנו, לכלותנו", אמרה עוד איציק.

 

יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, אמר דברים דומים: "והנה כאן עכשיו באותה ארץ, איראן, קם לו משטר חדש שגם הוא מבקש להכחיד אותנו. שיהיה ברור, ישראל היא רק התחנה הראשונה, המטרה הראשונה בתוכנית המסוכנת של קיצונים אלה. הם מכוונים את המשטמה שלהם גם נגד משטרים ערביים המזוהים עם המערב ובסופו של דבר גם עם המערב עצמו, נגדכם באירופה ונגד ידידתנו ארצות הברית".

 

לדברי נתניהו, "צריך לשאול מה עלינו לעשות בזירה הבינלאומית מול איום חובק עולם זה. ראשית ומעל הכל עלינו להבין שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. זו חייבת להיות העמדה הברורה החד משמעית של גרמניה ושל אירופה".

 

ח"כים החרימו את ישיבת המליאה

עוד לפני הנאום הודיעו כמה חברי כנסת שיחרימו את הנאום בשפה הגרמנית של מרקל. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) יצא מהמליאה, עבר לחדר ההרצאות בכנסת, ושם לדבריו קרא משיריו של אורי צבי גרינברג. עוד קודם להגעת הקנצלרית לכנסת, הקריא שיר נוסף במסגרת "נאומים בני דקה" במליאה.

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), בת לניצולי שואה, הודיעה עוד טרם הנאום שתיעדר מהמליאה. ח"כ יצחק לוי (האיחוד הלאומי-מפד"ל), שלא נכח אף הוא, אמר ל-ynet: "מאוד מאוד קשה לשמוע את השפה הגרמנית בכנסת". ח"כ ישראל כץ (ליכוד),

שיצא אף הוא מהדיון, אמר עוד קודם לנאום: "אין לי כוונה להשתתף באירוע בנוכחות אישים גרמנים עקב אחריותם לטבח בעם היהודי". חברת סיעתו של כץ, ח"כ לימור לבנת, נעדרת גם כן מהדיון, וכך גם ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי-מפד"ל). גם חבר הכנסת יעקב כהן (יהדות התורה), אינו נוכח באולם.

 

מוקדם יותר נערכה בכנסת קבלת פנים חגיגית למרקל. בפתח הטקס נשאה דברים יושבת ראש הכנסת, דליה איציק, שבירכה את מרקל: "ברוכה הבאה לביתנו". בדבריה פנתה יושבת ראש הכנסת לקנצלרית ואמרה: "אני רוצה להודות לך על מאמצייך להביא לשחרור החיילים החטופים, ולהחזירם לחיק משפחותיהם. אני יודעת כמה את מתאמצת". היא אף הוסיפה כי היום "ישראל מתכבדת לארח את ידידתה הגדולה". קודם לכן נפגשה מרקל עם נשיא המדינה, שמעון פרס, בלשכתו בירושלים.


פורסם לראשונה 18/03/2008 16:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מרקל, היום. קצת בעברית
צילום: AP
צילום: AP
חברי הכנסת פרצו בתשואות
צילום: AP
מומלצים