שתף קטע נבחר

חייל בצפון פלט כדור - חברו נפצע אנושות

חייל שניקה כנראה את נשקו האישי במוצב צה"ל פלט כדור ופגע בצוואר חברו, המאושפז ברמב"ם במצב אנוש. חיילים במקום הכחישו שמדובר במשחק בנשק. נפתחה חקירת מצ"ח, וצה"ל מינה קצין בודק בדרגת אל"מ. רק לפני חודש אירע מקרה דומה בבסיס בצפון השומרון

יממה של תאונות אימונים בצה"ל: חייל נפצע הבוקר (יום ג') באורח אנוש, לאחר שנפגע בצווארו מפליטת כדור במוצב צה"ל בגבול הצפון. האירוע התרחש כאשר אחד החיילים התעסק עם נשקו, ככל הנראה ביקש לנקות את הרובה, וחברו שעמד בסמוך ספג את הכדור שנפלט. הפצוע קיבל טיפול ראשוני בשטח והועבר במסוק של מד"א לבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

מבית החולים נמסר כי מצבו של החייל מוסיף להיות אנוש. רופא בכיר ביחידת הטראומה, ד"ר ערן טלאור, שקיבל את הפצוע וטיפל בו, מסר כי מדובר בפגיעות בצוואר ובראש, וציין שהחייל גם איבד דם רב. הוא עבר בדיקת סי.טי ולאחר שמצבו יוצב בחדר ההלם, הוא הועבר לחדר הניתוח. בתום ניתוח שארך כארבע שעות הועבר הפצוע למחלקה לטיפול נמרץ כללי.

 

חקירת מצ"ח נפתחה לבירור נסיבות המקרה, ובנוסף מונה קצין בודק בדרגת אלוף-משנה. חיילים במקום, מגדוד 77 של השריון, ציינו כי לא היה מדובר במשחק בנשק, אלא באירוע טרגי שקרה ללא כל כוונה. במסגרת התחקיר, יבדוק צה"ל האם אכן לא חרג החייל מהפקודות ומדוע הסתיים האירוע בתוצאה כה קשה.

 

גורם צבאי ציין כי בשלב זה מוקדם להגיע למסקנות. עם זאת, אם יתגלה כי מדובר במשחק בנשק, הרי שמדובר באירוע חמור. לדבריו, צה"ל נוקט ביד קשה נגד חיילים ההופכים את כלי נשקם למשחק, ולאחרונה צומצם היקף האירועים בהם התגלה שחיילים שיחקו בנשק. עם זאת, מודים בצה"ל כי כל אירוע מסוג זה הוא חמור בפני עצמו.

 

תחקיר ראשוני: הקצין במיל' נפצע ממוקש אותו הניח

בתוך כך, מתחקיר ראשוני של תאונת האימונים שארעה הלילה בבסיס צאלים, עולה כי קצין המילואים שנפצע באורח בינוני נפגע כתוצאה מפיצוץ של מוקש, אותו הניח במסגרת האימון. ככל הנראה מדובר בטעות אנוש. עם זאת, התחקיר המלא של הקצין הבודק טרם הסתיים, וצה"ל בוחן את כלל נסיבות האירוע. הקצין שנפצע, בדרגת סרן, משמש בתפקיד מ"פ, והוא מאושפז בבית החולים סורוקה בבאר-שבע.

 

עוד היום, נפצעו בשעות הצהריים שני רועי צאן בדואים באורח קשה וקל כתוצאה מפיצוץ, סמוך לבסיס צאלים בדרום. השניים נכנסו לאזור המוגדר שטח אש, ובצה"ל בודקים האם השניים נפצעו כתוצאה מירי או מנפל שהיה במקום. השניים פונו לטיפול במרפאה הצבאית בבסיס ומשם הועברו במסוק לבית החולים סורוקה בבאר-שבע.

 

בחודש שעבר נפצע חייל צה"ל באורח קשה מפליטת כדור בבסיס צה"ל בצפון השומרון.

 החייל קיבל טיפול רפואי בשטח, ופונה לטיפול בבית החולים. ממש כפי שנראה הפעם, המקרה בצפון השומרון אירע במהלך ניקוי נשק, אז נפלט כדור מרובהו של אחד החיילים, ופגע בגבו של אחר.

 

בחודש ספטמבר האחרון הורה מפקד מג"ב על עוצר יציאות של שלושה ימים בשל ריבוי המקרים ריבוי מקרי פליטות הכדור של חיילים בחופשה. ההחלטה התקבלה לאחר המקרה הטראגי בו נהרג תושב כפר קנא מפליטת כדור מנשקו של חברו, שוטר מג"ב בחופשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתי אלמליח
פינוי החייל לבית החולים
צילום: מתי אלמליח
מומלצים