שתף קטע נבחר

צילום: אבי הירשפלד

פסח רטוב: פלגי מים בשמורת נחל שניר

מסלול הטיול בשמורת נחל שניר, הארוך והרחב ביובלי נהר הירדן, עובר בצמוד לזרם המים השוצף של הנחל ומשלב הליכה נעימה בצל בתוך סבך צמחייה ירוקה וצפופה, יחד עם הליכה במים ובין פלגי מים רדודים. ויש גם פעילות לילדים

נחל שניר, או בשמו הערבי נהר אל-חצבאני, הוא אחד ממקורותיו העיקריים של נהר הירדן. ראשיתו של הנחל במערכת ערוצים רדודים כ-60 ק"מ בעומק לבנון, וכ-14 ק"מ צפונית לגבול ישראל-לבנון, בסמוך לעיירה חצביה. באזור זה נובעת בנחל קבוצה של מעיינות שמזינה אותו במים רבים, והופכת את נחל שניר לנחל האיתן הרחב והעמוק בישראל.

 

תעודת זהות

נקודת מוצא וסיום: חניון שמורת נחל שניר.

סוג המסלול ודרגת קושי: מעגלי; קלה, מתאים למשפחות, אך לא להליכה עם עגלות ילדים.

אורך המסלול ומשך הטיול: כ-2 קילומטר, 2.5-2 שעות.

ציוד מיוחד: בגדי ים ונעליים להליכה במים.

עונה מומלצת: מתאים לכל עונות השנה. לא בימות גשם בגלל חשש משיטפונות.

רחצה: יש, בבריכות השכשוך שבתחילת המסלול, וכן טבילת רגליים והליכה במים לאורך המסלול.

כניסה: בתשלום, בכניסה לשמורה. שעות הפתיחה בקיץ 08:00-17:00, בחורף 08:00-16:00, טלפון לבירורים 04-6950064. 


נחל האיתן הרחב והעמוק ביותר בארץ. השניר (צילומים: ערן גל-אור)

 

יוצאים לדרך

הטיול בשמורת נחל שניר מתחיל ומסתיים בחניון הכניסה לשמורה. לאחר שנשלם בכניסה ונקבל עלון מידע והסבר קצר על הנחל, נוכל ליהנות מחלקת דשא רחבה, מעצים מצלים ומשולחנות פיקניק רבים.

 

כדי להתחיל במסלול, נחפש את סימון שביל ישראל, לצידו נלך לאורך נחל שניר. השביל מתחיל על גבי גשרון עץ קצר שנמצא מעל מים רדודים ומיד פונה ימינה לשביל אספלט צר ומישורי שמוביל אותנו לאחר כ-5 דקות אל בריכות השכשוך - סביבנו בריכות רדודות,

בהן יוכלו הילדים לשכשך רגליים ולרחוץ, מפל קטן שנופל לאחת הבריכות ועצים שניתן לשבת בצילם. זהו מקום נחמד ויפה, אך זו היא רק ההקדמה לקראת המסלול שהולך לאורך הנחל.

 

מבריכות השכשוך נפנה ימינה על פי השילוט "אל הנחל" ויחד עם סימון שביל ישראל נרד במדרגות עץ אל גדתו המזרחית של ערוץ הנחל ונתחיל ללכת בשביל צר ומוצל, בצמוד למים הזורמים לכיוון דרום. בשלב זה כדאי לנעול נעליים להליכה במים, מכיוון שהנחל זורם בעוצמה רבה מימיננו ואנו הולכים בתוך פלגי מים רדודים שזורמים לצידו. לאחר 10-7 דקות פונה השביל שמאלה, עולה במדרגות אבן ומתרחק לרגע מערוץ הנחל. מי שמעוניין לחזור אל החניון כבר עכשיו, יפנה בשלב זה שמאלה ואילו אנו נפנה ימינה ולאחר 2 דקות נחזור אל ערוץ הנחל הזורם.

מפל קטן ובריכה רדודה לשכשוך רגליים ולהתרעננות 

 

מים קרירים וערוץ שזורם בעוצמה

אנו ממשיכים ללכת במגמת ירידה מתונה מאוד לצידו של ערוץ נחל שניר, שמימיו הצלולים והצמחייה שמקיפה אותו מפיצים ריח נעים. אחרי כ-5 דקות נוספות נגיע אל מסעדת "דג על הדן",

שנמצאת בצמוד לשביל שבו אנו הולכים ומיד לאחר מכן נפשיל את המכנסיים ונלך בפלג מים מעט יותר עמוק (בשיאו מגיעים המים לגובה הברכיים). ההליכה במים הקרירים, בין העצים הגדולים והמפלים הקטנים מרגיעה ומהנה ובכל פינה לאורך הדרך אפשר לעצור, לשבת לנוח על הסלעים ולטבול את רגלינו במים.

 

לאחר כ-30-20 דקות נגיע לחלק מעט יותר מאתגר להליכה, שבו מוצבות יתדות מתכת לאורך השביל שמקלים על ההליכה ומסייעים לנו לא להחליק אל המים. מיד אחרי המעבר ביתדות

המתכת נגיע לפינה מקסימה לישיבה: משטח סלע הצמוד למי הנחל בצילם של עצי דולב וערבה, ששורשיהם בולטים מעל פני המים. מומלץ לשבת על משטח הסלע ולטבול רגליים במים.

 

מכאן ממשיך השביל לצד ערוץ הנחל ולאחר מספר דקות הוא פונה שמאלה, מתרחק ממנו מעט וחוזר אל חורשת אקליפטוסים יפה שצמודה לערוץ הנחל. בחורשה נפנה עם סימון שביל ישראל שמאלה ונצא מערוץ הנחל ומשמורת הטבע דרך שער מתכת. שביל ישראל פונה בשלב זה ימינה, אך אנו נפנה שמאלה אל שביל האספלט הרחב, ונלך במגמת עלייה מתונה בשביל החשוף לשמש, כ-20-15 דקות עד לחניון השמורה – נקודת הסיום של המסלול, שם ממתינה לנו המכונית.

 

איך מגיעים?

מגיעים לקריית שמונה וחוצים אותה לכיוון צפון. בצומת המצודות פונים מזרחה (ימינה) לכביש 99 לכיוון דן ושניר. לאחר כ-4.5 קילומטר פונים במחלף הגושרים ימינה, ומיד אחר כך פונים שמאלה, עוברים מתחת לגשר ונוסעים על פי השילוט לשמורת נחל שניר. לאחר כ-800 מטר מגיעים לחניון שבכניסה לשמורה – נקודת ההתחלה והסיום של המסלול.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שורשי העצים ופלג המים הרדוד לצד הנחל
צילום: ערן גל-אור
זרימה יפה בערוץ נחל שניר
צילום: ערן גל-אור
מומלצים