שתף קטע נבחר

ניסיון נוסף בכנסת להאבק בהתרבות חתולי הרחוב

ועדת החינוך אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק להתמודדות עם ההתרבות הבלתי נשלטת של חתולי הרחוב והכלבים המשוטטים. על פי ההצעה יקבל משרד החקלאות 4.5 מיליון ש"ח לסיבסוד ניתוחי עיקור וסירוס, אך נוסח החוק לא מזכירה במילה את הניתוחים - כדי שלא להרגיז את הח"כים הדתיים

פיתרון לתופעת החתולים והכלבים המשוטטים בישראל? הצעת החוק לצמצום ההתרבות של בעלי חיים משוטטים שבה והתקדמה היום (ד') שלב אחד, ואושרה לקריאה ראשונה. מדובר בהצעת חוק שנפלה לפני שלושה חודשים בקריאה ראשונה בשל שיוויון קולות בהצבעה, כשברקע הויכוח ההלכתי סביב סירוס ועיקור חתולים וכלבים, שחברי הכנסת הדתיים מתנגדים לו.
 

לאחר הכישלון בפעם הקודמת, ניסו ארדן ותירוש להעלות את הצעת החוק מחדש בנוסח מתוקן, שלא יכלול את האיזכור המפורש לסירוס ועיקור. השניים קיוו שהתיקון הזה יאפשר גם לחברי הכנסת הדתיים לתמוך בחוק ולהעבירו. במסגרת החוק מציעים השניים כי משרדי האוצר והחקלאות יקצו לפיתרון הבעיה סכום של 4.5 מיליון שקלים - מבלי לציין מפורשות כי הכסף יממן את הניתוחים לבעלי החיים שיש להם בעלים או חתולים משוטטים בעלי שבב אלקטרוני למעקב.

  

אך למרות הניסוח המתוקן והמרוכך, שבה המחלוקת והתעוררה היום פעם נוספת. משרד החקלאות שב ודרש לכתוב בנוסח החוק במפורש כי "צמצום ההתרבות יהיה באמצעות עיקור וסירוס". ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התנגד לבקשה. יושב ראש וועדת החינוך של הכנסת, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (עבודה), הסכים לבסוף לוותר על התוספת, ולפתוח את הדיון ההלכתי לגבי שיטת צמצום ההתרבות במקביל להכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית.

 

הפשרה איפשרה את אישור הצעת החוק לקריאה ראשונה, כאמור. כמו כן התקבלה בקשת משרד החקלאות לציין בחוק במפורש כי כדי לבצעו יוקצו למשרד 4.5 מיליון שקלים. ח"כ מלכיאור אמר כי "מטרת משרד החקלאות היא בעצם להבטיח את התקציב, משום שממילא מבוצעים ניתוחי סירוס ועיקור ומה שחסר בעצם הוא הכיסוי התקציבי, ככדי שסיבסוד הניתוחים לא יבוא על חשבון חקלאי ישראל".

 

ח"כ תירוש סבורה שהמדינה לא יכולה לעמוד מנגד ולהפקיר את בעלי החיים לגורלם המר. "הצעת החוק נועדה להשיב לבעלי החיים את הכבוד המגיע להם, בנטילת אחריות למצוקתם ובצעדים לשיפור איכות חייהם", מסרה בתגובה. "הפתרון המוצע בהצעת החוק הינו מציאת איזון בין שימור וטיפוח בעלי חיים החיים עמנו (שיש להם בעלים) לצד מדיניות של צמצום התרבות בעלי חיים משוטטים לשם הפחתת הסבל הנגרם להם".

 

ח"כ גלעד ארדן הגיב ומסר: "החוק יסייע לצמצם משמעותית את מספר הכלבים והחתולים המורדמים למוות במכלאות העירוניות ויפחית את המקרים המזעזעים של התעללות בבעלי חיים נטושים המסתובבים ברחובות".

 

מבצע של משרד החקלאות בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה אשתקד, לעידוד עיקור וסירוס חיות מחמד, קצר הצלחה. אלפי כלבים וחתולים זכו לניתוחי עיקור וסירוס במחירים מסובסדים. ליוזמי הצעת החוק היה ברור כי הסיוע הנקודתי לא יפתור לחלוטין את הבעיה הקשה של בעלי חיים משוטטים, אך יעזור לצמצם את מימדיה ויפחית גם את תופעות ההתעללות בבעלי חיים ברחובות.

 

  • עוד חדשות מעניינות על חתולים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם חתולים משוטטים יעוקרו. ארכיון
מומלצים