שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  החבשי קיבל את הנקודות שלו?

  עמוס חכם היה אולי הסלב הישראלי הראשון שניצח בשעשועון טריוויה (טוב, בחידון התנ"ך), שבן גוריון הכריז עליו כעל האירוע החשוב ביותר של העשור הראשון למדינת ישראל, ושריתק מדינה שלמה לרדיו. האזינו לחיים יבין מדווח, בעוד פנינה נוסטלגית של קול ישראל

   

   

  עמוס חכם, חתן התנ"ך הראשון, היה סמל לידענות בתורה, בנביאים ובכתובים. הוא נולד בירושלים ב-1921. כשהיה תינוק נפגע בראשו ובידו, ובשל כך לקה בדיבורו. למחייתו עבר בבית חינוך עוורים בירושלים, שם כתב קבלות לתורמים למוסד. משכורתו הייתה נמוכה ביותר, והוא חי בצניעות רבה.

   

  בעיתותיו הפנויות קרא בתנ"ך, ונהג לומר ששעה שאחרים קוראים ספרי בלשים, הוא קורא שוב ושוב בספר הספרים. כאשר פורסמו מודעות על חידון התנ"ך, שהיה לאחד מאירועי שנת העשור למדינה, עודדו אותו שכניו להירשם. ב-4 באוגוסט 1958 נערכה התחרות בירושלים וחכם זכה במקום הראשון.

   

  שבועיים אחר כך נערך החידון הבינלאומי, וגם בו הוא הגיע למקום הראשון והיה לחתן התנ"ך הבינלאומי הראשון. הפרסום הרב שזכה לו עקב זכייתו אפשר לו לשפר את תנאי מחייתו, והוא הוזמן לשמש מורה לתנ"ך בבית הספר החקלאי בעיינות. בטקס נישואיו, שנים אחדות אחר כך, נכח ראש הממשלה, דוד בן גוריון.

   

  חידון התנ"ך שהושק ביוזמתו של בן גוריון, היה מאז למסורת, ומאז – בכל שנה – מצטרפת לסדרת השאלות בחידון גם שאלת ראש הממשלה. לאחר שנים אחדות הועבר השלב המסכם ליום העצמאות, והיה לאירוע המרכזי של בוקר יום חגה של המדינה.

   

  הקטע לקוח מהתקליטור "קולה של המדינה", המצורף לספר "קול ישראל מירושלים – מדינה מאחורי מקרופון", שמוציאה רשות השידור לרגל חגיגות ה-60 למדינה. רוצים עוד היסטוריה? כנסו לכאן

   

  היסטוריה ישראלית על ציר הזמן - כנסו לכאן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תנ"ך. ריגש את העם
  צילום: אלי אליאס
  לאתר ההטבות
  מומלצים