שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רטרוספקטיבה לקישלובסקי בסינמטקים

  יותר מארבעים סרטים יוקרנו במסגרת הרטרוספקטיבה המקיפה לקישלובסקי שתפתח בתחילת אפריל ותמשך חודש. הצצה חד פעמית אל עולמו של אחד מגדולה היצירה הקולנועית לדורותיה

  רטרוספקטיבה מלאה ליצירותיו של הבמאי הפולני הנודע קז'ישטוף קישלובסקי תפתח בסינמטקים של תל אביב, חיפה וירושלים במהלך אפריל. האירוע, שייפרש על פני חודש, מתקיים במסגרת שנת פולין בישראל, יוזמה משותפת של ממשלת פולין ומכון אדם מיצקביץ, ונועדה לקרב בין שני העמים באמצעות חיזוק הקשרים התרבותיים.

   


  מתוך התערוכה. כרזת הסרט "לא תרצח" של קישלובסקי

   

  במסגרת זו יוקרנו כארבעים מסרטיו של הבמאי, הנחשב לאחד המאורות הגדולים של הקולנוע העולמי לדורותיו. הרטרוספקטיבה תפרש על פני שלושה

   עשורים של עשייה קולנועית משובחת ותציע בין היתר הצצה חד פעמית ליצירות פחות מוכרות מתוך קורפוס העבודה העשיר של קישלובסקי.

   

  מימיו בבית הספר לקולנוע בלודז' יוקרן סרט הגמר "מהעיר לודז'", שיצר בשנת 1969 בהנחייתו של מורו קז'ימייז' קרבאש. "הייתי חייל", על המלחמה ותוצאותיה שכתב במשותף עם רישאר זגורצקי וביים בשיתוף עם אנדז'יי ויידה, יוקרן גם הוא במסגרת זו.

   

  עוד ברשימת הסרטים: "הפזמון" המתאר עבודה במפעל לסידורי קבורה ומציג את הביורוקרטיה שקשה להימלט ממנה גם אחרי המוות; "הבנאי" שמתעד פועל מצטיין ועסקן מפלגתי לשעבר שמעלה זיכרונות על שנות הסטליניזם וההפשרה הקומוניסטית.

   

  "שיקוף" סרט משנת 1974, מלווה אנשים נגועים במחלת ריאות בבית הבראה בעיירה סוקולובסק; "מנקודת ראותו של שומר לילה" מציג תמונה מטפורית של טוטליטריות דרך פעולותיו של שומר לילה במפעל. לצד זה יוקרנו כאמור גם סרטי העלילה המוכרים של קישלובסקי בהם "דקאלוג", "חייה הכפולים של ורוניק" וסדרת שלושת הצבעים.

   


  מתוך התערוכה: כרזת הסרט "צלם חובב" של קישלובסקי

   

  במקביל להקרנת הסרטים תלווה את הרטרוספקטיבה התערוכה "עקבות וזיכרון" שהוכנה על ידי המוזיאון לקולנוע בלודז' שם למד הבמאי. התערוכה היא חשיפה ביוגרפית, רטרוספקטיבית, המתעדת את חייו ואמנותו של הבמאי ומשקפת אירועים באופן כרונולוגי דרך חיי היוצר. לבניית התערוכה שימשו 

  תמונות וקטעי עיתונות, פוסטרים מפולין ומחו"ל, ביקורות, קטלוגים וספרים רבים כמו גם חומרים ארכיונים שמוצגים כאן לראשונה.

   

  בחלק נפרד של התערוכה תוצג חשיפה של תמונות שחור-לבן שצילם הבמאי במהלך 1965-1966, השנה הראשונה שלו בפקולטה לבימוי בבית הספר הממלכתי הגבוה לתיאטרון ולקולנוע בלודז'. עשרות התמונות מהוות תיעוד יוצא דופן ומעידות על רגישות ובגרות של האדם הצעיר, המשקיף והמתעד המצוין שהיה כבר אז. כל התמונות שייכות לארכיון המשפחתי של הבמאי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קישלובסקי. מהתחלה ועד הסוף
  לאתר ההטבות
  מומלצים