שתף קטע נבחר

נסראללה בעצרת למורנייה: ישראל יכולה להיעלם

חיזבאללה ערך במסגד "סייד א-שוהדא" שבדאחייה עצרת זכרון לעימאד מורנייה, שחוסל בדמשק. חסן נסראללה נשא את דבריו באמצעות מסכי וידאו: "לא מצאנו באויב שלנו אלא דאגה, חשש ובעתה מרוחו, דמו, נקמתו, דרכו והבטחתו"

"הישראלים דואגים – שיישארו ככה. עליהם לדעת שמי שרצח את המפקד שלנו – ייענש. לא בשל נקמה אלא כדי להגן על עצמנו. אנו נבחר את העונש, הזמן, המקום והאמצעי". כך אמר מזכ"ל חיזבאללה בנאומו בעצרת לציון 40 יום למותו של עימאד מורנייה, קצין המבצעים של הארגון.

 

אלפים הגיעו אחרי הצהריים (יום ב') לדרום ביירות, כדי להשתתף בעצרת לזכרו של מורנייה, שנהרג בפיצוץ מכוניתו בחודש שעבר בדמשק. חסן נסראללה נואם בארוע על גבי מסכי וידאו. "האם ישראל יכולה להיעלם? אלף פעם כן!", אמר מול המוני תומכיו. למרות שלא נקב במועד לנקמת מצד הארגון, אמר: "בבוא היום, ובכל מצב של עימות, הישראלים יבינו איזו טעות טפשית הם עשו כשרצחו את עימאד מורנייה".

  

"אנו חוגגים היום ארבעים יום למותו של השהיד המפקד. ימים אלה אלו הם ימי חגים למוסלמים ולנוצרים.

אני רוצה לברך את המוסלמים והנוצרים על חגיהם היקרים, אשר קשורים לשני הנביאים – ישו הנוצרי והנביא מוחמד", אמר נסראללה.

 

בהמשך דבריו התעכב על סוגיות דתיות, תוך שהוא תוקף את הפגיעה במוסלמים ברחבי העולם: "מדוע כאשר הדבר תלוי בציונים כולם שותקים? כאשר מגיע פילוסוף גדול ומעלה שאלות על השואה, הוא נשפט. אנו מגנים זאת".

 

מזכ"ל חיזבאללה האשים את ישראל בכך שהיא נכנסת לקרבות "כדי להרוג נשים וילדים, להרעיב ולגרש". הוא דיבר על מושג "מלחמת התודעה" ואמר כי "הישראלים, באים איתם יחד עם כלי תקשורת חזקים במערב, ולמרבה הצער גם בעולם הערבי. אנו רואים חדירה ציונית ואמריקנית חסרת תקדים לכלי התקשורת. הם רוצים לפגוע בתודעה של האומה שלנו. הם רוצים להגיע לתוצאה – שניכנע".

 

"היום אני יכול לומר שההתנגדות מול הציונים ובמיוחד בלבנון ופלסטין השיגה הישגים גדולים מאד בקרב התודעה", אמר נסראללה, תוך שהוא סוקר את מלחמת לבנון הראשונה, והארועים בעקבותיה, עד נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000. "מלכתחילה היתה שאלה, בשנת 1982, היתה שאלה האם אנו בכלל יכולים להילחם מול הישראלים? היו כאלה שאמרנו שמי שנלחם בציונים הוא משוגע. תנועות ההתנגדות בלבנון מ- 82 ועד 2000 באו אמרו – כן, עם ללא נשק יכול להילחם, להתנגד ולעמוד עם רובה ולהקריב שאהידים מול האוייב".

 

"ומה קרה אחרי 2000? אז חלפה השאלה הזאת. עתה היה ברור שאנו יכולים להביס את הצבא הישראלי. אך עלתה שאלה חדשה – האם ניתן לגרום לסיום קיומה של היישות הזאת? (כלומר, להעלים את ישראל - ר.נ.). לפני שנת 2000 זה היה בלתי אפשרי. לפני ההתנגדות הלבנונית והאינתיפאדה הפלסטינית הראשונה והשניה, זאת היתה אגדה ושגעון", אמר.

  

נסראללה טען כי במלחמת לבנון השנייה התבררה התמונה האמיתית של המצב בישראל. "התמונה של החזית – של העם שלא יכול לעמוד בהפצצות, עם שלא יכול לסבול פליטים ולהיות במקלטים. הפלסטינים עומדים בזה 60 שנה אולם הישראלים לא יכולים היו לסבול 33 יום. לכן המלחמה חשפה את התמונה של העורף שלהם. לכן, האם ישראל יכולה להיעלם? אלף פעם כן!", אמר וזכה לתשואות מהקהל.

 

איום בנקמה ו"עקיצה" לעבר חלוץ

"כאשר הם הורגים לך אריה, הם ובניהן צריכים לדעת שתבוא הנקמה", אמר, תוך הטלת האשמה על ישראל בעניין חיסולו של מורנייה. לאחר מכן שב ודיבר על הנעשה ברצועת עזה בשבועות האחרונים, ושיגר כבדרך אגב "עקיצה" לדן חלוץ: "האם אולמרט, ברק ואשכנזי למדו?... טוב, מה חלוץ מבין בקרבות קרקעיים?".

  

"יש כאלה שאמרו שאנו צריכים לחשוש מברק ואשכנזי אבל ככל שאני זוכר בנסיגה שלהם ברק היה שר ביטחון ואשכנזי מפקד פיקוד צפון. בכל מקרה, האם הם למדו את הלקח ממלחמת לבנון? הלקח מווינוגרד היה שאולמרט ניפח את המטרות", אמר.

 

"הם חשבו שאם הם ירעיבו ויצורו על הפלסטינים הם יפגינו נגד חמאס, ולא ראינו זאת. ההיפך, התמיכה בחמאס הביכה את כל המשטרים הערביים. ירי הרקטות לא נפסק. העם הפלסטיני תומך בכך - ומדוע? כי זהו האמצעי היחידי שלהם להגיב על עצמם".

 

בישראל: כוננות והמלצה "לפקוח עין"

בישראל לא לוקחים סיכונים עקב איומי חיזבאללה לנקום את מותו של מורנייה. אתמול הודיע מד"א כי הכוננות הועלתה לרמה ב', שהיא רמה אחת לפני הרמה הגבוהה ביותר. במסגרת הכוננות, יוכפל מספר האמבולנסים המאויישים בתחנות מד"א ברחבי הארץ.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר מוקדם יותר היום: "אין להקל ראש באיומים עקב יום ה-40 לחיסולו של עימאד מורנייה".

בסיור במעבר תרקומיא שבדרום הר חברון, הציע ברק "לפקוח עין". ואמר: "אנחנו בעיתוי יותר עדין, עם יותר סיכונים, ואנחנו נעבור גם אותם".

 

בחיזבאללה הפנו אצבע מאשימה לישראל - כאחראית לחיסולו של מורנייה. סגן מזכ"ל חיזבאללה, שייח נעים קאסם, אמר בשבת כי לארגון "יש עדות מוצקה במאת האחוזים שישראל חיסלה את מורנייה".


פורסם לראשונה 24/03/2008 15:38

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אל ג'זירה
נסראללה. רק בוידאו
צילום: אל ג'זירה
מתכוננים לעצרת
צילום: AFP
מורנייה. חוסל בדמשק
צילום: רויטרס
מומלצים