שתף קטע נבחר

הפגנה בת"א: "קציני צה"ל - לא בבית ספרנו"

פעילי "פרופיל חדש" טוענים כי קציני הצבא שנשלחו לבתי הספר לעודד גיוס, יגרמו "לשטיפת מוח לתלמידים". בהפגנה שנערכה בתל-אביב הם אמרו: "אנו רוצים שהתלמידים יחשבו בעצמם - האם הם צריכים להתגייס". מנגד אמר השחקן שלמה וישינסקי: "צה"ל מגיע לבתי הספר בגלל אותם מפגינים"

קציני צה"ל מגיעים להרצות בבתי הספר - אבל יש מי שלא אוהב את היוזמה: חברי תנועת "פרופיל חדש" לאזרוח החברה בישראל, הפגינו הבוקר (ד') ברחבת הסינמטק בתל אביב, מול בית הספר עירוני א', נגד הפעלת פרויקט משרד החינוך "דרך ארץ ושמיים", במסגרתו מגיעים מפקדים בחיל האוויר למאות בתי ספר על יסודיים, כדי להרצות על ערכי צה"ל. המפגינים קראו: "קציני צה"ל - לא בבית ספרנו. ברצוננו לחיות בחברה שאינה מפקידה את החינוך לערכים בידי אנשי צבא". 

 

במסגרת המחאה, הציגו חברי התנועה מיזם אמנותי שבמרכזו מוח ענק ופעילים, לבושי מדי צבא, ששוטפים אותו במים וסבון - במטרה להמחיש את מה שהם מכנים "שטיפת המוח שעושה הצבא לתלמידים". הפעילים החתימו עוברים ושבים על עצומה, בה נכתב: "אנו דורשים לעצור כל מיזם, שמטרתו להגביר את החינוך הצבאי על חשבון חינוך אזרחי שבמרכזו ערכים כמו דמוקרטיה, שיוויון, פלורליזם וצדק חברתי".

 

אחד המפגינים, רענן פורשנר, בן 22, סטודנט לחינוך בסמינר הקיבוצים ופעיל ב"פרופיל חדש", טוען כי קצין צה"ל שמגיע לשוחח עם תלמידי בית ספר, אינו מעודד חברה דמוקרטית והומניסטית, אלא חברה צבאית "שדוחקת החוצה את כל מי שהוא לא חייל מועיל שמשרת את מטרות הצבא. חיילים לא הוכשרו להוראה ולא אמורים לחנך. לצבא יש גם ככה יותר מדי מקום בחיים האזרחיים - הוא מעורב בפוליטיקה ובחינוך ועכשיו עוד יותר מתמיד", הוא אמר ל-ynet.

 

פורשנר מעיד על עצמו כי לא התגייס לצה"ל, אלא משרת את החברה בדרכים אחרות. "תרומה לחברה ושירות בצבא אלה לא מושגים נרדפים. לא התגייסתי, אבל אני תורם לחברה בכך שאני לומד חינוך. אנחנו בעד דיאלוג עם התלמידים בנוגע לשירות, ורוצים שהתלמידים יחשבו בעצמם - האם הם צריכים להתגייס. כל התשובות לכך לגיטימיות. המסר העיקרי שלנו הוא שאסור שהערכים המיליטריסטים ייכנסו למוסד אזרחי, ובמיוחד לא מקום מקודש כמו בתי הספר".

 


המיזם האמנותי בהפגנה, הבוקר (צילום: שירן ולק)

 

נעמי לת, פעילת "פרופיל חדש", אמרה: "היום אנו מפגינים כאן נגד שטיפת המוח המתמשכת של התלמידים על ידי הצבא. בית הספר הוא מוסד של שלום ואחווה, לא צבא ואלימות".

 

המתנגדים: ההרצאות - בגלל המשתמטים

השחקן והאב השכול, שלמה וישינסקי, שהוזמן על-ידי מנהל בית הספר עירוני א' ליום העיון של צה"ל, הגיע אל רחבת הסינמטק שם הפגינו חברי תנועת "פרופיל חדש", ומחה על יוזמתם. "הם מתנגדים לכך שצה"ל נכנס אל בתי הספר. אבל צה"ל מגיע אל בתי הספר בגללם, בגלל שהם קוראים לתלמידים העומדים לפני גיוס לחשוב מחדש לפני שהם מתגייסים. זה אבסורד".

 

וישינסקי פנה אל חלק מהמפגינים והתווכח עמם. "זה כמו שאבוא ואומר - 'קשה לי לשלם מס הכנסה, זה פוגע לי במשכורת ועושה אותי חולה, ולכן לא אשלם עוד מס הכנסה", הוא אמר. "אם מצפונם מונע מהם להתגייס, מצפוני כואב לי שאני צריך לשלם מס הכנסה וחלק מהכסף מיועד, בין היתר, עבורם כאזרחים. גם אני חושב שלא כולם מתאימים לשירות צבאי, ויש למצוא דרך שבה יתרמו בדרך אחרת לחברה, אבל בינתיים זה החוק במדינה, והפרזיטיות לא מקובלת עלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחה נגד ההפגנה. וישינסקי
צילום: שירן ולק
לוטן רז, בדרך לחברה צבאית
צילום: שירן ולק
מומלצים