שתף קטע נבחר

התגלה מאובן של הארנבת העתיקה ביותר

בהודו אותרו עצמות רגל זעירות של אבי אבותיה של הארנבת, מלפני 53 מיליון שנים ובגודל קטן מזה של ארנב חג הפסחא

ברחבי העולם הנוצרי חגגו בסוף השבוע האחרון את חג הפסחא, בו מככבות הארנבות כמעט בכל צורה שהיא - בובות, שוקולדים ועוד. במקרה הצטרפה לחגיגה גם הקהילה המדעית, אחרי שמדענים חשפו את המאובנים של הארנבת העתיקה ביותר שהתגלתה אי פעם בעולם.

 

עצמות רגל זעירות של אבי אבותיה של הארנבת, מלפני 53 מיליון שנים הם המאובנים הראשונים של היונק הקופצני ובני

משפחתם האבולוציוניים הקרובים ביותר, כך עולה מהמחקר החדש. עצמות הקרסול והעקב התגלו במכרה פחם בגוג'ארט במערב הודו, וסווגו בידי צוות פלאונתולוגים כשייכים לסדרת הארנבאים סיווג יונקים הכוללת את הארנבים והאוגרים של ימנו.

 

עוד ב"הידען": פרק מתוך הספר "החוט המשותף - גנום האדם"

 

מאובנים אלה עתיקים ב-35 מיליון שנה מכל מה שהתגלה עד כה, והם זכו לכינוי lagomorph בהודו. "הגילוי היה בלתי צפוי", אמר פרופ' קנת רוז, מהפקולטה לאנטומיה תפקודית ואבולוציה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ון הופקינס שבבלטימור. "ללא ספק, זהו מין חדש, וללא ספק הוא גם סוג חדש ואולי אף שייך למשפחה חדשה", הוסיף.

 

היצור שהתגלה קטן יותר מארנב חג פסחא ממוצע, גודלו בערך כשל של אוגר, והוא שקל פחות מ-100 גרם. העצמות שנמצאו משולבות בתוך מרבצי חומר, באיזור שכוסה בעבר בידי ביצות ומפרצים ליד חוף, מה שמעיד על כך שהיצור חי בסוג של סביבה חופית.

 

היצור החדש, שאיתורו דווח ב-Royal Society, הוא גם היונק העתיק ביותר שזוהה בהודו מהעידן הקנוזואי – קרי עידן היונקים, שהתרחש לאחר אירוע ההכחדה שהשמיד את כל הדינוזאורים הלא מעופפים, אמר רוז.

 

עוד ב"הידען": חוקרים במרכז האוניברסיטאי אריאל הצליחו ליצור זן של עכברים צייתנים

 

רוז השווה את העצמות לשמונה מינים חיים של ארנבות ואוגרים, ושני סוגים של פיקות – יצורים ממשפחת הארנבאים החיים בהרי הרוקי ובאיזורים הרריים אחרים. ארנבות ואוגרים שייכות לאחת משתי משפחות הארנבאים המכונה ארנבונים, בעוד הפיקות שייכות למשפחה השניה הקרויה Ochotonidae. עדויות מן העבר מראות כי שתי המשפחות הללו התפצלו לפני כ-35 מיליון שנה.

 

שלא כמו הפיקות, שאינן קופצות, העצמות הראו תכונות מתקדמות שלא היו קיימות בחיה דמוית ארנבת שאיננה קופצת. למעשה העצמות היו דומות, אך מורכבות יותר מהמאובנים העתיקים של ארנבים מעידן האאוקן התיכון, לפני 48 מיליון שנים. להערכתו מוצא המין הזה במרכז אסיה, והוא התפשט להודו מיד לאחר שזו התנגשה עם אסיה.

 

(אבי בליזובסקי, "הידען")

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרובת משפחה רחוקה של הארנבת
צילום: אלי אלגרט
"הידען"
מומלצים