שתף קטע נבחר

עקב גל אלימות: לא לומדים בבאר-טוביה

בית הספר התיכון האזורי סגר שעריו ליום אחד כדי לנסות למצוא פתרון לשורת מקרי אלימות קשים, ששיאם בשחיטת כלב. "עונשי השעייה לא מרתיעים", אמרה אמו של נער שהוכה, וצוות בית הספר התבקש לגבש קוד התנהגות מעודכן

אם מכים - לא לומדים. תלמידי בית הספר התיכון האזורי בבאר-טוביה, 1,700 במספר, החלו כבר היום (ה') את חופשת פורים. זאת, לא כפרס על התנהגות טובה או הצטיינות, אלא בשל מה שמכנים בהנהלה "עליית מדרגה באלימות בתוך בית הספר". פירוט המקרים הקשים פורסם על-ידי המנהל בכל לוחות המודעות, ובמהלך היום נערכים במוסד דיונים כיצד לפתור את הבעיה.

 

גל האלימות הגיע לשיאו בשבוע שעבר, כשהתברר שכלבו של אחד מתלמידי בית הספר נשחט בידי אלמונים. אותו כלב היה שבוע קודם לכך מוקד לסכסוך בין תלמידים - אז עמד נער מכיתה י"א עם חברו בחצר בית הספר עם הכלב. תלמיד כיתה ז' בא ובעט בכלב בחוזקה והניפו באויר, עד שזה נפל בחבטה.

 

התלמיד שלו שייך הכלב שאל את הנער מדוע עשה זאת והוא אמר "ככה בא לי". אחר כך, סטר התלמיד הצעיר יותר לחבר של בעל הכלב, שהתערב בוויכוח, וגם אמר לו שעוד "יצטער על כך שהתערב בכלל".

בהמשך, ספג אותו חבר מכות קשות מקבוצת נערים, והכל מטרים ספורים מחדר המורים. המקרה נמצא בחקירת המשטרה.

 

אמו של הנער שהוכה סיפרה את ששמעה מבנה: "כנופיית נערים התנפלה על הבן שלי. הוא עוד שמע את אחד הנערים אומר לחברו 'אל תדאג, מקסימום ישעו אותנו ליום אחד'. הם כבר יודעים על העונש הצפוי להם, ועל כך אני בעיקר מוחה". וכל זה מרחק מטרים ספורים מחדר המורים. שבוע אחר כך נמצא הכלב שחוט. הוגשה תלונה במשטרה.

 

"מקבלים את כולם, אז יש 5 אחוז בעייתיים"

בין המקרים שאירעו בבית הספר לאחרונה: תלמיד הפשיל את מכנסיה של תלמידה בהפסקה, לעיני האחרים שצחקו; תלמיד כיתה ז' טמן חזיז בתיק חברו; תלמידים רעולי פנים שדדו טלפונים ניידים מחברים ולא ניתן היה לזהותם; תלמיד משך בשערות מורתו; תלמיד לכלך בדם את שולחן המורה וקירות הכיתה. כל המקרים טופלו, והפורעים הושעו וקיבלו עונשים חינוכיים.

 

בנוסף, בשכבות הגיל הגבוהות יותר נרשמו מקרים של תלמידים שהחשיכו כיתה ולא אפשרו להמשך הלימודים להתקיים; חמישה תלמידים הוחזרו משבוע גדנ"ע בשל בעיות משמעת; תלמידים התפרעו בטקס קבלת תעודות זהות בכנסת, ועוד.

 

ההורים לא נותרו אדישים, וועד ההורים התכנס כדי לטכס עצות. אחד ההורים, תמיר גאי צברי, אמר: "ישנה הסלמה. בית הספר מטפל בכל הנושא וגם המשטרה מעורבת בכל מקום שמצריך את טיפולה". אמו של הנער שהוכה מחתה בחריפות: "אנחנו מוחים על גודל האבסורד - תלמידים נענשים בעונשים קבועים של השעייה ולא מחמירים איתם יותר. זהו מאבק לגיטימי באלימות למען התלמידים והמורים".

 

היום, כאמור, סגר בית הספר את שעריו בפני התלמידים. רק אנשי המנהלה, המורים, אנשי הביטחון והאחזקה האחראים לאווירת לימודים בטוחה באו, כדי למצוא פתרון. ראש המועצה, דרור שור,

תכנן את היום והסביר: "אני עומד על כך שהצוות החינוכי ייטול אחריות על הנעשה, כמו גם התלמידים. ביום הזה הם יישבו בסדנאות מקצועיות כדי לטכס עצות ולהפיק נהלים ברורים כיצד לנהוג עם תלמידים החורגים מהתנהגות בלתי הולמת".

 

מנהל בית הספר, אריה ברנע, התייחס לאלימות וציין כי בית הספר האזורי קולט את כל התלמידים ללא הבחנה. לדבריו, על המורים והמחנכים לראות בכך אתגר - לחנך תלמידים שאינם נמנים עם הקבוצות הקלות. "95 אחוז מתלמידינו עומדים בכל הנורמות, אבל אותם 5 אחוז מצריכים טיפול מעמיק כדי להביא אותם למצב שיתחנכו, ולא ייזרקו לרחובות. כך נעמיד דור עתיד טוב יותר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכלב שנשחט
צילום: אבי קוזי
מומלצים