שתף קטע נבחר

אולמרט מציג: כל התוכניות ב-60 שניות

40 חתימות נאספו בכנסת, בתקווה לשמוע את מוצא פיו של ראש הממשלה. לאחר ששמע את ביקורתם, הוא כינה את הדיון "אמורפי וחסר צורה" - והשאיר את הבמה לנתניהו. בליכוד תקפו: ככה זה כשאין תשובות לקריסה הביטחונית ולאובדן הדרך

מי שציפה בכיליון עיניים לנאומו הדרמטי של ראש הממשלה, לאיזשהו ויכוח ענייני במליאה - התבדה.

 

לאחר שנגרר כמעט בכוח לשאת דברים עם סיום המושב, הסתפק אהוד אולמרט במילים ספורות על תפקוד ממשלתו, ואמר: "תפקידה של אופוזיציה בכל מקום בעולם להוות אלטרנטיבה - אני מבין זאת היטב. יחד עם זאת, נער הייתי וגם זקנתי, אבל לא ראיתי דיון אמורפי, חסר תוכן וצורה כמו הדיון הזה, שאין בו אלא להמשיך לפגוע בכנסת ובמעמדה". לאחר מכן ירד מדוכן הנואמים - והשאיר את הבמה ליו"ר האופוזיציה, נתניהו. בסיום הדיון תמכו בהצהרה הקצרצרה של אולמרט: 56 חברי כנסת והתנגדו לה 40. שני ח"כים נמנעו.  

 

גלעד ארדן מהליכוד תקף את נאום 60 השניות: "כאשר לראש הממשלה אין תשובות לקריסה הביטחונית והמדינית ולאובדן הדרך של ממשלתו, הוא שוב מתייחס בזלזול לכנסת ולציבור ולא טורח אפילו להקדיש לנאומו בכנסת יותר מ-60 שניות". יולי אדלשטיין הצטרף: "הנאום הקצרצר מבזה את הכנסת ושם ללעג ולקלס את הדיון הציבורי בישראל. אולמרט מזלזל בציבור מתוך שיכרון כוח קואליציוני, המתבסס על טובות הנאה ושלמונים לחברי הקואליציה".  

 

"תכלית הממשלה היא הישרדות"

ראש הממשלה נאלץ להופיע בפני המליאה לאחר ש-40 ח"כים

דרשו ל'קיים דיון בהשתתפותו תחת הכותרת: "ממשלה ללא דרך וללא אסטרטגיה המכהנת לצרכי הישרדות בלבד". חברי קואליציה ואופוזיציה ניצלו את הדיון המיוחד כדי להטיח בו האשמות.

 

יו"ר סיעת הליכוד, גדעון סער, תקף את אולמרט על כך שהוא פועל ללא גיבוי ציבורי: "יש לך עדיין רוב בכנסת, לנו יש רוב גדול בציבור שקץ בממשלה הזו. בסוף כל הדילים, הקומבינות והחקירות, יש קלפי ושם אזרחי מדינת ישראל יוכלו לבצע שינוי". סער הוסיף: "אני מנסה לראות מה הממשלה עושה? תכלית הקיום שלה היא כנראה הישרדות, תכלית הקיום היא הקיום, לעבור מיום שני ליום שני, לא לעשות שום דבר משמעותי".

 

בנימין נתניהו לא שינה את תוכניתו המקורית ותקף את הממשלה: "האנשים שמובילים היום את המדינה שגו פעם אחר פעם במדיניות שלהם. הם אינם מסתפקים בשגיאות העבר, הם רצים שוב קדימה כדי לחזור על אותה שגיאה פעם נוספת, הפעם מעל גוש דן ובירושלים".

 

אביגדור ליברמן, שהיה עד לא מזמן חלק ממשלת אולמרט, תקף את

 המשא-ומתן עם הפלסטינים: "מאז קום המדינה לא היה מהלך מדיני מופקר יותר מהסכמי אוסלו, ומאז הסכמי אוסלו לא היה מהלך מדיני מופקר יותר מההתנתקות, וכל אחד שהיום מסתכל על המציאות יכול לראות את התוצאות. אני אומר, שאם יהיה מהלך מדיני ונגיע להסכם מסגרת עם הפלסטינים עד סוף השנה זה תהיה הפקרות גדולה יותר מההתנתקות

 

אופיר פינס מהעבודה תקף את ההתנהלות הפוליטית בישראל: "אני מודאג ממשבר המנהיגות בפוליטיקה הישראלית. אני חרד ממה שיקרה בבחירות הבאות. כל אחד צריך לשאול את עצמו מה הוא תרם למשבר האמון הזה". זהבה גלאון תקפה את הרפורמות של שר המשפטים, והטיחה באולמרט: "הממשלה בראשותך קושרת קשר נגד הדמוקרטיה בקידום רפורמות ומהפכות אנטי-חוקתיות, על מנת לפגוע במעוז האחרון שנותר להגנה על הדמוקרטיה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נער הייתי: אולמרט
צילום: AP
רק בשביל לשרוד: סער
צילום: גיל יוחנן
תהליך מופקר: ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים