שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  קרחון ענק נשבר מאנטרקטיקה
  צילומי לוויין מראים כי הקרחון העצום, הגדול פי שבע ממנהטן, החל להתנתק כבר מסוף פברואר וכעת מחובר בקרח רופף בלבד. המדענים: זו תוצאה של ההתחממות הגלובלית
  גוש גדול של קרח אנטארקטי, שגודלו פי שבע ממנהטן, התמוטט לפתע מהיבשת הקרה, מצב שלפי מדענים מעמיד בסיכון את הקרחון כולו. הגורם לההתנתקות היא, ככל הנראה, ההתחממות הגלובלית ההולכת ומחמירה של כדור הארץ.

   

  צילומי לוויין הראו כי גוש הקרח, בגודל של כ-250 קילומטרים רבועים, התמוטט באזור מערב אנטרקטיקה, תהליך שהחל ב-28 בפברואר. היה זה קצה של מדף הקרח המכונה ווילקינס, שניצב שם במשך כמה מאות שנים, וחלק מהחוקרים מעריכים כי היה בן 1,500 שנה.

   

  "זו תוצאה ישירה של ההתחממות הגלובלית", אומר דייוויד ווהן, חוקר בריטי שלומד את אנטרקטיקה. הוא משווה את מצב הקרחון הסדוק לזכוכית שהיכו עליה בפטיש.

   

  המדענים הבחינו בשינוי בתצלומי הלוויין והורו לעקוב אחרי השינוי שהתרחש בשבועות האחרונים באמצעות מטוס, שסייר מעל האזור. כעת יש בידיהם צילומים נדירים וקטעי וידאו המתעדים את שבירת גוש הקרח.

   

  מאורע נדיר, עדיין

  "זה מאורע שאנחנו לא עדים לו לעתים קרובות", אמר טד סקאמבוס, המדען הראשי במרכז המידע לשלג וקרח בבולדר, קולורדו. "הסדקים בקרחון מתמלאים במים, שסייעו לקרחון להיסדק". קרחונים אמנם נוטים באופן טבעי להישבר מיבשת

  כלשהי, אך התמוטטות שכזו נחשבת בלתי רגילה. עם זאת, בעשורים האחרונים ארועים מסוג זה הפכו נפוצים יותר, לדברי ווהן.

   

  שארית מדף הקרח ווילקינס, שגודלו כשל מדינת קונטיקט, מחובר לאנטרקטיקה בקורה צרה ודקה של קרח בלבד. מדענים מודאגים מהאפשרות שהוא יתמוטט לחלוטין, כפי שאירע לקרחונים אחרים ב-2002 וב-1995.

   

  שאר האזורים באנטרקטיקה אינם בסכנת התחממות וחלקם אפילו מתקררים, מרגיע דייוויד ווהן, אך חצי האי המערבי, הכולל את מדף הקרח ווילקינס, בולט אל תוך האוקיאנוס ומתחמם. עמיתיו של ווהן מודאגים אף הם כי אם יימס הקרחון, תחול עליה במפלס הים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים