שתף קטע נבחר

ר"מ לבנון לצבא: הישמרו מפני הפרות של צה"ל

ימים ספורים לפני תרגיל פיקוד העורף הגדול, חוששות מדינות ערב מהמתיחות הגוברת עם ישראל. ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, הצטרף לדאגת הסורים וביקש מצבאו "לעמוד על המשמר באופן מיוחד". מקורות ביוניפי"ל דיווחו כי צבא לבנון וחיזבאללה העלו את הכוננות, בעוד ישראל מצדה העבירה מסרי הרגעה

דאגה בלבנון. ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, אמר אתמול (יום ו') כי ישראל עלולה לנצל את תרגיל פיקוד העורף הגדול שיתקיים השבוע כדי להגביר את המתיחות בגבול ישראל-לבנון. סניורה ביקש מפקחי האו"ם המוצבים בדרום לבנון לפקח על הגבול ולוודא שישראל "אינה מקיימת פעילות שתגביר את המתיחות".

 

סניורה קרא לצבא לבנון "לעמוד על המשמר באופן מיוחד" ולנקוט "כל צעד שיידרש כדי להגן על אזרחים לבנונים מול כל הפרת גבול מצד ישראל". סניורה חושש בעיקר כי "ישראל תנצל את התימרונים הללו לחדור לשמי לבנון".

 

צה"ל מצדו מנסה להרגיע את המתיחות. העיתון הלבנוני א-ספיר דיווח מפי מקורות דיפלומטיים בניו יורק, כי צה"ל ביקש ממפקדת יוניפי"ל בדרום לבנון להודיע לממשלת לבנון שהתרגיל איננו מכוון נגד לבנון או חיזבאללה, וכי מדובר בתרגיל "פנימי שלא יכלול את אזור הגבול".

 

מקורות ביוניפי"ל מסרו לעיתון כי לקראת התרגיל העלו גם צבא לבנון וגם חיזבאללה את הכוננות בשורותיהם, מצפון ומדרום לנהר הליטאני. חיזבאללה מתאמץ להשלים את היערכותו לבלימת הטנקים של צה"ל בדרום-לבנון, ואת מערך הרקטות הכבדות שפרש מצפון לליטאני. בבירור שנערך עם צבא לבנון וחיזבאללה, נאמר כי העלאת הכוננות "היא ביטוי שגרתי הקשור לתימרון הישראלי ולא יותר מכך".

 

דוברת יוניפי"ל, יסמינה בוזיאן, אמרה כי צה"ל הודיע לכוחות האו"ם כי התרגיל המתוכנן הוא "בסך הכל תימרון ואיננו טומן בחובו שום כוונות תוקפניות". לדברי מקורות ביוניפי"ל, הכוחות אינם נוקטים צעדים מיוחדים בכוחותיהם, "אולם ישנם צעדים מנהלתיים וארגוניים שיינקטו בשל האווירה הכללית באזור".

 

גם הסורים מתוחים

גם שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, התייחס אמש לתרגיל הצה"לי המתוכנן. לדבריו, ארצו בחרה בשלום כבחירה אסטרטגית, ואולם עליה להיות ערה לכל תוקפנות מצד ישראל. "סוריה מוכנה להגן על עצמה נגד כל תוקפנות", אמר אל-מועלם.

 

במערכת הביטחון ניסו להרגיע את המתיחות עם סוריה בימים האחרונים, אבל בשני צדי הגבול ניכרת היערכות. לפי התקשורת הערבית, סוריה החלה כבר לפני שבועיים לתגבר את כוחותיה בגבול לבנון, באזור הבקעא - ה"בטן הרכה" של מערך ההגנה על דמשק.

 

הסורים גם הגבירו את הכוננות והמוכנות של מערך הטילים, הרקטות ומערך הנ"מ וגייסו, כמו בכל שנה, אנשי מילואים לאימונים. הסיבוב הנוכחי של מתיחות גוברת נובע מהערכת ישראל, שחיזבאללה - בסיוע איראן וסוריה - מתכננים פיגוע טרור ראוותני וקטלני, או מכת טילים ורקטות, כנקמה על חיסול מורנייה.

 

ייתכן אפילו שסוריה תצטרף לחיזבאללה ותגמול באותה הזדמנות לישראל גם על פעולת חיל-האוויר בספטמבר אשתקד. על פי דיווחים שונים, הופצץ אז מתקן גרעיני שנבנה בסיוע ובידע מצפון-קוריאה. 

 

סוריה, חיזבאללה ואיראן, מצדן, יודעות כנראה כי פעולת נקם כזו אכן הולכת וקרבה, וחוששות שישראל תגיב עליה כפי שאיימה במפורש ובגלוי - ב"מכה קשה ללא פרופורציה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סניורה. מודאג
צילום: רויטרס
מומלצים