שתף קטע נבחר

ערב פורים: הרב אלישיב מבקש סיוע אמריקני

המנהיג הליטאי אירח ערב החג את שגריר ארה"ב, ריצ'ארד ג'ונס, וביקש מארה"ב סיוע ליושבים בארץ ישראל "נוכח האיומים הביטחוניים החמורים". השגריר סייר במאה שערים והבהיר: אנחנו פועלים להשגת שלום, אך לא על חשבון ביטחון הישראלים

בערב ימי הפורים בהם נקהלו היהודים לעמוד על נפשם, מבקש פוסק הדור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, משגריר ארצות הברית בישראל, ריצ'ארד ג'ונס לסייע לעם היושב בציון במצוקתו הקשה. השניים נפגשו בביתו של הרב אלישיב בערב פורים בתיווכו של מי שמכונה, "הקונסול החרדי", מתתיהו חשין, ונכחו בה גם סגן ראש עיריית ביתר עילית, יצחק פינדרוס, ויד ימינו של הרב אלישיב, הרב יקותיאל אפרתי. גורמים אשר נכחו בפגישה מספרים כי השגריר האמריקני האזין בקשב רב לדבריו של "גדול המנהיגים הדתיים בישראל", כך כינה אותו.

 

הרב אלישיב מצידו ביקש למסור מילות תודה בשמו לממשלת ארצות הברית, אותה כינה "מלכות של חסד". בשיחה עם השגריר, עמד הרב אלישיב על מצבו הקשה של היישוב היהודי בארץ הקודש וביקש כי ארצות הברית תסייע ליושבים בארץ ישראל, לנוכח האיומים הביטחוניים החמורים בכלל והאיום האיראני בפרט.

 

סיור ב"שול" במאה שערים

השגריר ג'ונס הבהיר כי "על אף שארצות הברית פועלת להשגת שלום בין ישראל לשכנותיה, אסור שהדבר יבוא על חשבון ביטחונם של היושבים בארץ". הרב אלישיב שמע את הדברים, הינהן בחיוב ואיחל לו בברכה אישית שיצליח בפועלו למען עם ישראל. הביקור בביתו של המנהיג הליטאי היה חלק מסיור שארך שעות ארוכות והתקיים במרכזים החרדים של ירושלים, כלל ביקור בתלמודי תורה וישיבות ובבתיהם של רבנים מובילים בציבור החרדי. מגג בית הכנסת ברסלב ("השול") במאה שערים התבונן השגריר בעזרת משקפת מיוחדת בהר הבית, והתעניין בהסבריו של העיתונאי החרדי, ישראל גליס, על ימי בית המקדש בתפארתו. לאחר מכן סייר השגריר בתלמוד תורה 'שומרי החומות' בשכונת בתי אונגרין, ונכח בשיעור בשעה שאיש החינוך, הרב אברהם חשין מלמד את תלמידיו את אותיות האל"ף בי"ת. ג'ונס הפתיע את מלוויו כאשר ביקש מהמלמד כי ילמד אותו את הגיית המילים. 

 

נקודת ציון מעניינת נוספת בה ביקרה המשלחת, אשר כללה דיפלומטים אמריקנים נוספים מלבד השגריר הייתה בתחנת קמח מיוחדת כאשר הקמח בה מיועד לאפיית מצות. במחסני הארגון היהודי-אמריקני 'משמחי לב' הוא בחן את הכרטיס המגנטי המיוחד של הארגון המאפשר לרבבות משפחות קבלת נעליים וצרכי החג במחיר סמלי. הסיור נחתם במרכז המפואר של 'תקווה ישראל' – לבוגרי הקהילה היהודית באודסה שבאוקראינה, בראשותו של הרב שלמה בקשט, רבה של אודסה ומנכ"ל המוסדות הרב רפאל קרוסקל. בפגישה נכחו גם ידידי השגריר, ישראל מי-עמי ממחלקת יורו-אסיה במשרד החוץ ששימש בעבר כשגריר ישראל בקזחסטן, באותה תקופה בה כיהן שם השגריר ג'ונס מטעם ארה"ב וכן יו"ר זק"א, יהודה משי זהב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלישיב. "איומים ביטחוניים"
צילום: אביעד בטר
מומלצים