שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המשרד לעניינים אסטרטגיים יפורק תוך שבועות

  גורם מדיני בכיר אישר ל-ynet כי המשרד עובר כעת את ימיו האחרונים, טרם ההחלטה הסופית על פירוקו. על פי התיכנון, גופי ההערכה שריכז יועברו תחת המועצה לביטחון לאומי. השר לשעבר ליברמן: "זו סכנה לביטחון ישראל". מלשכת ברק נמסר: "המשרד הוקם משיקולים פוליטיים והוא מיותר"

  "סגירת המשרד לעניינים אסטרטגיים היא שגיאה אסטרטגית" - כך אמר הבוקר (ה') השר לשעבר אביגדור ליברמן, לאחר שאמש נודע ל-ynet מגורם מדיני בכיר בירושלים, כי בתוך שבועיים עד שלושה צפויה הממשלה להחליט על סגירת המשרד לאיומים אסטרטגיים.

   

  ההחלטה המהותית בנושא כבר נתקבלה על ידי ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בימים אלה פוקדים עובדים בודדים את המשרד שבקריית שאול בירושלים. גם הם צפויים לסיים עבודתם בזמן הקרוב מאוד. שישה מהעובדים, ובהם המשנה למנכ"ל שוקי דיגופר, עוברים בימים אלה לעבוד במועצה לביטחון לאומי שבמשרד ראש הממשלה. מנכ"ל המשרד, חגי פלג, עתיד לעזוב ולשוב לעסקיו הפרטיים בתחום הייעוץ הביטחוני.

   

  "לא סיפרו לי על ההחלטה, זו טעות חמורה", אמר ליברמן, השוהה במשלחת פרלמנטרית ביוון, בשיחה עם ynet. "את הבעיה ראינו כבר במלחמת יום הכיפורים, ובמלחמת לבנון השנייה - אין 'סקנד אופיניין' (דעה שנייה) למשרד הביטחון".

   

  ליברמן, שפרש יחד עם מפלגתו ישראל ביתנו מהקואליציה והתפטר מתפקידו כשר לעניינים אסטרטגיים לפני יותר מחודשיים, תקף את ברק: "במשרד הביטחון יושב היום ראש מפלגה גדולה המתוסכל ממצבו הפוליטי. הוא בא עם אג'נדה מדינית ברורה והדבר עשוי להיות בעייתי כשאין דעה שנייה. זה כובל את משרד הביטחון למהלכים מוגדרים מראש".

   

  לא רק שר הביטחון זקוק למשרד שיפורק, לדעת השר לשעבר. "ראש הממשלה עסוק במשברים מזדמנים של ניהול המדינה כמו משברי חינוך ומשברי הואליציה ועוד", הוסיף ליברמן. "צריך לאפשר לו לקבל אינפורמציה מרוכזת מהמועצה לביטחון לאומי היושבת לידו, ומשר הממונה על עניינים אסטרטגיים, שתפקידו לרכז את המידע, כפי שהיה בתקופתי. כך קורה במדינות אחרות וראוי שיקרה אצלנו. ביטול המשרד הוא סכנה לביטחון ישראל ויש חשש כבד לאובדן עבודה גדולה שעשינו".

   

  המשרד ריכז מספר פורומים

  תחת כנפי המשרד, אשר הוקם עם כניסת "ישראל ביתנו" לקואליציה, פעלו כמה פורומים בנושאים אסטרטגיים. פורומים אלה ריכזו את בכירי המוחות והכוחות הישראלים לעניינים קונקרטיים, ובהם איום הגרעין האיראני.

   בפורום זה למשל פעלו ראש המועצה לביטחון לאומי, ראש המוסד, בכירים בצה"ל, אנשי הוועדה לאנרגיה אטומית, מומחים לענייני איראן ואחרים.

   

  פורומים דומים עסקו באיומים אסטרטגים אחרים על ישראל, כמו איום הטרור של האיסלאם הקיצוני הבינלאומי מצד אל-קאעידה ועוד.

   

  בימים אלה נערכת עבודת מטה שתכליתה: העברת גורמי הניתוח השונים שפעלו במשרד תחת כנפי המועצה לביטחון לאומי. רק לאחר שיושלם תהליך ההעברה - תועלה בממשלה הצעת ההחלטה לבטל את המשרד, בדרך לסגירתו הסופית.

   

  מלשכת יועץ שר הביטחון ברק נמסר בתגובה לטענות ליברמן: "המשרד הוקם משיקולים פוליטיים, לא היה לו מקום כשהוקם עם הצטרפות ליברמן לממשלה ואין לו מקום היום. הוא היה מיותר מראש".


  פורסם לראשונה 26/03/2008 23:44

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ליברמן. אין שר - אין משרד
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  ברק עם אולמרט. "היה מיותר מראש"
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים