שתף קטע נבחר

החרדים ינסו לתקן את חוק החמץ עוד לפני פסח

ח"כ אברהם רביץ הגיש הצעה לתיקון חוק החמץ, לפיה תוסר המילה "פומבי" מנוסח החוק הקיים. אותה מילה עמדה במרכז ההיתר שנתן בית המשפט למכירת חמץ במסעדות ובתי עסק אחרים. בנוסף מציע רביץ לאסור מכירת חמץ במהלך הפסח באופן גורף. במקביל, הגישו הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והאיחוד הלאומי-מפד"ל בקשה לקיים דיון פגרה מיוחד בנושא

חקיקה מזורזת תמנע מכירת חמץ בפסח? חבר הכנסת אברהם רביץ (יהדות התורה) הגיש היום (ג') הצעה לתיקון חוק החמץ. במסגרת הצעתו, מבקש ח"כ רביץ להסיר את המילה "פומבי" מגוף החוק, ולאסור מכירת חמץ במהלך ימי הפסח באופן גורף. הוא פנה במכתב דחוף ליו"ר הכנסת, דליה איציק, בו הוא מבקש כי הכנסת תתכנס במהלך ימי הפגרה עוד לפני חג הפסח הקרוב, על מנת לאשר את החוק.

 

ח"כ רביץ אמר ל-ynet: "הפרשנות של השופטת לחוק היא מתחכמת ונטויה מידי". בימים האחרונים מאז פורסם פסק הדין אף שוחח רביץ עם חלק מהרבנים הבולטים במגזר החרדי.

"הרבנים מרגישים מאוד לא טוב מהפרשנות של השופטת ורואים בכך ניסיון נוסף של רצון ההשתלטות של המערכת המשפטית על החיים הדתיים בישראל", אמר.

 

במקביל, הגישו ארבע סיעות בקשה למזכירות הכנסת, כדי לקיים דיון פגרה מיוחד בנושא החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים - שהתיר למכור חמץ בפסח. מדובר בסיעות יהדות התורה, האיחוד הלאומי-מפד"ל, ש"ס והליכוד. על פי הנוהל, נדרשות 25 חתימות של ח"כים כדי לכנס דיון במליאת הכנסת במהלך הפגרה. יו"ר הכנסת טרם החליטה מתי ייערך הדיון.

 

ח"כ רביץ ציין כי בכוונתו לקדם במהירות את התיקון לחוק, ובהתאם לכך - ביקש מיו"ר הכנסת לקיים את כל הליכי החקיקה בנושא תוך יום אחד, בהליך מזורז.

 

בפסק דין חדש שניתן ביום חמישי בשבוע שעבר נקבע כי מכולות, פיצריות ומסעדות אינן נחשבות למקום "פומבי" על-פי הגדרת החוק - ולכן מותר למכור בהן חמץ בפסח. שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים ביטלה ארבעה כתבי אישום שהוגשו בשנה שעברה נגד בעלי עסקים בבירה.

 

בסיעות הדתיות והחרדיות כבר יצאו נגד ההחלטה. השר לענייני דתות, יצחק כהן, אחר פרסום פסק הדין:

"בית משפט שפוסק כך מצמיד אקדח לרקה של העם היהודי וראוי לעשות לו ביעור חמץ". לדברי כהן, "ההלכה והחוק קובעים שאסור למכור חמץ ובית המשפט בפסיקתו הפך לחמץ בעיני העם. אני קורא לו לעסוק במה שהוא מבין ולא לפענח את את רש"י מתוך בורות. אני אדרוש ערעור של המדינה. אם בית משפט הישראלי לא מבין מהו איסור חמץ, אולי ראוי לפנות לבית משפט בינלאומי בהאג לקבלת סעד יהודי".

 

גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס אתמול לנושא. אולמרט ניסה להנמיך את גובה הלהבות: "אין להפוך את פסיקת בית-המשפט למלחמת תרבות. צריך שכולם יחיו כאן יחד".

 

האם אתם בעד או נגד החוק החדש שיימנע מכירת חמץ? סמנו דעתכם בטוקבקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוק מזורז. ח"כ רביץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ביה"מ קבע - מותר למכור פיצה בפסח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים