שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  החולייה החסרה

  פנחס לבון, שר הביטחון בחלק מהעשור השני למדינה, חי בדור שבו מנהיגים לקחו אחריות על מחדלים שאירעו בתחום אחריותם. האזינו להודעת ההתפטרות שלו בעקבות פרשיית "עסק הביש", בעוד פנינה של קול ישראל

   

   

   

  ביולי 1954 חיבלה חולייה של המודיעין הישראלי במצרים בבית דואר בקהיר, בספריות האמריקניות בקהיר ובאלכסנדריה וכן בבתי קולנוע בשתי הערים. המטרה הייתה למנוע מהבריטים לפנות את צבאם מאזור תעלת סואץ באמצעות חבלה במתקנים ובמוסדות של מדינות המערב.

   

  אנשי החולייה נלכדו על ידי המצרים ובדצמבר 1954 החל משפטם. בינואר 1955 גזר בית משפט בקהיר עונש מוות לשניים מאנשי החולייה - שמואל עזאר וד"ר משה מרזוק. שניים אחרים נידונו למאסר עולם, והשאר לתקופות מאסר ארוכות. ב-31 בחודש הועלו עזאר ומרזוק לגרדום.

   

  בעקבות הפרשה, שנודעה בשם "עסק הביש", התפטר שר הביטחון פנחס לבון. הפרשה עצמה המשיכה להעסיק את הפוליטיקה בישראל במשך שנים רבות, ומאז היא קרויה על שמו של לבון, שר הביטחון בעת שנשלחה החוליה לביצוע משימתה.

   

  הקטע לקוח מתקליטור "קולה של המדינה", המצורף לספר "קול ישראל מירושלים - מדינה מאחורי מקרופון", שמוציאה רשות השידור לרגל חגיגות השישים למדינה. רוצים עוד? כנסו לכאן.

   

  היסטוריה ישראלית על ציר הזמן - כנסו לכאן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פנחס לבון. לקח אחריות
  צילום: לע"מ
  לאתר ההטבות
  מומלצים