שתף קטע נבחר

אושרה תוכנית השימור של תל אביב

למרות החגיגיות שבמתן התוקף לתוכנית, עבור בעלי בתים רבים מדובר באור ירוק להגשת תביעות נגד העירייה בגין ירידת ערך הנכסים. מאחר שמדובר בכ-10,000 בעלי עניין (בעלי דירות, יורשים וכו'), היקף התביעות עשוי להגיע למאות מיליוני דולרים. תושבים רבים אף הכינו את התביעות מבעוד מועד וכעת בכוונתם להגישן

תוכנית השימור של תל אביב, הנוגעת לכ-1,300 בתים, אושרה היום (ב') על ידי הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז תל אביב. התוכנית הוגשה בשנת 1999, לאחר שבעיריית תל אביב הגיעו למסקנה כי יש לפעול לשימור בתים בעלי ערך היסטורי וארכיטקטוני.

 

עד היום נכנסו לתוקפן בתל אביב מספר תוכניות לשימור: כ-500 בניינים לשימור, עם זיקה לתוכניות לב העיר, תוכניות לשימור מבנים בכרם התימנים, ותוכניות נקודתיות כמו המושבה האמריקאית ביפו. בדומה ליתר התוכניות, התוכנית שנכנסה היום לתוקפה תחייב את בעלי הבתים לשימור לפעול על פי קריטריונים מחמירים לשיפוץ הבתים.

 

התוכנית שוללת תוספות בנייה ובמקרים מסוימים בעלי בתים שביצעו תוספות, כגון סגירת מרפסות, ייאלצו לוותר עליהן בכדי לשפץ את הבניין בו הם גרים. עם השנים הועלו טענות רבות של תושבים כנגד התוכנית וכ-30% מאותם בעלי בתים הגישו התנגדות.

 

מרבית הטענות נובעות מגובה התמריצים אשר ניתנים לבעלי הבתים, אשר לדבריהם אינן מכסות את עלות השימור היקרה. לכן, למרות החגיגיות שבמתן התוקף לתוכנית, עבור בעלי בתים רבים מדובר באור ירוק להגשת תביעות נגד העירייה בגין ירידת ערך הנכסים. מאחר שמדובר בכ-10,000 בעלי עניין (בעלי דירות, יורשים וכו'), היקף התביעות עשוי להגיע למאות מיליוני דולרים.

 

תושבים רבים אף הכינו את התביעות מבעוד מועד וכעת בכוונתם להגיש אותן. אחת הנקודות הבעייתיות, לטענת התושבים, היא שהעירייה ביססה את חבילת התמריצים על דו"ח משנת ‭,2001‬ המצביע על כך שהפרשי שיפוץ המעטפת בין מבנה רגיל לבין מבנה לשימור הוא 150 דולר למ"ר בבניין בסגנון בינלאומי, והפרש של 165 דולר למ"ר בבניין אקלקטי, כאשר בפועל המחיר הוא כ-750 דולר למ"ר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השנאי המפורסם של יפו. שימור
צילום: ארכיון חברת החשמל
מומלצים