שתף קטע נבחר

שנתיים מאסר למנהל שהונה חברה של רפא"ל

מנהל הרכש והלוגיסטיקה בחברה בת של רפא"ל הונה את מעסיקיו בקרוב ל-75 אלף דולר. הוא העביר גם מידע לחברת שליחויות על מכרז שקיים מקום עבודתו. בנוסף למאסר הוטל עליו קנס של 600 אלף שקלים

שנתיים מאסר בפועל, וקנסות בשווי של 600 אלף שקל - זה העונש שגזר היום (ג') בית משפט המחוזי בחיפה על מנהל רכש בחברה ביטחונית, שהונה את החברה במאות אלפי דולרים. השופט הגדיל את סכום הקנס עליו הוסכם בין הצדדים במסגרת הסדר טיעון.

 

משה יהב היה מנהל הרכש והלוגיסטיקה בחברת SCD, חברת בת של רפא"ל ואלביט, ובמסגרת תפקידו היה אחראי על רכיבים שנרכשו בארצות הברית ונשלחו לארץ. תוך שיתוף פעולה של עובדים ומנהלים בחברות בארה"ב, הונה את SCD ושלשל לכיסו קרוב ל-75 אלף דולר.

 

בחלק מהמקרים, הורה הנאשם לשולחי החבילות לזייף את שטר המטען, כך שהמשקל שמופיע בו יהיה גבוה יותר מהמשקל האמיתי. במקרים אחרים, הורה הנאשם לזייף את מקור המטען - ערים מרוחקות בארה"ב, כמו לוס אנג'לס או שיקגו - כך שהמחיר על המשלוח יהיה גבוה יותר. דרך שלישית היתה לצרף מספר רכיבים לחבילה אחת, אולם לחייב את החברה כאילו נשלחו מספר חבילות. על סמך שטרי המטען המזויפים, היתה SCD משלמת סכומים גבוהים בהרבה מהנדרש.

 

בנוסף לכל אלה, הורשע יהב גם בכך שהעביר לחברת השליחויות עמה היה בקשר, מידע על חברות אחרות שהשתתפו במכרז - הביא לזכייתה, ובכך הבטיח את המשך ההונאה. הוא הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בגניבה בידי עובד ציבור, לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים. על פי ההסדר, דרשה התביעה מאסר של שנתיים, וחילוט של כ-400 אלף שקל מכספי ביטוח המנהלים של הנאשם. ההגנה ביקשה להסתפק בחילוט ובמאסר על תנאי.

 

השופט, עודד גרשון, קבע כי יש לשפוט את הנאשם לחומרה, בשל היותו עובד ציבור ועובד בכיר בחברה. "ככל שתפקידו של עובד הציבור בכיר יותר, כך הנזק הנגרם על ידו בעת שהוא עובר עבירות של שוחד גדול יותר". השופט קבע כי הפרקליטות "עשתה חסד" עם הנאשם כאשר הגיעה עמו להסדר טיעון, שכן העונש המצטבר על כל אחת מעבירות הגניבה עשוי היה להגיע לעשרות שנות מאסר.

 

בהתייחסו לטענותיו של הנאשם על מצב בריאותי לקוי, ציין השופט כי מצבו היה כזה עוד בעת ביצוע העבירות. "מן הראוי שיידע כל עבריין בפוטנציה כי ליקוי במצב בריאותו אינו מעניק חסינות מפני ריצוי עונש מאסר בפועל".

 

בסופו של דבר גזר השופט על הנאשם את עונש המאסר שדרשה הפרקליטות. הוא הוסיף קנס של 200 אלף שקל, שכן טען כי החילוט של 400 אלף שקלים אינו קנס כלל, אלא כסף שביחס אליו בוצעו העבירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים