שתף קטע נבחר

קצב חזר בו מהעסקה: רוצה לשים סוף לרדיפה

דרמה יוצאת דופן נרשמה בבית המשפט בירושלים. אחרי שהתמהמה במכוניתו כ-30 דקות, נכנס הנשיא לשעבר לאולם הדיונים והכריז שהוא חוזר בו מעסקת הטיעון: "אני רוצה להיאבק על חפותי, החלטתי ללכת בדרך הקשה". כעת חוזר הכדור לפרקליטות

תדהמה בבית המשפט בירושלים. אחרי חודשים ארוכים של מאבק משפטי על עסקת הטיעון עם משה קצב, חזר בו בצהריים (יום ד') הנשיא השמיני מההסדר והודיע: "איאבק על חפותי". בעקבות ההצהרה, הצטרפה התביעה בצער לבקשה לבטל את עסקת הטיעון, בית המשפט אישר זאת והפרקליטות אמרה כי הפרשה "חזרה לנקודת ההתחלה".

 

בלבול ומבוכה שררו בבית המשפט השלום בירושלים, כאשר הנשיא קצב התמהמה במשך דקות ארוכות מלהגיע לדיון אליו זומן. במשך כ-30 דקות המתינו באי בית המשפט לנשיא לשעבר - שהגיע במכוניתו, אך לא יצא ממנה. לבסוף, מלווה במאבטחים, עשה קצב את דרכו לאולם המשפט ושם "הטיל את הפצצה". כעת הכדור חוזר למגרשו של היועץ המשפטי לממשלה, כעומד בראש התביעה הכללית, שיצטרך להחליט האם ועל מה יוגש כתב אישום נגד קצב.

 

"החלטתי לבטל את הסכם הטיעון כי אני רוצה להיאבק על חפותי", אמר קצב לאחר שיצא מאולם הדיונים. "אני רוצה לשים סוף לרדיפה, החלטתי ללכת בדרך הקשה. אני רוצה להיאבק כדי שהאמת תצא לאור. אני יודע מה המשמעויות ומה ההשלכות". 

 

עו"ד אמיר לנשים: רציתן - קיבלתן

פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר: "הנשיא התלבט מהרגע הראשון, ולאורך כל הדרך. היו לו הרבה מאוד סיבות שחברו יחד והביאו אותו להחלטה

הזו. בידקו את הארכיונים ואת התמונות במשך כמעט שנתיים - מה עשיתם לאיש הזה שהביא אותו לרגע הזה".

 

אמיר פנה אל נציגות ארגוני הנשים ואמר: "ביקשתם את זה, קיבלתם את זה". לאחר מכן ציין כי הוא בטוח שהנשים יצטרפו לברכות בבוא העת - כשהאמת תצא לאור בבית המשפט.

 

פרקליטו השני של הנשיא לשעבר, אביגדור פלדמן, הוסיף: "אנו מכירים את חומר הראיות ואמרנו לנשיא לשעבר שאם הוא חש אי-נוחות בהסדר הטיעון, ואם הוא סבור שהוא רוצה לחזור בו מהסדר הטיעון, הדלת פתוחה. אנחנו מאמינים שקצב חף מפשע, גם באותו כתב אישום מינורי שהיה בסיס להסדר הטיעון.

 

"בבית המשפט העליון כבר נשמעה ביקורת מצד השופטים על הסדר הטיעון - ביקורת שמן הראוי תתברר בבית המשפט. משה קצב עשה החלטה מצפונית שהוא מודע לכל השלכותיה. הוא אמר אני לא יכול לבוא לבית משפט ולהודות בכתב אישום שלא עשיתי".


משה וגילה קצב מגיעים לבית המשפט (צילום: דודי ועקנין)

 

קודם להצהרת הנשיא לשעבר נראו באולם המשפט פרקליטיו מסתודדים ומתייעצים. עוד לפני כניסתו של הנשיא לשעבר אמר אמיר כי "כל מה שקורה בזמן האחרון הוא לא שגרתי, וכאשר נדחקים לקרן זוית זה מה שקורה".

 

קצב ישלם בזול או ביוקר?

עו"ד משה מרוז, פרלקיטה של א' ממשרד התיירות, אמר אחרי החלטת קצב כי כעת "הנשיא לשעבר יצטרך לטעון שלא הודה בביצוע עבירות מין במתלוננת, תשעה חודשים אחרי שהודה גם הודה. כעת הוא צריך להילחם על טיהור שמו ונראה אם זה יעלה לו ביוקר או בזול".

 

סמוך לבית המשפט קיימו ארגוני מרכזי הסיוע עצרת מחאה - שהפכה לאחר הודעת קצב להפגנת כוח ושמחה, לקראת

המשך המאבק המשפטי. המפגינות מחאו כפיים והביעו קורת רוח רבה מהשלשלות העניינים היום.

 

הדיון היום נערך לאחר שורת דחיות שנדרשה על ידי פרקליטיו של הנשיא לשעבר. בתחילה היה אמור המשפט להיפתח ב-26 במרס, אולם הפרקליטות ופרקליטי קצב הסכימו לדחות אותו בשבועיים. סנגוריו של קצב ביקשו למצות את הבירור בנוגע לחומרים שלטענתם עדיין לא קיבלו - ובית המשפט אישר את הדחייה. 

 

גם עבור התאריך החדש ביקשו עורכי דינו של הנשיא לשעבר דחייה ואף טענו שהפרקליטות מנסה לפוצץ את ההסדר. על עריכת הדיון החליטו השופטים לאחר שדחו בקשה נוספת מצד אנשי קצב.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי ורועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד אמיר ופלדמן מתייעצים
צילום: דודי ועקנין
קצב, הבוקר
צילום: צפריר אביוב
המפגינות מחוץ לבית המשפט
צילום: דודי ועקנין
מומלצים