שתף קטע נבחר

עיתון סיני: "למחוץ" את ההתנגדות בטיבט

עיתון המפלגה הקומוניסטית בסין דחה קריאות לקיים דיאלוג עם מנהיג טיבט הגולה הדלאי למה, וקרא לממשל "לרסק" את הקנוניה לפגוע בשלטון הסיני בטיבט ו"למחוץ" את ההתנגדות בחבל. הממשל בסין העלה את מניין ההרוגים במהומות ל-19

סין אינה נכנעת ללחץ הבינלאומי הקורא לקיום דיאלוג עם טיבט במטרה להביא לפתרון המשבר בחבל, וביטאון המפלגה הקומוניסטית אף פרסם היום (שבת) מאמר בו נטען כי הממשל צריך "למחוץ" את ההתנגדות בחבל. במקביל, פרסמו אתמול הרשויות בסין רשימה של 21 "מבוקשים" טיבטים המעורבים במהומות.

 

העיתון הסיני "פיפל דיילי", הנחשב לשופר המפלגה הקומוניסטית, פרסם מאמר מתריס נגד הדרישה הבינלאומית לקיים מגעים לפתרון המשבר. "סין חייבת לרסק את המזימה לחבל בשלטון בטיבט, ולמחוץ  את 'כוחות העצמאות הטיבטים'", נכתב.

 

במאמר אף האשים השלטון הסיני את מנהיגה הרוחני של טיבט, הדלאי למה, בהחרפת המהומות במטרה לחבל במשחקים האולימפיים שייערכו בבייג'ינג בחודש אוגוסט, וכדי לקדם עצמאות החבל. "1.3 מיליארד סינים, ובהם גם אזרחי טיבט, לא יאפשרו לאיש לערער את יציבות החבל", נכתב במאמר.

 

מאז פרוץ המהומות נמצאת סין תחת לחץ בינלאומי כבד לפתוח בשיחות עם הדלאי למה, שכבר הודיע על נכונותו לקחת חלק ביוזמה מסוג זה. מדובר בסוגייה בעייתית עבור סין בשל מחשש משיבוש המשחקים האולימפיים בבירה בייג'ינג בקיץ, בעיקר בשל קולות הקוראים להחרים את האולימפיאדה על רקע האלימות הסינית בטיבט.

 

שלשום אמר שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, כי על אירופה לשקול להחרים את טקס הפתיחה של האולימפיאדה - אם האלימות בטיבט תמשיך. גם נשיא הפרלמנט האירופי, הנס-גרט פטרינג, הצטרף לקריאה ואמר כי "יש לשמור על כל האפשרויות פתוחות באשר לאולימפיאדה". עם זאת, הבית הלבן הבהיר כי הנשיא בוש יגיע כמתוכנן למשחקים.

 

מוקדם יותר היום טענו השלטונות הסינים כי 18 אזרחים"חפים מפשע" ושוטר נהרגו במהומות שפרצו בבירת טיבט, להסה, לפני כשבועיים. הגולים הטיבטים בהודו דחו את הטענות, וטענו כי מניין ההרוגים עומד על מאות.

 

מחאת הטיבטים התעוררה ב-10 במרס, בדיוק 49 שנים לאחר ההתקוממות הכושלת נגד המשטר הסיני.

תושבי החבל דורשים להשיב להם את האוטונומיה שידעו לפני עשרות שנים - אך סין טוענת שטיבט היא חלק בלתי נפרד משטחה מאז המאה ה-13. ביום שישי האחרון גלשה מחאת הטיבטים למהומות, שדוכאו ביד קשה.

 

במקביל, פרסמה אמש סין רשימה בה נכללים 21 אזרחים טיבטים המוגדרים כפעילים המרכזיים ביותר במהומות. המבוקשים חשודים בפגיעה בביטחון הלאומי, השתתפות בהפגנות אלימות, הצתה ובמעשי ביריונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים