שתף קטע נבחר

עובדים במשרד החוץ: די למינוי מקורבים

בוועד העובדים של החטיבה המדינית במשרד החוץ זועמים וטוענים בפני השרה לבני כי ועדות המינויים נוטות לקדם בעיקר מקורבים. העובדים צפויים להכריז על סכסוך עבודה בעקבות מינוי ראש החטיבה לתכנון. הנהלת המשרד: "איומים אינם חלק מהלקסיקון הדיפלומטי"

ועד העובדים של החטיבה המדינית במשרד החוץ עשוי להכריז בקרוב על סכסוך עבודה. הסיבה: מינויו של ערן עציון לראש החטיבה לתכנון מדיני. סכסוך העבודה המתוכנן יקיף את 400 עובדי החטיבה, מתוכם כ-200 שפועלים בנציגויות ישראל בחו"ל.

 

היום (ב') התכנסו עובדי החטיבה ובשיתוף עם הסתדרות העובדים החליטו על נקיטת מהלכים

לקראת הכרזה על סכסוך עבודה מול הנהלת המשרד. העובדים טוענים כי המינויים האחרונים במשרד נגועים בהעדפת מקורבים. הם מערערים על מינויו של עציון ודורשים להקפיא את המהלכים בעניינו.

 

לטענת יו"ר ועד העובדים בחטיבה המדינית במשרד החוץ, חנן גודר, מינויו של עציון עורר את זעם העובדים, מאחר ומדובר בעובד בעל ותק של 15 שנים בלבד. הוא הוסיף כי עציון יצא לשליחות אחת בחו"ל, בעוד שהתפקיד בדרך כלל ניתן לעובדים בעלי ותק של לפחות 25 שנה. לדבריו, בדרך כלל מדובר בדיפלומטים שכיהנו כשגרירים פעם או פעמיים.

 

"על התפקיד התמודדו אנשים בעלי ניסיון וותק רב בהרבה ולא ייתכן שעובדים מוכשרים ירגישו כי אין מתחשבים ברקע המקצועי שלהם ובקריירה הענפה אותה עברו במשך השנים", אמר גודר ל-ynet, "המהלכים האחרונים יצרו אנרכיה במשרד החוץ ולוו גם באי קבלת צוערים חדשים. כל זאת מביא לקריסת היכולת של מדינת ישראל בתחום מדיניות החוץ".

 

ועד העובדים שיגר השבוע לשרת החוץ, ציפי לבני מסמך בו נכתב כי קיימים "זלזול ופגיעה מתמשכת בעובדיו של משרד החוץ". הוועד הוסיף כי: "ניהול ועדת המינויים כיום, עומד בבסיס המהלך שהביא את המשרד למציאות העגומה בה הוא נמצא. השיטה שבה מתנהל המשרד מביאה את הארגון כולו למצב של התרסקות ארגונית ושל תחושות קשות של העובדים כי יש יד מכוונת במשרד, אך הכיוון הינו כנגד המדרג הארגוני של המשרד".

 

העובדים מזהירים את לבני כי "משרד החוץ שרוי במשבר ניהולי קשה. הדרך לריסוק מוחלט של מאגר כוח האדם במשרד אינה רחוקה והתחושה בקרב יותר ויותר עובדים היא כי זהו תהליך מכוון בדרך לבנייתו של משרד חוץ חדש".

 

"למועמד יש רקורד רציני, הוא לא ילד"

במכתבם רומזים העובדים לכך שישנה העדפה של מקורבים: "הקפצות חוזרות ונשנות של מקורבים יוצרות תסכול בקרב עובדים אחרים אשר יודעים כי המינויים מתבצעים רק בשל 'מד המרחק' בין אותם עובדים לבין חברי ועדות המינויים".

 

בהנהלת משרד החוץ יצאו להגנתו של עציון והסבירו כי מדובר בעובד בעל "רקורד רציני". גורם המקורב להנהלת משרד החוץ אמר כי "מדובר בעובד בן 42 ולכן התקבל הרושם שהוא 'ילד'.

עציון עובד במשרד החוץ 16 שנה ובמשך שמונה שנים הוא היה חבר במועצה לביטחון לאומי. הוא מומחה בדיוק בעניין שבו אנחנו מדברים, בתכנון מדיני". עוד נאמר כי הוועדה הצביעה פה אחד בעד מינויו של עציון, למעט נציג וועד העובדים.

 

בוועדה חברים ראובן מרחב, שנחשב לנציג הציבור וכיהן בעברו כמנכ"ל משרד החוץ וכן נציג של החטיבה המדינית עצמה, בני דגן המכהן כראש המרכז למחקר מדיני במשרד החוץ.

 

את איום העובדים בדבר הכרזה על סכסוך עבודה לא רואים בעין יפה בהנהלת המשרד. "איומים זה לא חלק מהלקסיקון הדיפלומטי וזה לא מה שיעבוד במשרד החוץ", אמרו שם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העובדים פנו ללבני
צילום: שחר עזרן
מומלצים