שתף קטע נבחר

צילום: אבי הירשפלד

כחול ולבן: טיול פורח בחוף השרון

גן לאומי חוף השרון מסתתר ממש מתחת לאף, ומציע טיול בטבע שלשפת הים לגמרי בחינם. פסח הוא בדיוק הזמן לצאת, עם הילדים או בלעדיהם, לכמה שעות של הפוגה משאון העיר, ואם יתמזל מזלכם, תוכלו לראות גם צבאים ובעלי חיים אחרים

באמצע המדינה קרוב לכל מקום, בין קיבוץ געש לקיבוץ שפיים, מסתתר מקום קסום - גן לאומי חוף השרון. בין שבילי הגן תוכלו לטייל בחיק הטבע במסלול מסודר שמשכו כשעתיים, והכניסה ללא תשלום.

 

היכנסו לגן דרך השער ופנו שמאלה בשביל המסומן. הליכה קצרה בשביל המצוק מהחניה לכיוון מערב תוביל אתכם אל מול הים, צועדים על מצוק החוף הבנוי סלע כורכר רך שבו שכבות דקות של חמרה אדומה. למעשה, אתם ניצבים בגובה של כ-40 מטר מעל פני הים בראש מצוק הכורכר, וצופים על חלק גדול מקו החוף של הארץ, בין תל אביב בדרום לחדרה בצפון, ומולכם רק תכול השמיים והמים עם קצף הגלים.

 

שאפו את אוויר הים והמשיכו במסלול לכוון מצפור החוף. הימנעו מלהתקרב אל קצה המצוק שיציבותו אינה בטוחה. סדקים שנפערים בכורכר למעלה, כמו גם גלי הים שפוגעים בבסיס המצוק מלמטה בעת סערות, מערערים את יציבות השכבות. כך קורה שמידי שנה בשנה מתמוטטים מטה גושי כורכר והמצוק הולך ונהרס.


קחו רגע להקשיב לטבע. חוף השרון (צילומים: שרה גולד)

 

בגן הלאומי חוף השרון נבנתה על המצוק טיילת עץ ובה מקומות ישיבה. עצרו לרגע, שבו במקום והקשיבו לרעש הגלים המתנפצים ולשקט.

 

בהמשך הדרך נחשף לנוף הצמחי המגוון - כאן גדלים צמחי בר לצד צמחי תרבות נטועים. מיוחד להם הוא שרוב הצמחים באתר יודעים להתמודד עם הקשיים שמציבה בפניהם הסביבה

בה הם חיים כמו רוח חזקה הנושאות אתה רסס מלח המגיע מהים, גבישי חול שפוצעים את חלקיהם הירוקים, וחשיפת השורשים שמותירה את הצמח תלוי על בלימה. כמו כן, רוב הצמחים במקום מסוגלים להסתפק בכמות מעטה של מים בקרקע.

 

צמחים שניטעו בידי אדם הם עצי חרוב מצוי, אקליפטוס, בוהיניה, ואשל; ולצידם גדלים צמחי בר דוגמת שרביטן, מתנן שעיר, מלוח, אטד החוף, רותם ושיטה מכחילה שפלשה גם לכאן. בעונה זו בולטים פרחים בצבע צהוב לבן וכחול - עדעד כחול, נר הלילה החופי, חרצית עטורה, חרצית דביקה, חומעת האווירון, אלמות הכסף, חבלבל החוף, שפרירה קשקשנית, אלה מוסיפים צבע לסימני היובש שהשאירו כל אותם צמחים שסיימו זה מכבר את מחזור חייהם.


עדעד כחול


ונר הלילה החופי מוסיפים צבע לחוף

 

צבאים, בזים וחברים

האתר אינו רק בית גידול ייחודי לצמחים. למקום הוכנס עדר צבאים המונה שמונה נקבות וזכר אחד. עבורם נבנתה שוקת מים להרוות את צימאונם והשטח גודר. אל המים נמשכים תנים, שועלים, דורבנים ויונקים אחרים החיים כאן, לצד מיני עופות כמו עורב, עורבני, חגלה, דררה, בז, פשוש ואחרים.

 

אם לא עייפתם אתם מוזמנים לצידו הדרומי של הגן. סעו חזרה דרומה, אל הכיוון שממנו הגעתם, עד לקרבת קיבוץ געש. החנו את הרכב בחניה הדרומית ורדו ברגל בשביל עד לחוף ולקו המים. הירידה נוחה והיא מתפתלת בתוך ערוץ רחב. בדרך תפגשו מקרוב את סלע הכורכר הרך והשכבות שלו, ואת הצמחים של קידמת החוף כמו לבנונית ימית, לוטוס מכסיף הפורח עכשיו בצהוב, עכנאי שרוע, צלבית החוף וקריטמון ימי, חבצלת החוף (הפורחת בסוף הקיץ) ואחרים.


שווה להתעכב על החי והצומח שבדרך

 

איך מגיעים: מכיוון צפון: נוסעים בכביש החוף, כ-4-3 ק"מ אחרי ויינגייט פונים ימינה ונוסעים עד לכיכר שבסמוך לה חנות צומת ספרים. הבאים מדרום פונים ימינה למתחם שפיים, חולפים על פניו ובכיכר של חנות הספרים פונים מערבה בכביש. המשכו של הכביש הוא דרך עפר העבירה לכל כלי הרכב. הדרך מתעקלת דרומה, המשיכו בנסיעה עוד כ-1 ק"מ, עד שתגיעו קרוב לשכונת ארסוף. השילוט יכוון אתכם למגרש חנייה בכניסה לגן (החוששים מפני פריצות לכלי הרכב, יכולים לחנות במגרש הנמצא בסמוך, בקצה קיבוץ שפים).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מולכם רק תכול המים והשמיים
צילום: שרה גולד
הימנעו מהליכה על קצה המצוק
צילום: ערגה אלוני
חבלבל החוף
צילום: שרה גולד
חומעת האווירון
צילום: שרה גולד
מומלצים