שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: רשלנות משטרתית בחשד להתעללות

בית המשפט האריך את מעצרם של ההורים החשודים בהתעללות בתינוקם בן החודש וחצי, אך השופטת מתחה ביקורת חריפה על המשטרה, שהתרשלה לטענתה: "הייתי מורה על שחרורם אם החשד לא היה חמור כ"כ"

ההורים חשודים בהתעללות כמעט יצאו לחופשי - בגלל רשלנות המשטרה. שופטת בית משפט השלום בתל-אביב הדסה נאור מתחה היום (ו') ביקורת חריפה על משטרת מרחב דן בדיון הארכת מעצרם של זוג ההורים מאור יהודה החשודים בהתעללות בבנם בן החודש וחצי, וכתבה בהחלטתה כי אלמלא היה מדובר בחשד בביצוע עבירה חמורה היא הייתה מורה על שחרורם.

 

בדיון התברר כי למרות שעבר שבוע מתחילת החקירה, אין עדיין כל חוות דעת של המכון לרפואה משפטית לגבי נסיבות פציעתו של התינוק, ובבית המשפט לא ציינה נציגת המשטרה, רס"מ מזל דוברין, אפילו למי מההורים - האב בן ה-34 והאם בת ה-32 - מיוחסת פציעת הילד. עם זאת, במשטרה מעריכים כעת כי דווקא האב הוא זה שהרביץ לילד.

 

עוד התברר כי לפני ארבעה ימים נערכה לאמו של התינוק בדיקת פוליגרף בהסכמתה, אולם הבוחן לא הצליח להגיע לממצאים. אתמול הייתה אמורה להיערך בדיקה נוספת, אך נציגת המשטרה הבהירה כי זו לא נעשתה "כי היו בדיקות דחופות יותר".

 

"אין ראיה הקושרת את ההורים באופן ישיר לפציעה"

כשהובא התינוק לבית החולים במצב קשה מאוד, הראו בדיקות הדמיה דימום תוך מוחי. בהמשך נמצאו ממצאים מחשידים לחבלות, שברים במספר צלעות ועצמות נוספות בגוף. כעבור יומיים השתפר מצבו וד"ר שמואל צור, סגן מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים שיבא, אמר ל-ynet: "הוא החל לנשום בכוחות עצמו. מצבו יציב. בסך הכל יש הרבה מקום לאופטימיות".

 

השופטת נאור בהחלטתה כי על אף שחלפו שמונה ימים לא ניתן עדיין לקבוע האם מדובר בחבלה מכוונת או בתאונה ואין בתיק החקירה כל ראייה הקושרת את אחד ההורים באופן ישיר לפציעת התינוק.

 עוד כתבה השופטת כי טענותיו של פרקליט האם לגבי ביטול בדיקת הפוליגרף מוצדקות מאחר ש"עיון בתיק החקירה לא שכנע אותי כי לא הייתה למשטרה אפשרות לבצע את הבדיקה במועד זה".

 

לסיכום, כאמור, כתבה השופטת נאור כי אלמלא היה מדובר בחשד לביצוע עבירה כה חמורה, "לא הייתי מהססת להורות לאלתר על שחרורם של ההורים לאור התנהלותה הרשלנית של המשטרה". יחד עם זאת, נוכח החשד הסביר לפי התינוק נחבל קשות על ידי מי מהחשודים, ועל מנת למצות את החקירה כשמובהר שלא יינתנו ימי מעצר נוספים אלא אם תחול תפנית דרמטית, האריכה השופטת את המעצר בארבעה ימים.

 

במשטרה דוחים על הסף את הטענות, ואומרים כי "החקירה מלווה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב ולשביעות רצונם. בחקירה משתתפים כל הגורמים כולל רשויות הרווחה והיא מתנהלת ללא כל דופי. בנוגע לחוות הדעת של המכון לרפואה משפטית – היא איננה בתחום אחריות המשטרה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההורים בבית המשפט
צילום: ירון ברנר
מומלצים