שתף קטע נבחר

דיכטר: נשכבנו, ושמעתי שהעוזר שלי צועק

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, הגיע לבית החולים ברזילי באשקלון לבקר את עוזרו הפצוע, ושחזר את אירוע הירי בתצפית נביה מרעי: "צעקתי לאנשים לשכב, ואז שמעתי את העוזר שלי צועק. הנהג שלי מיהר לשים יד ולחסום לו עורק"

זמן קצר לאחר שניצל מהירי לעבר פמלייתו, הגיע בצהריים (יום ו') השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, לבית החולים ברזילי באשקלון לבקר את עוזרו הפצוע, מתי גיל. בשיחה עם ynet, שחזר דיכטר את הדרמה: "אני לא יודע למה, אבל לפני שהתחלתי בהסברים, אולי בגלל שהם תיירים, באופן חריג לגמרי, אמרתי שאם יתחיל ירי שישכבו, וצה"ל פה לידנו וישמור עלינו. ואז פתאום נפתחה אש. אני חושב שמדובר בצלף". 

 

על חולצתו של השר דיכטר עדיין ניכרו נתזי דם. הוא אירח קבוצת מנהלים מארגון CIC הקנדי, המביא קבוצות נוצרים למסעות הסברה בישראל. המשלחת הנוכחית הגיעה לביקור בתצפית הזו בעוטף עזה, כדי לקבל מושג על האיום, וקיבלה המחשה.


עוזרו של דיכטר מפונה לבית החולים (צילום: צפריר אביוב)

 

דיכטר מוסיף: "מיד הבחנתי שהם יורים לעברנו. צעקתי לאנשים לשכב. הם היו ממושמעים וכולם נשכבו. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי. זה נמשך כמעט עשר דקות במהלכם לא יכולנו להרים את הראש. בצד, במרחק של 20 מטר ממני, שמעתי את מתי גיל, העוזר שלי צועק. הבנתי שהוא נפגע. ראינו כתם דם על מכנסיו. הנהג שלי, טל מחי, מיהר לשים לו אצבע על העורק כדי לחסום את הדם ותוך כדי כך רץ אלינו חובש מהמוצב, חסם לו את העורק והזעקנו אמבולנס. תוך כדי הירי נמשך הטיפול, עד שהגיע אמבולנס. האש השתתקה. מתי היה בהכרה כל הזמן.

 

"תוך כדי כך פילגנו את הקבוצה למחסות מאחורי המוצב ובשטחים נמוכים יותר, עד שהירי נגמר. הכנסתי אותו לאמבולנס ורצתי אחריו לבית החולים".

 

ניצל מירי של רקטת גראד 

דיכטר סיפר לקבוצת CIC מקנדה על האיום מרצועת עזה. "היינו על רחבת הכורכר ליד מוצב צה"ל. לידנו היו קבוצות נוספות של חבר'ה מארגון 'ארץ נהדרת', שבאו להביא דברים לשדרות, ואחר כך הגיע גם עוזי לנדאו. הסברתי להם במשך חצי שעה על מה שמתרחש ברצועת עזה, על ירי הקסאמים, על חיי האזרחים פה".

 

עוזרו של דיכטר, מתי גיל, אמר בבית החולים לשר דיכטר: "כמו שאמרת אבי אתמול בערב בשדרות - הם שולחים עלינו קסאמים, ואנחנו מכניסים ספרי תורה". גיל שמר על קור רוח: "אין ספק שחיי ניצלו, מה שלא יהיה, אני אצא מזה. אני אמנם סובל מכאבים אבל זה יעבור". סגן מנהל בית החולים ברזילי הממונה גם על חדר המיון, ד"ר אמיל חי, סיפר שהפצוע עבר צילום וטיפול ראשוני. גיל צפוי לעבור ניתוח ורק אז תתברר חומרת הפגיעה.

 

לבית החולים הגיעו גם השר הממונה על הדתות, יצחק כהן, ובכירים מהמשטרה ובהם קצין אג"ם, ניצב ברטי אוחיון, שהוזעק לאחר שנודע לו שהפמליה של דיכטר הותקפה וסגן מפקד מרחב לכיש פרץ עמר. דיכטר סיפר עוד שבמהלך השבוע האחרון ביקר שלוש פעמים בשדרות. אמש היה באירוע של הכנסת ספר תורה. לדבריו ימשיך בסיוריו באזור מתוקף תפקידו ובשל היותו תושב אשקלון.

 

לפני מספר שבועות פגעה רקטת גראד ליד ביתו של דיכטר באשקלון. דיכטר לא היה בבית בעת הפגיעה. לפני כחודש וחצי נפגע איש אבטחה, שערך סיור מקדים טרם בואו של השר דיכטר לביקור במכללת ספיר, יממה לאחר פגיעת הקסאם הקטלנית שממנה נהרג הסטודנט רוני יחיא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזור הירי
צילום: אמיר כהן
השר ועוזרו הפצוע בבית החולים באשקלון
צילום: רוני סופר
מומלצים