שתף קטע נבחר

חוגגים עצמאות מחדש

הבמאי אוטו פרמינגר היה זקוק להמוני ניצבים על מנת לשחזר את חגיגות הכ"ט בנובמבר לסרטו "אקסודוס", מפעל הפיס נרתם למאמץ - ורבבות אנשים הגיעו למגרש הרוסים בירושלים. צפו בחוגגים בקטע מתוך "יומני גבע-כרמל"

 

ב-1960 הגיע לישראל הבמאי האוסטרי אוטו פרמינגר, על מנת לצלם כאן ובקפריסין את סרטו הנודע "אקסודוס" - שהתבסס באופן חופשי על סיפורה הטרגי 

 של ספינת המעפילים "יצאת אירופה תש"ז" כפי שתואר בספרו של לאון מרקוס יוריס היהודי. בסרט כיכב פול ניומן הצעיר, כשלצידו,בין היתר, גם כמה שחקנים ישראלים - ביניהם דן בן אמוץ ואסתר עופרים.

 

אחת הסצנות המרכזיות בסרט הייתה זו של חגיגות הכ"ט בנובמבר. אך מיד עלתה השאלה: כיצד יצליחו אנשי ההפקה לכנס עשרות אלפי בני אדם לצוך הצילומים? למזלם הרב, מפעל הפיס נרתם למאמץ, ופתר את הבעייה בדרך מקורית: הגרלה מיוחדת נערכה בערב הצילומים - הגרלה שעל מנת לזכות בה, חויבו המשתתפים להגיע למגרש הרוסים ולהחתים את כרטיסיהם, כשבין הפרסים שעמדו על הפרק הייתה גם טיסה לארה"ב וכניסה להקרנת הבכורה של הסרט.

 

לא ניתן היה לצפות את גודל ההצלחה של המבצע: עשרות אלפי אנשים הגיעו למגרש הרוסים - אף יותר ממספר הכרטיסים שהונפקו למכירה במסגרת ההגרלה המיוחדת. הסרט עצמו זכה להצלחה מכובדת כשיצא ב-1960, וזכה בפרס האוסקר (על הפסקול הטוב ביותר) ובפרס גלובוס הזהב (בקטגוריית שחקן המשנה).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרות אלפי ניצבים במגרש הרוסים
באדיבות אולפני הרצליה
לאתר ההטבות
מומלצים