שתף קטע נבחר

צילום: אבי הירשפלד

טבע עירוני: מדוושים בפארק הירקון

אם גם אתם נדבקתם בחיידק האופניים, הרי שבפארק הירקון תוכלו למצוא את שילוב מנצח של שבילי רכיבה נוחים, פינות חמד לפיקניק בחיק הטבע וגם קצת היסטוריה. קחו את הילדים לטיול שמשלב גם מסע תגליות עירוני

חג הפסח הוא זמן לבילוי משפחתי בחיק הטבע ופארק הירקון מספק פתרון נהדר למשפחות שנדבקו בחיידק הרכיבה על אופניים. מיקומו המרכזי של הפארק מציע נגישות רבה, אפשרויות רבות לשילוב של אופניים לצד אטרקציות נוספות וכן את אחד ממסלולי האופניים היפים - רכיבה לאורך נחל הירקון.

 

רשות נחל הירקון הציבה את הקמת שבילי אופניים לאורך נחל הירקון כפרויקט מרכזי בעבודתה, וכיום ניתן לנוע לאורכו על שבילים סלולים ועל דרכי עפר מתוחזקות. לאורך השבילים ישנן עמדות שתייה ופינות חמד מוצלות רבות לעצירות מנוחה ולפיקניקים.

 

יוצאים לדרך

את טיול האופניים ניתן להתחיל מהחנייה של איצטדיון רמת גן או מחניון רידינג. בנוסף ניתן לבחור בחלופה נטולת הפקקים של נסיעה ברכבת עד תחנת ארלוזורוב או האוניברסיטה, טיול רגלי קצר ושכירת אופניים בפארק הירקון.

 

אנו נתמקד בחלקו של הפארק הנמצא בין מפגשו של נחל איילון עם נחל הירקון (מתחת לגשר נתיבי איילון) בצידו המערבי, לבין גשר העץ הנמצא בין המימדיון ואצטדיון רמת גן בצד המזרחי. ייחודו של חלק זה הוא בכך שהוא משלב בין חלק הפארק המפותח, בו יש גשרים, מדשאות, מתקני משחקים ושבילי אספלט סלולים, לבין חלקים מיוערים, תלים ארכיאולוגים ושבילי כורכר המשיקים לגדות נחל הירקון, ומוסיפים את הפן של רכיבה טכנית ומאתגרת יותר. 

 

נקודת הציון הראשונה היא בגשר נתיבי איילון. לגשר שלוש יציאות, אנו נבחר ביציאה האמצעית המובילה למתחם "ראש הציפור". המתחם ממוקם באזור השפך של נחל איילון לירקון, וקיבל את שמו משום שבהתבוננות במפה ניכר דמיונו לראש של ציפור.  


מבט מעל הפארק

 

המתחם כולל שבילי אופניים מופרדים באורך של 1.5 ק"מ. רכיבה לצידו הדרומי, אותה ניתן לשלב ברכיבה מהנה לאורך שביל כורכר מוצל, מובילה לתל גריסה, המוכר גם בשמו "גבעת נפוליאון". על גבעה זו ישנם שרידי עיר גדולה וחשובה, ובחפירות נחשפו שרידי מערכת ביצורים של עיר כנענית, ארמונות ומפעל מים. מקור הכינוי הוא באגדה שנפוליאון חנה במקום זה בעת המצור על יפו הטורקית.

 

התל, השוכן על גבעת כורכר בחלקו הדרומי של מתחם ראש ציפור, מכיל שרידים ארכיאולוגים מתקופת הברונזה הקדומה ועד ימי הביניים. בתל גריסה נחשף רצף התיישבותי של אלפי שנים,

אשר משערים שנוצר עקב מיקומו האסטרטגי של התל סמוך לגדות הירקון ונחל איילון. נחלי מישור החוף והירקון בראשם שימשו בעת העתיקה מעגנים טבעיים, ומכיוון שלא נחפרו בתקופות הקדומות נמלים מלאכותיים, היה תל גריסה שעל גדות הירקון יעד מועדף להקמת עיר נמל.

 

ברכיבה על אופניים ניתן להגיע לתל גריסה ולנסות לאתר את השרידים הארכיאולוגיים. במעלה התל ניתן להתרווח תחת עץ שיזף מצל, לנשום אוויר הנקי מהפיח האורבאני הסובב את הפארק, ולהפליג בדמיון למראה נפוליאון המשקיף דרום מזרחה על הטבע, אם הוא רק היה יודע שבעתיד אזור זה יכונה מתחם הבורסה…


מקום טוב להפליג על כנפי הדימיון (באדיבות ארכיון הצילומים של קק"ל) 

 

התחנה הבאה היא ביציאה המזרחית ממתחם ראש ציפור בגשרון "שבע טחנות". באתר זה ישנם שרידים של מכלול שלוש טחנות קמח מן המאה ה-19, ובו סכר אבנים וגשר עץ מעל נתיב מים צר, הממוקמים מעל שרידים קדומים יותר. מקור השם "שבע טחנות" בשבע מערכות טחינה שפעלו במבנה המערבי במכלול הטחנות.

 

הטחנה המערבית פעלה כבר מהתקופה העות'מאנית, שתי הטחנות הנוספות הוקמו במאה ה-19 והמכלול פעל עד שנת 1936. שרידי סכר קדום שימשו בסיס לסכר האבנים שנבנה לא מזמן ומאפשר את חציית הירקון ברגל. בזמן האחרון מהווה האתר אטרקציה בשל בעל חיים החי בסביבתו, ונראה לעין הממוצעת והלא בקיאה, כבונה הבונה סכר או כלוטרה חביבה.

 

למעשה החיה היא מין פולש והרבה פחות מרגש, משום שבעל החיים הזה מתמקד יותר בחפירה ולא בבנייה. החיה היא הנוטריה, אשר מוצאה מאמריקה הדרומית, והובאה לישראל בשנות ה-60. הנוטריה ניזונה לרוב מצמח מים ומצמחי גדות, והיא חופרת מחילות בגדת המים וגורמת בכך נזק רב.  


חפשו את השרידים העתיקים (באדיבות ארכיון הצילומים של קק"ל)

 

מאגם השיט ועד גבעת ההופעות

משבע טחנות נפנה צפון-מזרחה, שם יפתח לפנינו אגם השיט. האגם וסביבתו מטופחים ונקיים, השקט היחסי והעצים הירוקים סביבו, נותנים תחושה הלקוחה ממדינות רחוקות. האגם הוא כמעין מובלעת שפויה בתוך השאון סביב.

 

לאחר חידוש המצברים נמשיך לכיוון מזרחה, ונכנס ליער בראשית. ביער ישנו שביל אספלט חדיש הכולל גם תאורה. רוכבים המחפשים אתגרים יכולים לדווש בשביל הכורכר הצמוד לגדת נחל הירקון. יער בראשית מוביל למתחם רכיבה נוסף - "גבעת ההופעות". היקף המתחם 1.5 ק"מ, והוא כולל שבילי אופניים מופרדים. במרכזו נמצאת גבעה, שלאחר טיפוס קצר יחסית, מאפשרת נקודת תצפית מרהיבה, המשלבת את נופי הפארק לצד מגדלי השחקים של גוש דן.

 

הבוחרים במסלול מעגלי יסיימו כאן את הטיול. ההרפתקנים, אוהבי הטבע והקילומטראז' מוזמנים להמשיך מזרחה בעקבות מקורות שפך הירקון. הרומנטיקנים מוזמנים לרכב מערבה אל השקיעה 3.5 ק"מ נוספים, וליהנות מאתרי הבילוי של נמל ת"א והרחובות הסמוכים לו.  


טבע ונוף עירוני ששולבו להם יחדיו (צילום: סיגלית פרקול)

 

רגע לפני סיום: נחל הירקון נמצא בעיצומו של תהליך שיקום נרחב הכולל מגוון פעילויות לשיפור איכות וכמות המים, כגון הוצאת מזהמים והסדרה הידראולית של הנחל; ושיפור המגוון והשפע הביולוגי, דוגמת שיקום צמחיית גדות ובניית סכרים וסולמות דגים. אנא תרמו לאיכות הסביבה והצטיידו מראש בשקיות לאיסוף פסולת.

   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסלולי אופניים המתאימים לכל אחד
באדיבות קרן קיימת לישראל
פארק ראש ציפור
באדיבות קרן קיימת לישראל
מומלצים