שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקירה: מקרן קול יאמהה YSP-3000

  הדור השלישי של מקרן הקול של ימאהה מציע יחידה מעוצבת אחת שמחליפה מערכת קולנוע ביתי שלמה. בדקנו

  בשנים האחרונות, הולכת וגדלה מודעות הצרכנים לאסטטיקה ועיצוב הסלון. מאז כניסת מסכי הטלוויזיה הדקים (פלזמה ו- LCD) אל מתחם הבידור הביתי, גדלה הדרישה למוצרים נלווים שיהיו תואמים, לא רק מבחינת תכונות - אלא גם בעלי עיצוב דומה.

   

  האפשרות הנפוצה כיום הינה לרכוש רסיבר קולנוע ביתי וערכה של חמישה רמקולים וסאב וופר. רבים רוכשים רמקולים לוויניים אשר נטמעים בתוך חלל החדר ללא השארת חותם משמעותי בחלל החדר.

   

   

  המבקשים ללכת צעד נוסף קדימה אל עבר עיצוב נקי, בוודאי ישמחו לשמוע כי בשנים האחרונות מתפתחת קבוצה חדשה של מוצרים, כאלו המשלבים חתימת גוף קטנה עם יכולות אודיו שהולכות ומשתפרות מדגם לדגם. אלו הם מקרני הקול.

   

  צורתם כרמקול מלבני רחב ונמוך, הם מתאימים למיקום מתחת למסך הטלוויזיה הדק או אפילו על מדף במזנון הסלוני. ה- YSP-3000 משתייך למשפחה זו, וזהו הדור השלישי של מקרני הקול מתוצרת חברת ימאהה, הוא מהווה למעשה פיתרון משולב של רסיבר וחמישה רמקולים.

   

  מבנה

  מקרני הקול של ימאהה כוללים בתוכם מספר רב של דרייברים (רמקולים ה"דוחפים" אוויר ומניעים את הצליל), במקרה שלנו, כולל דגם YSP-3000 עשרים ואחד דרייברים בקוטר ארבעה סנטימטר ושני וופרים (אחד בכל צד) בקוטר 10 סנטימטרים. את כל הכבודה הזו, דוחפת מערכת מגברים דיגיטליים המספקת שני וואט לכל דרייבר קטן ו-20 וואט לכל וופר, סה"כ 82 וואט של הגברה.

   

  השיטה בה עובד מקרן הקול הינה הקרנה של אלומות קול ממוקדות אל תוך החדר עם שימוש בהחזרים מקירות צדדיים ואחוריים במטרה לפזר את הצלילים השונים סביב אוזניהם של הצופים. על מנת שיוכל לפעול באופן מיטבי, זקוק המקרן לקירות צדדיים ואחוריים. המקרן מסוגל לפעול גם בצורה אלכסונית, או בחדרים עם קירות במרחקים לא סימטריים - זאת הודות למערכת הכיול שמתאימה עצמה לאקוסטיקת החדר.

   

  חיבורים ואביזרים

  ערכת האביזרים שמגיעה עם המכשיר הינה מקיפה למדי, המבחר כולל כבלי אודיו מהסוגים אופטי, קואקסיאלי (RCA) ואנלוגי, כבל וידאו Composite, אנטנה, מיקרופון כיול ואפילו מתקן להנחת המיקרופון בזמן ביצועו.

   

  עפ"י מיטב מסורת ימאהה, ספר ההוראות המצורף הינו עב כרס (109 עמודים באנגלית) ובנוסף, מצורפים גם דפי הנחיה נפרדים הכוללים הסבר נוח וברור (מלווה באיורים) להתקנה מהירה.

   

  מגוון החיבורים כולל ארבע כניסות אודיו דיגיטליות (שתיים אופטיות ושתיים קואקסיאליות), כניסת אודיו אנלוגית ויציאת אנטנה FM עבור טיונר הרדיו הפנימי. אין בנמצא חיבורי וידאו מסוג קומפוננט או S-Video.

   

  בנוסף, ישנן שתי כניסות HDMI עבור אות משולב של וידאו ואודיו בהפרדה גבוהה, ויציאת HDMI אל מסך הטלוויזיה (מעבירה אות וידאו באיכות עד 1080P כולל פורמט 24P החדש).

   

  מעגל הווידאו הפנימי במכשיר הינו מסוג Switching, כלומר הוא מסוגל רק להעביר את אות הווידאו למסך באיכותו המקורית (ולא לשפר אותו כלומר, Upscale).

   

  כיול: צאו מהחדר

  תכונה חשובה אותה נמצא במקרן הקול היא הכיול האוטומטי (Intellibeam): מחברים את מיקרופון הכיול המצורף, ממקמים אותו בפינת ההאזנה בעזרת המעמד המצורף, בוחרים באפשרות המתאימה בתפריט המכשיר ויוצאים מהחדר לשלוש דקות. לאחר סדרה של קולות וצפצופים מוזרים, יכייל ה- YSP-3000 את עצמו לאקוסטיקה הספציפית של חדר ההאזנה.

   

  מבחן האזנה  - סרטים

  קטע הבדיקה הראשון הינו סצינת הקרב הפותחת בסרט "להציל את טוראי ראיין" – פסקול דולבי דיגיטל.

   

  כבר מתחילת הקרב, נשמעות שריקות כדורים רבות המתעופפות בחדר מימין ומשמאל לצופה, צליל מכונת היריה של הגרמנים נשמע היטב, כולל הצלילים המתכתיים של פגיעות תרמילי הכדורים ברצפת עמדת הירי.

   

  עיקר פעילות הסאונד בסצינה, מתרחש בחלקו הקדמי של החדר – מסביב לרמקול, חלק מהאפקטים מוקרן בחלל החדר. האפקטים מורגשים לא רק בעמדת הצופה שיושב במרכז הספה, אלא גם בשני מקומות הישיבה הצדדיים.

   

  נתוני גבול התדרים התחתון של ה- YSP-3000 מצביע על תדר תחתון של 60Hz בלבד, ואכן, עוצמת הפיצוצים בסצינה זקוקה לסאב וופר חיצוני על מנת להעביר חוויה ריאליסטית.

   

  בדקנו גם את הסרט "גלאדיאטור", המתהדר בפסקול DTS. אות הפתיחה של חברת יוניברסל נשמע משכנע עם חצוצרות מהדהדות בחלל החדר.

   

  בסצינת הפתיחה של הסרט - תחילת הקרב מלווה במוזיקה שעוטפת את הפעילות על המסך, המקרן מפריד את צלילי המוזיקה ושומר עליהם מפני התערבבות בתוך מהומת הקרב.

   

  צליל החיצים המתעופפים של הרומאים נשמע מלפני הצופה. מאחור, היכן שבדרך כלל בוקעים האפקטים מהרמקולים האחוריים - שקט למדי. צליל החצוצרות בפסקול דחוס במקצת, שני מחנות הלוחמים מתערבבים זה בזה, קולות שריון בשריון, חרב בחרב, נפילות חיילים לאדמה, הכינורות נכנסים בסיום מוזיקלי והם מרחפים בחדר מעל להתרחשות.

   

  בסצינה שלאחר סיום הקרב, אנו צופים בילדיו של הקיסר כשהם נמצאים בתוך כרכרה סגורה, מקרן הקול מצליח להפריד בצורה משכנעת את קולות הדיאלוג האנושיים משאר קולות המסע (סוסים, שקשוק הגלגלים) וגם מצליל החליל שנישא ברקע.

   

  מבחן האזנה - מוזיקה

  ביצירה Poliushko Polie (דולבי דיגיטל) של Andre Rieu, דגם ה-3000 פותח בצורה מרשימה עם צלילי אקורדיון וכלי הקשה שמרחפים בחלל החדר, ההמשך לעומת זאת, חסר מעט בנפח, כלי הנשימה נוטים לצד הצורם, כלי הקשת נשמעים בצורה טבעית ואמינה יותר, מחיאות הכפיים בסיום צועקות למדי.

   

  קולה של הזמרת Sheila Nichoils בשיר Faith נשמע דחוס מדי, אבל נשאר ברור להבנה (ניתן להבין את המילים בשיר), בעת הפזמון, קול זמרת הליווי נשמע ברקע, אך הגיטרות אינן עוטפות את המאזין כמו במערכת רמקולים קונבנציונלית, גם כאן, תוספת של נפח וסאב וופר היו מתקבלים בברכה.

   

  מוזיקה בסטריאו

  בדקנו גם את דני ליטני עם "לא ידעתי שתלכי ממני". קולו העמוק רועם וצלול, שאר המוסיקה צמודה אליו ואינה מתפשטת לצדדים. יש להגביר את הווליום במטרה לחוש את התופים אך אז הופך קולו של ליטני לצעקני למדי (במיוחד בפזמון). בחירה במצב Enhancer High (שנועד במקור עבור שיפור התדרים הגבוהים בקבצי MP3) פותחת את הצליל ומשפרת את התפקוד בווליום נמוך. קטע מספר 4 בדיסק נפתח במילים "עמוק עמוק" ועם פריטת גיטרה משכנעת למדי, מקרן הקול מסתדר היטב עם הסגנון האקוסטי.

   

  סיכום

  הסלון בו נבדק מקרן הקול הינו בממדים של שלושה מטרים לאורך על ארבעה מטרים לרוחב. הקיר הימני נמצא במיקום אידאלי עבור אלומות הקול, אבל צידו השמאלי של החדר נפתח אל תוך מטבח, מה שמרחיק את קיר שמאל, גם התריסים על קיר זה אינם אידאלים עבור ההחזר של גלי קול.

   

  שדה הסאונד אותו יוצר ה- Yamaha YSP-3000 נדמה בתחילה כקטן בהשוואה למערכת בעלת רמקולים רגילים, אבל לאחר זמן האזנה לא ארוך, מתרגלים לצורה בה מתפזרים הצלילים בחדר ומתחילים ליהנות מהחוויה בסרטים. צריך פשוט להתרגל לאופן השונה בו "יורה" ה-3000 את אלומות הקול.

   

  במוזיקת סטריאו, תמונת הצליל אותה פורש המקרן, צרה למדי, לכן, עיקר שימושו בתחום זה יתאים להאזנה "קלה" או כמוזיקת רקע.

   

  דגם זה מיועד לחדרים קטנים עד בינוניים, חיבור של סאב וופר חיצוני יוסיף נפח לצליל ויעבה את אוקטבות הבס הנמוכות שחסרות, לחילופין, ניתן לרכוש את אחיו היקר יותר - דגם 4000 שמתאים לחללים גדולים.

   

  ה-YSP-3000, בהשוואה למערכת קולנוע ביתי במחיר מקביל שכוללת רסיבר וחמישה רמקולים רגילים, ה-3000 נופל במקצת בביצועי הסאונד, אבל, כאשר משווים את התמורה ל- 6,700 שקלים שנדרשים עבורו בתוספת היתרון העיצובי המוחלט (רמקול יחיד, ללא כבלים שמשתרכים לאורך החדר) ובונוס של שלט אוניברסלי - התמונה הופכת לאטרקטיבית בהרבה.

   

  Yamaha YSP-3000

  ציון:

   

  מחיר: 6,700 ש"ח

  אחריות: SG

   

  יתרונות: עיצוב, מיקום גמיש, צליל היקפי מיחידה אחת הכוללת הגברה, כיול אקוסטי מהיר ויעיל, כניסות HDMI.

  חסרונות: דורש קירות עבור יצירת אפקט צליל היקפי משכנע, מומלץ להוסיף סאב וופר חיצוני על מנת לקבל בס עמוק.

  שורה תחתונה: קולנוע ביתי ביחידה אחת.

   

   

   


  יאמהה YSP-3000 – מפרט טכני

  יאמהה YSP-3000 – מפרט טכני
  מבנה 21 דרייברים בקוטר 4 ס"מ + שני וופרים בקוטר 10 ס"מ
  מידות

  רוחב: 80.0 ס"מ גובה: 15.5 ס"מעומק: 15.2 ס"מ

  משקל: 11.5 ק"ג

  הגברה 2 וואט כפול 21 רמקולים + 20 וואט כפול 2 וופרים (10%THD, 4Ohm)

  טווח תדרים: 20kHz-60Hz

  פורמטי אודיו Dolby Digital, DTS, Pro logic II, DTS Neo:6
  כניסות

  2 כניסות HDMI,

  2 כניסות אופטיות

  2 כניסת קואקס

  2 כניסות אנלוגיות

  יציאות

   

  1 יציאה HDMI

  1 יציאת וידיאו

  1יציאת סאב-וופר

  צבע כסוף/שחור

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קולנוע ביתי ביחידה אחת
  צילום: ליאור קורן, dtown
  לאתר dtown
  מומלצים