שתף קטע נבחר

'מעסיק העובדים שעיינו במסמכים - איש אובאמה'

החקירה סביב פרשת העיון במסמכי מחלקת הדרכונים במחלקת המדינה האמריקנית הולכת ומסתבכת. העיתון "וושינגטון טיימס" דיווח כי ראש החברה ששלושה מעובדיה מעורבים בפרשה הוא ג'ו בראנן, בכיר לשעבר ב-CIA ויועצו של הסנאטור מאילינוי בהווה. אובאמה: מצפה לחקירה יסודית בתאום הקונגרס

פרשת העיון במסמכי מחלקת הדרכונים במחלקת המדינה האמריקנית ממשיכה להסתבך: החקירה סביב הגישה הבלתי חוקית לפרטי שלושת המועמדים לנשיאות ארה"ב, הסנאטורים ברק אובאמה, הילארי קלינטון וג'ון מקיין, מתמקדת בעובדי חברה חיצונית שהעומד בראשה הוא יועץ לאובאמה – כך חשף הבוקר (א') העיתון "וושינגטון טיימס".

 

במסגרת החקירה ייבדקו שלושה מעובדי החברה, המעניקה שירותי מחשב למחלקת הדרכונים, בפוליגרף כדי לברר אם נכנסו לעיין בפרטי שלושת המועמדים לנשיאות ממניע פוליטי, או שמא היו חלק ממבצע פוליטי שנועד להשיג נתונים על שלושת המועמדים.

 

ביום חמישי פוטרו שניים מהעובדים לאחר שהתגלה כי נכנסו למאגר הנתונים הממוחשב על הסנאטור אובאמה. יממה לאחר מכן התברר כי היו כניסות גם לפרטיהם של הסנאטורים מקיין וקלינטון. על פי הדיווח, העובד השלישי שטרם פוטר, מועסק בחברת TAC שבראשה עומד ג'ון ברנאן, מנהל המרכז הלאומי למלחמה בטרור לשעבר ב-CIA, ויועץ במטה הבחירות של ברק אובאמה בנושאי מודיעין ומדיניות חוץ. ברנאן תידרך החודש את התקשורת מטעם מטה הבחירות של אובאמה ולפני כחודשיים תרם אישית 2,300 דולרים למטהו של הסנאטור מאילינוי. מטה אובאמה לא השיב לפניה של העיתון בעניין ברנאן.

 

חברת TAC סייעה בשנים האחרונות למחלקת המדינה למחשב את מאגר הנתונים של טרוריסטים המצויים תחת מעקב של ארה"ב. מדובר בעובדים שעסקו בבדיקת בקשות לדרכונים. דובר מחלקת המדינה אמר כי ככל הנראה העובדים חדרו לנתונים האישיים של המועמדים לנשיאות בגלל סקרנות. אך במחלקת המדינה עדיין בודקים את האפשרות שמידע הועתק, שונה או הוסר ממחשבי המחלקה הקונסולארית.

 

בהתייחס לפרשה, אמר ברק אובאמה שהחדירה לנתונים אישיים שלו ושל אחרים היא בעיה המצביעה על תפקוד לקוי של הממשל. "אני מצפה שתתנהל חקירה מלאה ויסודית בתאום עם הקונגרס ולא רק חקירה פנימית של מחלקת המדינה", דרש.

גם ג'ון מקיין קרא לחקירה מלאה של הפרשה ואמר כי "ארה"ב יודעת להעריך את הפרטיות של כל אדם וצריכים להינקט צעדים לתיקון הליקויים".

 

מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, טלפנה אישית לשלושת המועמדים לנשיאות והתנצלה בפניהם על המחדל. היא הבטיחה חקירה מלאה של הפרשה והביעה זעם על כך שהפרטים לא הועברו לידיעתה ולידיעת בכירים במחלקת המדינה בזמן אמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. חיטוט בנתונים
צילום: AP
לערב הקונגרס. אובאמה
צילום: AFP
מקיין. לתקן הליקויים
צילום: AFP
מומלצים