שתף קטע נבחר
צילום: אבי הירשפלד

הריחו, טעמו ומששו את הטבע

לפעמים כל כך פשוט להפעיל את הילדים, לגרות את הסקרנות שלהם ולעזור להם לחקור את הטבע. כל מה שצריך זה להשתמש בכל חמשת החושים. כתבה רביעית בסדרת "פסח משפחתי" - טיול חמשת החושים ביער עמינדב

בעונת האביב הטבע שופע במיוחד. זה הזמן לצאת לחוויה משפחתית קסומה של כל החושים, לטיול של מראות, צלילים, תחושות וניחוחות. בעזרת משחקים ומשימות משעשעות, תחדדו את החושים שלכם ותגלו שלל הפתעות מרתקות סביבכם.

 

נצא לטייל ביער עמינדב הסמוך לירושלים, במסלול מקסים מחורבת סעדים לעין חנדק (שימו לב – יש לדאוג לרכב מאסף שימתין בעין חנדק). נלך בין מעיינות, בריכות ומגוון צמחים עשיר, ונעצור בדרך ל"תחנות חמשת החושים".

 

מה צריך לקחת לטיול?

  • קופסא (קופסת נעליים או קופסת פלסטיק בגודל דומה)
  • מטפחת שאפשר לקשור סביב העיניים
  • אם יש – כדאי גם להביא מגדיר צמחים

 

חוש הראייה - ללמוד להתבונן

מהחניה של שמורת חורבת סעדים מתחיל שביל המסלול. בשמורה זו נלך בין עצי אלון עתיקים ומרשימים. מכאן השביל ממשיך לעינות עמינדב ובהמשך לעינות עוזי בהם גם ברכה יפה עם צמחי מים.

 

בדרך נחפש מקום שופע צמחים ופרחים ושם נעצור לתחנה הראשונה בטיול החושים – תחנת חוש הראייה. זהו החוש שאנחנו רגילים להשתמש בו בטיולים יותר מכל. ובכל זאת, דברים מעניינים רבים חומקים מעינינו. נוכל לחדד את תשומת הלב בעזרת משימת הצורות ומשחק הצבעים.

 

משימת הצורות

כל אחד מהמשתתפים יוצא לחפש עלים בצורות שונות. המשימה היא לאסוף לפחות חמש צורות שונות של עלים (עלה מאורך, עלה עגול, עלה משונן, עלה בצורת לב וכו'). אפשר להפוך את המשימה לתחרות – מי הראשון שמצליח להשלים את המשימה?

 

משחק הצבעים

נחפש מקום עם פרחים בכל מיני צבעים ונשחק את משחק הצבעים, שהוא גרסה של המשחק תופסת צבעים, בשינוי קטן. אחד המשתתפים אומר שם של צבע והילדים רצים לחפש את הצבע בטבע (לא בבגדים ובחפצים). מי שמוצא את הצבע צריך לגעת בו (שימו לב – לא לקטוף, רק לגעת!). אסור להצטרף ולגעת במשהו שכבר "תפוס", יש להמשיך ולחפש את הצבע במקום אחר. הילד האחרון שנשאר, הוא המכריז על הצבע הבא. תופתעו לגלות כמה צבעים נמצאים בטבע סביבכם.

 

חוש המישוש - מה מסתתר?

המשיכו בטיול וחפשו מקום המתאים לתחנה הבאה – רצוי אזור שבו צמחייה מגוונת, עם אלונים ואורנים. בתחנה זו המשתתפים יוצאים לחיפוש-מישושי בעזרת הידיים ומחפשים דברים קטנים (שאפשר להרים בקלות) בעלי מרקמים שונים: אבן חלקלקה ואבן מחוספסת, אצטרובל, בלוט, נוצה, עלה, קונכייה, קליפת גזע ועוד. הזכירו לילדים כי אבנים יש להרים בזהירות, בעזרת מבוגר, כי אין לדעת מי מסתתר מתחת לאבן!

 

את כל הדברים שמצאתם שמים בקופסא ויושבים במעגל סביב הקופסא. כל אחד בתורו עוצם עיניים (רצוי לכסות את העיניים במטפחת) ומוציא חפץ מהקופסא. בעזרת חוש המישוש בלבד עליו לגלות מהו החפץ.

 

למתקדמים: מנחה המשחק אומר לילד מכוסה העיניים מה עליו להוציא מן הקופסא. למשל: עליך למצוא אבן חלקה. הילד צריך למשש בין כל החפצים ולגלות בעזרת הידיים בלבד את החפץ שאמרו לו.

 

חוש הריח - משימת "כלבי הגישוש"

למשימה זו יש למצוא צמח בעל עלים ריחניים, רצוי שיח של צמח תבלין (אזוב - זעתר, מרווה משולשת, לימונית, נענע, זוטה לבנה, מליסה רפואית ועוד - רבים מהם צומחים בהרי ירושלים).

אחד המבוגרים הוא מנחה המשחק.

 

המנחה מחפש את הצמח הריחני מבלי שהילדים רואים לאן הוא הולך. כשהוא מוצא את השיח, הוא קוטף מספר עלים וקורע אותם לפיסות קטנות. החיתוך נועד להגביר את הריח המופק מן העלה וגם לבטל את הצורה של העלה. המנחה חופן בידיו את פיסות העלים הריחניים והילדים ניגשים אליו ומרחרחים. לאחר שקלטו את הריח עליהם לגלות את השיח ממנו נקטפו העלים.

 

הילדים מתרוצצים בין השיחים ומרחרחים כמו כלבי גישוש מיומנים... כשגילו, עליהם להביא עלה אחד מן השיח ואז משווים ריחות ובודקים האם צדקו. משימה זו מלהיבה את הילדים במיוחד. לרובם תהיה זו הפעם הראשונה בה הם יוצאים לחיפוש בעקבות אפם...

 

חוש השמיעה - כמה פשוט ככה קסום

נמשיך בשביל ונגיע לעין תמר. כאן המעיין נובע לבריכה עתיקה. אפשר לשבת על ספסל בצל האלונים או בפינה שקטה אחרת, שלא עוברים בה מטיילים אחרים. כל המשתתפים פרט לאחד – מנחה המשחק – עוצמים עיניים. תפקידו של המנחה לוודא שכולם אכן עוצמים, ולמדוד זמן.

 

במשך שתי דקות לא פותחים עיניים ויושבים בדממה. פשוט מקשיבים היטב. אגב, התרגיל המופלא הזה מרגיע גם את המשתוללים הגדולים ביותר. כשפוקחים עיניים כל אחד מספר אילו צלילים הצליח לשמוע: פכפוך המעיין, ציוץ ציפורים, רשרוש עלים, זמזום דבורה, צעדי אנשים מרחוק.

 

לאחר התרגיל מתחדדת ההקשבה ובהמשך הטיול אנחנו פתאום מתחילים לשים לב להמון צלילים מעניינים שקודם פשוט לא שמענו. ובכלל, איזה רוגע מופלא משתרר פתאום, אחרי בסך הכל שתי דקות בהן שתקנו. פשוט לא להאמין – חייבים לנסות.

 

נשאר עוד חוש אחד...

מעין תמר נרד בשביל לעין חנדק – התחנה האחרונה במסלול. כאן תמצאו חניון עם שולחנות בצל העצים. מכיוון שבשלב הזה כולם כבר רעבים, זה הזמן לפרוש את מפת הפיקניק ולהתחיל ליהנות מחוש הטעם... בתאבון!

  

פסח משפחתי - הכתבות הקודמות:

 

  • מירי לשם-פלאי היא סופרת ומאיירת לילדים, מחברת סדרת רבי המכר "פרופסור פצפונטבע" וספרים נוספים. מנחה מפגשים, שעות סיפור, טיולים וסדנאות לילדים ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך סדרת ספרי "פיצפונטבע"
איור: מירי לשם פלאי
מומלצים