שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שוטרים מודים: יש מכסת דו"חות

  שאלתם את עצמכם האם שוטרי התנועה נדרשים לעמוד במכסת דו"חות מסוימת, ולכן לעיתים "מלבישים" על נהגים עבירות שלא היו ולא נבראו, רק כדי לעמוד בדרישה? אם כן, בוודאי תתעניינו לשמוע את מה שיש לשוטרת לשעבר לספר על העניין

  האם השוטרים אכן נדרשים לעמוד במכסה קבועה מראש של דו"חות תנועה? על השאלה המטרידה הזו נתנה שוטרת לשעבר תשובה חד-משמעית: כן, ועוד איך. "היינו צריכים להביא שני דו"חות. מכל ניידת למשמרת היו צריכים להביא שני דו"חות. אחד עצרנו, אז נשאר עוד דו"ח להביא". את הווידוי הזה מסרה שוטרת לשעבר במשטרת ישראל, בפני בית המשפט לתעבורה בירושלים, במשפטו של נהג שנעצר על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה. עוד אמרה השוטרת כי הקצין האחראי טען שכמות הדו"חות שצברו במהלך המשמרת אינה מספקת, ולכן נתן הנחייה לעצור נהג נוסף.


  "מכל ניידת למשמרת היו צריכים להביא שני דו"חות" (צילום: ישראל סמיונסקי)

   

  "ברור מאליו כי אחת הסיבות לאמינותם של השוטרים קשורה לעובדה שאין להם כל עניין אישי לרשום דו"ח זה או אחר", קובע השופט. "אולם, אם מוטלת עליהם החובה להביא כמות מסוימת של דו"חות, הרי יש בכך פגיעה באמינותם".

   

  עוד אומר השופט כי המשטרה נוהגת להכחיש טענות בדבר מכסת דו"חות הנקבעת לשוטרים: "פעמים רבות עולה טענה בין הנאשמים כי נרשמו להם דו"חות, משום שהשוטרים היו צריכים למלא מכסה של דו"חות שהוטלה עליהם על-ידי מפקדיהם. כמעט בכל הזדמנות מוכחשת טענה זו על-ידי קציני המשטרה".

   

  לאור עדותה של השוטרת, החליט השופט להמתין עם מתן הכרעת הדין במשפטו של הנהג שנתפס בזמן דיבור בטלפון נייד. העתק מהחלטת בית המשפט נשלח למפקד המחוז הרלוונטי, וזאת במטרה לברר אם ידוע לו על הנחיות לשוטרים לעמוד במכסת דו"חות - והאם הדבר נעשה בידיעתו ובהסכמתו.

   

  תגובה המשטרה: בשום אופן לא

  ממחוז ירושלים במשטרה נמסר בתגובה: "אין כל הוראה למכסת דו"חות תנועה במהלך משמרת, אלא לדו"חות איכותיים בלבד. עם זאת, התייחסות מפקד המחוז תועבר לשופט, על-פי בקשתו".

   

  דובר אגף התנועה במשטרה, רפ"ק דורון בנאמו, אומר היום ל-ynet כי אגף התנועה אינו קובע לשוטריו מכסת דו"חות. "ההנחיה של ראש האגף, ניצב אבי בן חמו, ברורה - לא מודדים שוטרים לפי כמות הדו"חות, אלא לפי איכותם. המדד היחיד לפעילות השוטרים הוא הורדת מספר תאונות הדרכים, וצמצום מספר ההרוגים".

   

  בנאמו מציין כי גם במרחב העירוני, השוטרים מונחים לאכוף עבירות המוגדרות "עבירות איכות": אי-ציות לתמרור עצור, מעבר צומת באור אדום, מהירות מופרזת, אי-מתן זכות קדימה, נסיעה ללא חגורות בטיחות, ושימוש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לידיעת המפכ"ל, רנ"צ דודי כהן
  צילום: גיל יוחנן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים