שתף קטע נבחר

ארה"ב: עיינו בתיק חסוי של אובאמה ופוטרו

שלושה עובדים במחלקת המדינה נתפסו לאחר שנכנסו ללא רשות לתיק המכיל את פרטיו האישיים של הסנאטור. רייס קיבלה דיווח על המקרה, והורתה לפטר מיידית שניים מהם. על פי ההערכות, המניע למעשה לא היה פוליטי, אלא סקרנות בלבד

הסקרנות הורגת: שני עובדי מחלקת המדינה האמריקנית פוטרו מעבודתם ועובד שלישי הושעה לאחר שניצלו את גישתם למאגר הנתונים של המחלקה כדי לעיין בפרטים אישיים בתיקו החסוי של הסנאטור ברק אובאמה. כך הודיעה הלילה (שישי) מחלקת המדינה. על פי ההערכות לא מדובר במקרה של ריגול פוליטי, אלא בסקרנות בלבד. 

 

מפרטי המקרה עולה כי שלושת העובדים ניצלו את הסמכות שניתנה להם כדי להיכנס לרשת המחשבים הפנימית ולעיין בתיקים במחלקה הקונסולרית, המטפלת בהוצאת דרכונים. בתיקים מאוחסנים פרטים אישיים על בעלי הדרכונים, ונראה שהשלושה לא יכלו לעמוד בפיתוי ועיינו בפרטיו של הסנאטור, המועמד לתפקיד נציג המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארצות הברית.

 

השלושה, שהפרו את חוקי הפרטיות של מחלקת המדינה, נכנסו למאגר הנתונים של אובאמה ב-9 בינואר, ב-2 בפברואר וביום שישי שעבר. הם התגלו על ידי אנשי אבטחה האמונים על שמירת מידע הקשור לאמריקנים בעלי פרופיל ציבורי גבוה, והועברו לחקירה ב-FBI בגין גישה בלתי מוסמכת לפרטיו האישים של אובאמה. 

 

אתמול דווח למזכירת המדינה קונדוליזה רייס על ה"פריצה" לתיקו של אובאמה, והיא הורתה על פיטוריהם המיידים של שניים מהעובדים המעורבים בפרשה. עובד שלישי שפעל עם השניים הושעה מעבודתו. 

 

דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק, אמר לעיתון "וושינגטון טיימס" שחשף את הפרשה כי בבדיקה שנערכה לא עלה עד כה כי הפקידים העתיקו נתונים מתיקו של אובאמה, או שינו חלק מהם.

מקורמק העריך כי מדובר ככל הנראה ב"סקרנות בלבד" של העובדים, ולא במקרה של ריגול פוליטי עבור מישהו מהמועמדים לנשיאות. 

 

הפעם הקודמת בה חיטטו עובדי מחלקת המדינה בפרטי מועמד לנשיאות היתה בשנת 1992, כשעובדים ניסו לבדוק פרטים על עברו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון. זאת, על רקע שמועה בלתי מבוססת לפיה קלינטון ביקש לוותר על אזרחותו האמריקנית במהלך מלחמת ויטנאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים