שתף קטע נבחר

אושר: רישום פלילי יימחק אם התיק נסגר

מליאת הכנסת אישרה הצעת חוק על פיה במידה שלא הובא האדם לדין, בתום שבע שנים מיום הרישום הפלילי הוא יימחק אוטומטית. בנוסף, מעסיקים שיבדקו במשטרה לגבי רישום יספגו עונש מאסר. יוזם החוק, גלעד ארדן: "יש מזור לאזרחים ששמם הוכתם בלי שהועמדו לדין". השר דיכטר חושש מפגיעה בשירותי הביטחון

עכשיו זה סופי: הרישום הפלילי אינו לכל החיים. מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק על פיה יבוטל אוטומטית רישום פלילי בגין תיקים שנסגרו - בגלל היעדר ראיות או חוסר עניין לציבור, וללא העמדה לדין - בתום שבע שנים מיום הרישום, ובתנאי שאין מדובר בעבירה מסוג פשע. עד היום הרישום הפלילי היה נמחק רק נוכח הליכים ביורוקרטיים.

 

ביטול הרישום באופן אוטומטי כפוף לסייג, על פיו ראש אגף החקירות במשטרה - בהתאם לאמות מידה שיקבע השר לבטחון פנים באישור ועדת החוקה של הכנסת - יוכל לבטל את המחיקה לגבי עבירות מסוג מסוים. עבירה מסוג "פשע" מוגדרת כעבירה שנקבע לה עונש מרבי חמור ממאסר לתקופה של שלוש שנים.

 

מעבר למחיקה האוטומטית, החוק שיזמו ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) ואפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל) קובע עוד כי ראש אגף החקירות במשטרה או קצין משטרה בדרגת סגן-ניצב ומעלה שיוסמך לכך, יהיו רשאים לבטל רישומי משטרה בדבר החלטה שלא לחקור ולא להעמיד לדין.

 

גם הביטול שבמסמכות קציני המשטרה ייעשה בכפוף לאמות מידה שיקבע השר לבטחון פנים ויקבלו את אישור ועדת החוקה של הכנסת. אמות המידע ייקבעו בהתחשב, בין היתר, במשך הזמן שחלף מיום האירוע, בנשוא החקירה ובנסיבותיו האישיות של האדם שהרישום נוגע לו.

 

דיכטר: בלי ההסתייגות - החוק 'מחורר' את המשטרה

החוק גם עשוי לשים קץ למנהג של מעסיקים לבקש מידע מהמרשם הפלילי של המשטרה, במסגרת בדיקת עברם של מועמדים לעבודה. לפי החוק החדש, ייגזר עונש מאסר של עד שנתיים על מי שידרוש או ישיג מידע מהמרשם לצורך קבלת החלטה אם להעסיק אדם. 

 

יוזם החוק, ח"כ גלעד ארדן: "הצעת החוק תעניק מזור לאזרחים שמעולם לא הועמדו לדין ולא הורשעו אשר כתם של רישום פלילי מכתים את שמם. לעיתים מעשי שטות זוטרים בגיל צעיר או תלונות שווא שהואשם בהם ולא הייתה לו כל אפשרות להציג טענותיו מול שופט, ולמרות שהתיק נסגר עדיין הרישום הפלילי נותר ופוגע באזרח".

 

ארדן הסביר עוד כי על פי החוק החדש, למשטרה יהיו עד כשנתיים למחוק אוטומטית רישומים של מי שכיום כבר חלפו שבע שנים מיום רישום המעשה. ארדן מסביר כי כאלה יש על פי נתוני המשטרה 280 אלף איש. "מי שיגיש בקשה למחיקה, המשטרה תצטרך למחוק במידה שיענה על הקרטוריונים שיאושרו על ידי ועדת החוקה בתוך שלושה חודשים מיום פרסום החוק. לגבי מי שלא מבקש - מחיקה אוטומטית תחול בתוך שנתיים". ארדן אמר עוד כי לגבי אלו ששבע השנים יחלפו החל מהיום, למשטרה יהיה שישה חודשים ליישם את החוק.

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אמר במהלך הדיון במליאה כי הצעת החוק ראויה ונכונה, למעט מחיקת הרישום הפלילי האוטומטי בתום שבע שנים. הוא הגיש הסתייגות שנדחתה לסעיף זה - והסביר כי הדבר עלול לגרום נזק לעבודת מערכת הביטחון בישראל, כולל למשטרה, לשב"כ ולמוסד. דיכטר הוסיף כי קבלת הצעת החוק ללא ההסתייגות תחליש את המשטרה ו"תחורר" אותה.

 

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ פרופ' מנחם בן-ששון, אמר בעקבות אישור החוק: "אנחנו בולמים את מהלך החזרה בתשובה של אנשים אשר ספק אם חטאו. לא אחת נפגשתי עם חיילים מצטיינים ערב שחרורם, אשר הביעו בפניי חרדה מפני השתלבות בחיים אזרחיים בגין משובת נעורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדן. "שמם של 280 אלף איש הוכתם"
צילום: חיים צח
דיכטר. "פגיעה במוסד ובשב"כ"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים