שתף קטע נבחר

פשע לא לבקר בהארלם

אם מישהו היה מציע טיול נינוח ברחובות הארלם לפני עשור, היו מסתכלים עליו כאילו השתבשה עליו דעתו. אבל לאחרונה הופכת הכבשה השחורה של התפוח הגדול לאזור בורגני יפה עם הרבה מוזיקה טובה. מנהטן לא לבד

לפני עשר שנים, אם מישהו היה מציע טיול תיירותי נינוח ברחובות הארלם, היו מסתכלים עליו כאילו השתבשה עליו דעתו. באותם ימים הדימוי של השכונה הניו יורקית היה גרוע יותר משל מחנה פליטים בעזה. כל החדשות מהאזור הלכו ישר למדורי הפלילים: קרבות בין כנופיות, סמים ורצח.

 

ואז בא רודי ג'וליאני. ראש העירייה הקשוח, ממוצא איטלקי, ניקה את הפשע מרחובות התפוח הגדול, ופתאום רואים גם ברחובות הארלם תיירים ומבקרים שאינם חוששים לחייהם. פתאום אפשר להיזכר שבשכונה שהפכה לסמל של אוכלוסיית השחורים, חיו עד לפני 90 שנה יותר מרבע מיליון יהודים. לא פחות מ-27 בתי כנסת שהיו שם הפכו לכנסיות כאשר היהודים נטשו.

 

המצב הכלכלי הקשה אחרי מלחמת העולם הראשונה, נהירת כפריים לעיר הגדולה והאפליה הגזעית יצרו בהארלם בית גידול לפשיעה. אבל מאז זרמו הרבה מים בהדסון, וכיום יש נהירה אחרת, של בני המעמד הבינוני, בעיקר לחלק היפה של השכונה, בסמוך לקצה הצפוני של סנטרל פארק. היום מקימים שם גם גורד שחקים עם דירות במיליון וחצי דולר ומעלה.


ספרי קודש למכירה באמצע הרחוב (צילומים: יוסף ג'קסון)

 

האזור היוקרתי הזה של הארלם נמתח מרחוב 110 ועד רחוב ‭,125‬ הרחוב המסחרי העיקרי של השכונה, שבו נמצאות החנויות הגדולות ותיאטרון אפולו, שמושך שוחרי תרבות ומוזיקה שחורה. ברחוב הזה שכר הנשיא לשעבר ביל קלינטון משרדים וסייע בכך לחדירת משקיעים ולהקמת פרויקטים שמושכים גם לבנים. האזור הקשוח יותר של הארלם משתרע בין שדרת אדם פאואל ג'וניור ואדג'קומב, מרחוב 139 ועד רחוב ‭,155‬ אבל גם כאן העירייה יוזמת שיפור באיכות החיים.

 

גוספל וג'ז

היום אפשר לסייר בהארלם ללא חשש ולבקר באתרים הידועים שלה. כדאי לתכנן את הסיור הרגלי ליום ראשון ולהתחיל באחת מ-400 הכנסיות שבהן אפשר לשמוע שירת גוספל. הכנסייה (הבפטיסטית) הידועה מכולן בגוספלים הנפלאים שלה היא אביסיניאן, אלא שיש שם תור ארוך מאוד בימי ראשון. אפשר, לחלופין, להצטרף לסיור כנסיות גוספל כמו זה שמציעה חברת "גריי ליין תוּר‭,"‬ ואז להיות בטוחים שבסוף זוכים לשמוע את שירת המקהלה. כנסיית מאונט קאלווארי ‭(Edgecombe Ave 116)‬ ידועה באקסטזה שחשות המשתתפות בטקס התפילה.  


אחת מ-400 הכנסיות של הארלם

 

בתיאטרון אפולו ברח' 125 מוצגות הפקות מושקעות במחירים סבירים. המרכז לחקר התרבות השחורה על שם ארתור שומברג מעניין ומחכים. ברמה הארכיטקטונית צדים את העין המבנים היפים של הסיטי קולג' של ניו יורק וגם מלון תרזה (פינת שדרת אדם פאואל ג'וניור ורח' ‭.(125‬ אתרים נוספים: האזור ההיסטורי של מאונט מוריס פארק, מוזיאון דל באריו שמוקדש לתקופה הספרדית בתולדות ארה"ב, מוזיאון העיר ניו יורק על השדרה החמישית במזרח הארלם.

 

מזרח הארלם משתרע מרח' 96 מזרח ועד לרח' 142 מזרח. הוא מקיף את הארלם האיטלקית, את ליטל מקסיקו ואת ווסט אינדיאן וילאג‭.'‬ בין מושכי הקהל באזור: אתר קבורה מהמאה ה-17 ברח' ‭,125‬ לא הרחק מכנסייה הולנדית מהמאה ה-‭.19‬

 


שיעור כדורסל ידידותי בפארק

 

כדי להירגע מהטיול אפשר להשתרע בחלקו הצפוני של סנטרל פארק, הגובל בהארלם ברח' ‭.110‬ גם שם יש לא מעט שכיות חמדה: אגם גדול, גן שושנים ופסלים, מפלים, פינות נוי חבויות.

 

בערב יש שלל אפשרויות בילוי בהארלם, במיוחד במועדוני הג'ז שבהם מופיעים מיטב הנגנים. כדאי להתייעץ עם המקומיים לגבי ההופעה המומלצת לאותו ערב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסל לזכרו של נגן תוף אפריקני
צילום: יוסף ג'קסון
בית כנסת שהפך לכנסייה
צילום: יוסף ג'קסון
מומלצים