שתף קטע נבחר

"חוק הלוביסטים" אושר לקריאה שנייה ושלישית

החוק מסדיר את פעילותם של לוביסטים הפועלים בכנסת במסגרתו יחויבו לפרסם את רשימת לקוחותיהם באתר האינטרנט של הכנסת, באופן שיהיה גלוי לציבור. לוביסטים יוכלו לפעול בכנסת רק אם יקבלו היתר מוועדה שתורכב מיו"ר הכנסת ונציג מהקואליציה ומהאופוזיציה

ועדת הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת "חוק הלוביסטים", אותו יזמו ח"כים שלי יחימוביץ' (עבודה) וגדעון סער (ליכוד). החוק יסדיר את אופן פעילותם של הלוביסטים בכנסת ויהפוך אותה לשקופה יותר.

 

החוק אינו משנה משמעותית את מצבם של לוביסטים הפועלים בכנסת והמגדירים את עצמם ככאלה, למעט העובדה כי הם יחויבו לפרסם את רשימת לקוחותיהם באתר האינטרנט של הכנסת, באופן שיהיה גלוי לציבור, דבר שעורר את התנגדותם. עם זאת, החוק יפגע משמעותית במעמדם של הלוביסטים "הבלתי רשמיים", בעיקר עורכי דין ורואי חשבון, המגיעים לכנסת אד-הוק, לצורך ייצוג גופים שונים.

 

על פי הצעת החוק, כל מי שמגיע לכנסת על מנת לייצג גוף תמורת תשלום, גם אם מדובר בייצוג חד פעמי, יחויב לענוד תג זיהוי מיוחד של לוביסט, ולפרסם באתר האינטרנט של הכנסת את אותם הגופים אותם הוא מייצג.

 

עוד אושר, כי הלוביסטים יוכלו לפעול בכנסת רק אם יקבלו היתר מוועדה שתורכב מיו"ר הכנסת ושני נציגים נוספים, מהקואליציה ומהאופוזיציה. יו"ר הכנסת תהיה רשאית לשלול מלוביסט את ההיתר לפעול ואף את כניסתו למשכן הכנסת אם יתגלה כי העניק טובות הנאה לחברי כנסת, פעל בצורה לא ראויה לשכנע ח"כים או אם הפר את החוק בצורה אחרת.

 

השלב הבא - הסדרת פעילות מול משרדי הממשלה

יחימוביץ' וסער מסרו כי ”זהו אחד החוקים המשמעותיים שחוקקו בכנסת הזאת, בוודאי בכל הנוגע לעבודתה של הכנסת. הצעת החוק קובעת נורמה של שקיפות בעבודת הלוביסטים שהיא תנאי הכרחי הן לעבודת חקיקה תקינה והן לזכות הציבור לדעת ונועדה בראש ובראשונה לשרת את הציבור הרחב".

 

אריאל סנדר, מנכ"ל משרד הלובינג "גלעד", אמר ל"כלכליסט" כי משרדו תומך בכל פה בהצעת החוק וסבור כי היא ראויה וחיונית לפעילות שקופה ותקינה של הכנסת. "השלב הבא הוא הסדרת הפעילות של הלוביסטים מול משרדי הממשלה", הוסיף סנדר, והתייחס בכך להוראה של ראש אגף התקציבים במשרד האוצר שלא התיר לאנשי המשרד להיפגש עם לוביסטים. לדברי סנדר, אין כל צידוק לכך שלוביסטים יפעלו על פי חוק במשכן הכנסת, אולם לא מול משרדי הממשלה השונים.

 

החוק ייכנס לתוקף בתוך שלושה חודשים, כך שיחול כבר במהלך כנס הקיץ הקרוב של הכנסת, שיחל בחודש מאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדעון סער. מיוזמי החוק
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
יחימוביץ'. "אחד החוקים המשמעותיים בכנסת"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים