שתף קטע נבחר

מרואן ברגותי: הפלסטינים מוכנים לפיוס היסטורי

בכיר הפתח הכלוא בישראל שיגר מכתב לתנועת שלום עכשיו, המציינת 30 שנה להקמתה, ובו קרא לישראל לחתום על הסדר קבע עם נשיא הרשות הפלסטינית: "בואו נעניק לבנינו ולבניכם חיים בלי האיום של מלחמות ושפיכות דמים"

"אני כותב לכם מהצינוק הקטן והחשוך שבו אני נמצא בכלא הכיבוש הישראלי, בין 11 אלף אסירים פלסטינים, בהם ילדים ונשים, אלפי עצורים ללא משפט ומאות שישבו עשרות שנים בבתי הסוהר של הכיבוש" - כך כתב אסיר העולם מרואן ברגותי, שהיה מפקד ה'תנזים' בגדה, לפעילי "שלום עכשיו" לרגל 30 שנה להקמת הארגון.

 

"מתוך הסבל והייסורים של העם הפלסטיני - זה 40 שנה תחת הכיבוש הצבאי - אני שולח לכם את ברכתי ומחזק את ידיכם", כתב ברגותי.

"הקמת תנועת 'שלום עכשיו' לפני שלושה עשורים העניקה לנו תקווה שיש בישראל מי שמתנגדים לכיבוש ולהתנחלות ולשיעבוד העם הפלסטיני. שיש מי שקורא לשלום בין העמים ותומך בזכות הפלסטינים להקים מדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים בגבולות 67' לצד מדינת ישראל".

 

מכתבו של ברגותי ממוען כאמור לחגיגות שלושה עשורים ל"שלום עכשיו", התנועה שהוקמה לטובת קידום תהליך השלום בין ישראל, מדינות ערב והעם הפלסטינאי, על בסיס העיקרון "שטחים תמורת שלום".

 

ברגותי התייחס במכתבו ל"מסמך האסירים" ואמר: "אנו, מנהיגי הקבוצות השונות בעם הפלסטיני, יזמנו תכנית לאומית ראשונה מסוגה בהיסטוריה של התנועה הפלסטינית, הידועה כ'מסמך האסירים'. לצד תנועת פתח, חתמו עליה גם תנועות חמאס והג'יהאד האסלאמי וכן כל התנועות באש"ף".

 

לדבריו, "התכנית קובעת בצורה ברורה כי מטרת העם הפלסטיני היא הפסקת הכיבוש בשטחים שנכבשו בשנת 1967, והקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית. כמו כן, פתרון בעיית הפליטים על בסיס ההחלטות הבינלאומיות החוקיות".

 

"הפלסטינים משתוקקים לחירות"

עוד אמר מנהיג הפתח לשעבר כי המסמך מייפה את כוחו של נשיא הראשות הפלסטינית, לנהל משא ומתן עם ממשלת ישראלי על הסדר קבע. "הסדר זה יובא למשאל עם. המסמך הזה סלל את הדרך בפעם הראשונה לקיום משא ומתן מתוך עמדה פלסטינית מאוחדת", הוסיף.

 

"אני והרוב המכריע של העם הפלסטיני מוכנים לפיוס היסטורי המתבסס על ההחלטות הבינלאומיות, שיבטיח שתי מדינות, פלסטינית וישראלית, שחיות זו

לצד זו בביטחון ובשלום. אנו מוכנים לפיוס שיעניק לבנים שלנו ולבנים שלכם חיים בלי האיום של מלחמות ושפיכות דמים. לכן, יש להגיע להפסקת אש כוללת ודו צדדית מוקדם ככל האפשר.

 

"העם הפלסטיני משתוקק להגשמת חלומו לחירות, לעצמאות ולשלום, ומצפה לרגע שחרורו מהכיבוש הישראלי... לשם כך נדרשים עצירה כוללת ומיידית של ההתנחלות והפקעת הקרקעות, פתיחה מחדש של המוסדות הפלסטינים בירושלים, הורדה של מאות מחסומים שהפכו את השטחים הפלסטינים לגיהנום והרסו את הכלכלה הפלסטינית, הפסקת מדיניות ההרג והמעצרים, הפסקת המצור על רצועת עזה, פתיחת המעברים, רגיעה מלאה וממושכת ושחרור אלפי אסירים ועצירים", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שלום וביטחון. ברגותי
צילום: איי אף פי
מומלצים