שתף קטע נבחר

הולנד: חירט וילדרס פרסם את "סרט הקוראן"

אחרי חודשיים של ציפייה וחשש פרסם המחוקק ההולנדי הימני את הסרט התוקף את האידיאולוגיה המוסלמית. ממשלת הולנד כבר העלתה את הכוננות הביטחונית במדינה בשבוע שעבר וכעת יש לחכות ולראות אילו השלכות יהיו לפרסום

המחוקק ההולנדי חירט וילדרס פרסם הערב (יום ה') באתר האינטרנט של מפלגתו את סרטו על הקוראן, אשר כבר הספיק לעורר את מחאותיהם של מוסלמים רבים בהולנד וברחבי העולם. האתר קרס, ככל הנראה עקב עומס גולשים כעבור זמן קצר, אך הסרטון הודלף לכמה אתרים נוספים ברשת. 

 

 

וילדרס, חבר מפלגת "החירות" הימנית (PVV) שבאופוזיציה, מכנה במהלך הסרט - ששמו "פיתנה" (מלחמת אחים בערבית) ואורכו כ-17 דקות - את הקוראן כ"ספר פאשיסטי המעודד אלימות". תחילת של הסרט באזהרה מפני התמונות הקשות שהוא כולל ומיד לאחר מכן מוצגת הקריקטורה המפורסמת של מוחמד שפורסמה בדנמרק, כשראשו דומה לפצצה ממנה משתלשל פתיל דולק. בהמשך מוקראים פסוקים מהקוראן בהם נכתב "היכונו למלחמה בכל כוח שיש לכם... לפגוע בטרור...לפגוע בטרור בלבבם של אויבי אללה ושלכם". ברקע נראית תמונה של פיגועי ה-11 בספטמבר בניו-יורק וכן מוצגים סרטונים המראים את מדריד לאחר פיגועי מרס 2003 ולונדון לאחר מתקפת הטרור המשולבת ב-7 ביולי 2005.

 

בהמשך הסרט תוקף הקריין את האיסלאם וטוען כי הוא "לא רק פצצה, אלא 'ברק ורעם' בעולם המערבי". הסרט מציג ילדה עטויה ברעלה שאומרת בתשובה לשאלה על היהודים כי הם "קופים וחזירים". בנוסף, מוצגות נשים מוסלמיות הנושאים שלטים בהם נכתב "היכונו לשואה האמיתית" ו"אלוהים יברך את היטלר".


תמונה מתוך סרטו של וילדרס (צילום: AFP)

  

כמו כן, מוצגים נתונים סטטיסטיים על היקף הגידול הטבעי של המוסלמים בהולנד ובאירופה. תחת הכותרת "הולנד בעתיד?" נראים ילדים כשפניהם שותתים דם, אשה הנסקלת באבנים והדמייה של מילת נשים. בסיום הסרט כותב וילדרס: "ב-1945 הנאציזם הובס באירופה, ב-1989 הקומוניזם הובס באירופה, כעת יש להביס את האידיאולוגיה האיסלאמית - עצרו את האיסלאמיזציה, הגנו על חירותכם".

 

"סכנה ממשית ממתקפת טרור"

בחודשיים האחרונים חזר ואמר וילדרס כי בכוונתו לפרסם את "סרט הקוראן" באינטרנט. "אם צריך, אחלק תקליטורי DVD בעצמי בכיכר דאם", אמר לאחר שמספר תחנות טלוויזיה סירבו לשדר את הסרט ואתר שקידם את הסרט נסגר.

 

בשבת האחרונה הפגינו באמסטרדם יותר מאלף בני אדם נגד פרסום סרטו של וילדרס. המפגינים צעדו במרכז העיר ונשאו שלטים שעליהם נכתב: "די לציד המכשפות נגד מוסלמים". בשבוע שעבר העלתה ממשלת הולנד את רמת הכוננות הביטחונית במדינה לקראת פרסום הסרט השנוי במחלוקת. משרד תיאום הלוחמה בטרור הזהיר כי "יש סכנה ממשית שהולנד תספוג מתקפת טרור עקב הפרסום".

 

למרות החשש, סקר שפורסם החודש בהולנד מצביע על כך שרוב ההולנדים רוצים שסרטו השל וילדרס ישודר באחד מערוצי הטלוויזיה. מהסקר, שהקיף 600 נשאלים, עולה גם כי 68 אחוזים צופים חרם אפשרי על הולנד, כמו זה שהופנה כלפי דנמרק לאחר פרסום הקריקטורות של מוחמד בתחילת 2006.

 

בתחילת החודש הזהיר ראש ממשלת הולנד, יאן פטר בלקננדה, מפני סנקציות כלכליות ופיגועים אם יפורסם הסרט. הוא הוסיף כי הממשלה ההולנדית אינה שותפה לדעותיו של וילדרס וציין כי הוא מחוייב להזהיר מפני הסיכונים הללו. בעבר דווח כי הולנד נערכה לפינוי אפשרי של שגרירויות בעולם במקרה של מחאות אלימות בתגובה לסרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילדרס. ספר פאשיסטי
צילום: איי אף פי
מומלצים