שתף קטע נבחר

אבו-מאזן מינה מפקד חדש למשטרה הפלסטינית

חאזם עטאללה, בנו של בכיר בפתח, יהיה המפקד החדש של המשטרה. במקביל, החלו ברשות ברפורמה לאחד בין מנגנון הביטחון המסכל והמודיעין הכללי

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), מינה בצהריים (יום ד') מפקד חדש למשטרה הפלסטינית. כך נודע ל-ynet. המפקד החדש הוא חאזם עטאללה, בנו של בכיר בפתח. הוא מונה לתפקיד במקומו של כמאל א-שייח, שפיקח בחודשים האחרונים על תוכנית הממשלה הפלסטינית למאבק בפשיעה, בגניבות הרכב ובעבירות אחרות נפוצות בשטחי הרשות, במהלך תקופת האינתיפאדה.

 

מינוי המפקד החדש של המשטרה הפלסטינית יוצא לפועל, כאשר התוכנית לאחד בין שני המנגנונים הביטחוניים המרכזיים ברשות: מנגנון הביטחון המסכל והמוחבראת - המודיעין הכללי. איחודי שני מנגנונים אלה נעשה במסגרת תוכנית איחוד וצמצום מנגנוני הביטחון הפלסטינים. שני המנגנונים יאוחדו לגוף אחד שייקרא - ביטחון פנים, שבראשו יעמוד ככל הנראה מפקד המודיעין הכללי, תאופיק טיראווי.

 

איחוד שני המנגנונים מעורר סערה בקרב בכירי הרשות והפתח, שחלקם חושש שהמטרה היא להחליש את מנגנון הביטחון המסכל, אותו הקים ג'יבריל רג'וב. רג'וב התנגד לצעד ואמר כי מדובר בצעד שייפגע באופי הלאומי והפטריוטי של המנגנון וישרת אינטרסים זרים, כשהכוונה היא לאינטרסים של ישראל.

 

מינוי המפקד החדש של המשטרה הפלסטינית מגיע לאחר שישראל הודיע שהיא מאפשרת את כניסתם של 600 שוטרים פלסטינים נוספים לג'נין. הדבר מעיד על תיאום גובר בין ישראל והרשות. תיאום שעל פי הפלסטינים צריך להיות מוכתר בהעברת השליטה הביטחונית בערי הגדה לפלסטינים. מאז פרוץ האינתיפאדה דרשו ישראל וארצות הברית לצמצם את 13 מנגנוני הביטחון הפלסטינים הפעילים לשלושה מנגנונים מרכזיים.

 

גורם ביטחוני פלסטיני אמר ל-ynet כי המנגנונים ומינוי המפקדים נעשה במסגרת תוכנית שתכלול הקמת מנגנון לביטחון פנים - שיכלול את המשטרה, הביטחון המסכל ורוב זרועות המודיעין הכללי וכן את הביטחון הלאומי. זאת בנוסף למנגנון ביטחון חוץ שיכלול חלק מזרועות המודיעין הכללי והמודיעין הצבאי. הגוף השלישי יהיה המשמר הנשיאותי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים פלסטינים. יקבלו מפקד חדש
צילום: רויטרס
מומלצים