שתף קטע נבחר

המכשירים החשמליים ניזוקו - חברת החשמל תפצה

נפילות בקו מתח גרמו לנזקים למכשירי חשמל של בעל עסק קטן. בית המשפט קבע כי הוא יפוצה ב-9,350 שקלים

בית המשפט קבע כי חברת החשמל תפצה בעל עסק ב-9,350 שקלים בשל נזק שנגרם למכשירים חשמליים בעסקו בעקבות תקלה באספקת החשמל.

 

התובע הינו בעל עסק למוצרי אינסטלציה וחומרי בניין בבית"ר עילית. ב-27 בנובמבר 2006 אירעה הפרעה בקו מתח גבוה לבית"ר עלית. בעקבות ההפרעות, ניתקה וחיברה חברת החשמל את הקו מספר פעמים לשם בדיקת מהות התקלה. הפסקות אלה ("מיתוגים") גרמו לתובע לתקלות. התובע פנה אל חברת החשמל ביום האירוע בעניין הנזקים שנגרמו לו. כמו כן הוא פנה למחוז ירושלים ובשנית לחברת חשמל אל נציבות תלונות הציבור.

 

לטענת התובע, כתוצאה מהתקלות באספקת החשמל, ניזוקו מכשירים חשמליים בעסקו, ובהם מכשיר פקס מדגם פנסוניק UF321 וקופה רושמת מדגם "נורית" 2050.

 

חברת חשמל הכחישה, כי הנזק נגרם עקב הפסקות החשמל.

 

השופט אברהם טננבוים מבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים קבע, כי חברת החשמל אחראית על שירות חיוני לציבור, ואם התרשלה, מן הראוי והצודק כי תשלם על רשלנות זאת.

 

השופט בחן אם התקלה שאירעה מזכה בפיצוי על-פי "ספר אמות המידה"- מקבץ של כללים הוראות ונהלים, שהוצא על-ידי הרשות לעניינים ציבוריים - חשמל, והגיע למסקנה כי ניתן לקבל פרשנות התומכת בעמדת התובע, ומאידך ניתן לקבל פרשנות התומכת בעמדת חברת החשמל.

 

לדבריו, "עיינתי בספר אמות המידה וצר לי לומר כי שפתו של זה איננה ברורה. האזרח הפשוט, על-פי רוב, הינו הדיוט בכל הקשור למונחים מתחום החשמל. אם המטרה שעמדה לנגד עיני הרשות ... הייתה להבהיר לציבור הלקוחות כללים ונוהלים בשירותה, הרי שמטרה זו כשלה בלשון המעטה...".

 

השופט קבע, כי מכיון שפרשנות הקריטריונים באמות המידה לוטה בערפל, יש לקבל במקרה זה את הפרשנות שתומכת בתובע ומחמירה עם הגוף החזק-חב' החשמל.

 

השופט ציין, כי הוא התרשם ממאמציה של חברת' החשמל להקנות לציבור ידע וכללים להתנהלות נכונה עם חשמל ומניעת נזקים, עם זאת, הוא התרשם כי התובע במקרה הנוכחי לא עשה דבר הנופל מהדרישות אותן דורשת חב' החשמל מהציבור.

 

לאור האמור, נקבע כי חברת חשמל תפצה את התובע ב-6,850 שקלים בגין רכישת קופה רושמת מדגם "נורית", רכישת פקס מדגם "פנסוניק" וביקור טכנאי. כמו-כן החברה תשלם לתובע סך של 2,500 שקלים עבור הוצאות משפט ועו"ד, עוגמת נפש והוצאות נלוות נוספות.

  

לעיון בפסק הדין

  

לאתר המשפט הישראלי - פסק דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים