שתף קטע נבחר

העיון במסמכים: גם מקיין וקלינטון נפלו קורבן

בלשכתה של הילארי קלינטון אמרו כי קונדוליזה רייס הודיעה לה כי גם מסמכיה במחלקת המדינה נפרצו. על-פי הדיווח גם מקיין נפל קורבן והמידע עליו נחשף. בתוך כך, מזכירת המדינה האמריקנית שוחחה עם אובאמה והתנצלה על-כך שעובדים במשרדה עיינו במסמכים אודותיו

פרשת העיון במסמכי מחלקת הדרכונים במחלקת המדינה האמריקנית - מסתעפת: מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הודיעה היום (ו') לסנאטורית המתמודדת על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, הילארי קלינטון, כי מסמכי הדרכון שלה נפרצו ב-2007. כך הודיע משרדה של קלינטון.

 

גם מסמכיו של המועמד הרפובליקני לנשיאות, ג'ון מקיין, נפרצו לאחרונה. כך אמרו גורמים בממשל האמריקנים. דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק אמר כי אותם אנשים שעיינו במסמכיו של אובאמה, בדקו ללא אישור את מסמכיו של מקיין. הדובר אמר כי רייס צפויה לשוחח בנושא גם עם מקיין, שלא נמצא בארצות הברית. "אנחנו מצטערים על מה שקרה. נערוך חקירה מקיפה בנושא", נמסר ממחלקת המדינה.

 

מקיין עצמו, העושה את דרכו בחזרה לארצות הברית מביקור בישראל ובמזרח התיכון, אמר כי כל חדירה למסמכי הדרכון הפרטיים מצריכה התנצלות ו"חקירה מקיפה".

 

רייס מתנצלת

בתוך כך, מזכירת המדינה האמריקנית  התנצלה בפני הסנאטור ברק אובאמה, המתמודד על תפקיד המועמד הדמוקרטי לנשיאות, על התקרית במהלכה עובדי משרדה עיינו במסמכי מחלקת הדרכונים, המכילים פרטים אישיים אודותיו.

 

בשיחה עם כתבים אמרה רייס: "אמרתי לו שאני מאוד מצטערת. אמרתי לאובאמה שהייתי מאוד מוטרדת מהמקרה. אני עצמי הייתי מוטרדת אם הייתי מגלה שמישהו עיין במסמכי הדרכון שלי, ללא אישור".

 

רייס, ששוחחה עם אובאמה בטלפון, אמרה כי היא מתכוונת לנקוט בצעדים כדי שמקרה מסוג זה לא יחזור על עצמו. דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק, אמר כי ממצאי החקירה יועברו לקונגרס וללשכתו של אובאמה.

 

הלילה הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי שני עובדים פוטרו ועובד שלישי הושעה לאחר שניצלו את גישתם למאגר הנתונים של המחלקה כדי לעיין בפרטים אישיים בתיקו החסוי של הסנאטור מאילינוי.

 

מפרטי המקרה עולה כי שלושת העובדים ניצלו את הסמכות שניתנה להם כדי להיכנס לרשת המחשבים הפנימית ולעיין בתיקים במחלקה הקונסולרית, המטפלת בהוצאת דרכונים. בתיקים מאוחסנים פרטים אישיים על בעלי הדרכונים, ונראה שהשלושה לא יכלו לעמוד בפיתוי ועיינו בפרטיו של המועמד לתפקיד נציג המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארצות הברית.

 

השלושה, שהפרו את חוקי הפרטיות של מחלקת המדינה, נכנסו למאגר הנתונים של אובאמה ב-9 בינואר, ב-2 בפברואר וביום שישי שעבר. הם התגלו על ידי אנשי אבטחה האמונים על שמירת מידע הקשור לאמריקנים בעלי פרופיל ציבורי גבוה, והועברו לחקירה ב-FBI בגין גישה בלתי מוסמכת לפרטיו האישים של אובאמה.


פורסם לראשונה 21/03/2008 17:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס. התנצלה
צילום: רויטרס
קלינטון. המידע נפרץ ב-2007
צילום: AP
מקיין. כמו אובאמה
צילום: AFP
אובאמה. עיינו במסמכיו
צילום: AFP
מומלצים