שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  צרפת: בוטל המבצע לשחרור בטאנקור מהשבי

  לפני כשבוע שיגרה צרפת בבהילות משלחת הומניטרית לקולומביה, מתוך כוונה להגיש סיוע רפואי לאינגריד בטאנקור המוחזקת בשבי המורדים המרקסיסטים, ואולי אף לשחררה. ואולם המשימה לא תואמה מראש עם המורדים, ואמש הם הכריזו כי אין בכוונתם להמשיך ולשחרר חטופים בלי שדרישותיהם ייענו

  המשלחת הצרפתית ההומניטרית שנשלחה לקולומביה, בתקווה שתוכל לשחרר את החטופה הצרפתית-קולומביאנית אינגריד בטאנקור, החליטה לחזור לפי שעה לצרפת. זאת, לאחר שארגון המורדים המרקסיסטי "צבא המהפכה של קולומביה" (FARC) התעלם במאמציה של צרפת להעביר סיוע רפואי לבטאנקור החולה, ואולי אפילו לשחררה.

   

  משרד החוץ הצרפתי הודיע כי לפי שעה, אין כל סיבה להשאיר את המשלחת בקולומביה - לאחר שמורדי FARC הודיעו אמש (יום ד') כי אין בכוונתם להמשיך לשחרר בני ערובה באופן חד-צדדי.  עם זאת, שר החוץ של צרפת ברנאר קושנר הבהיר כי אין בכוונתה של פריז לזנוח את המאמצים לשחררה, והודיע כי בכוונתו לבקר באזור בקרוב.

   

  מאז יום חמישי שעבר, ממתין מטוס צרפתי בנמל התעופה של בוגוטה, שנועד להטיס משלחת של רופאים אל מעבה הג'ונגלים, שם מחזיקים מורדי הארגון בבני הערובה, בהם בטנאקור, שנחטפה ב-2002 בעת שהיתה מועמדת לנשיאות קולומביה. על פי דיווחים אחרונים, מצבה הבריאותי של בטאנקור קשה, היא סובלת מדיכאון ומצהבת חריפה. למבצע ההומניטרי היו שותפות גם ספרד ושוויץ.

   

  ואולם, בהודעה קצרה שפורסמה באתר האינטרנט המזוהה עם FARC, הודיעו המורדים כי השנה כבר שיחררו שישה בני ערובה באופן חד-צדדי. "כדי שנוכל לשחרר עוד חטופים, על הממשלה לעמוד בדרישות שהצבנו לה כבר ב-2005", טענו המורדים. דרישות אלה הן פירוז שני מחוזות בקולומביה, ושחרורם של מאות מורדים מרקסיסטים מן הכלא. רק אז, ישוחררו עשרות בני הערובה שבהם מחזיקים המורדים, בהם גם בטאנקור. בתוך כך, הודיע אמש צבא קולומביה כי שישה מחייליו נספו לאחר שחדרו בטעות לשטח שמוקש על ידי מורדי FARC.

   

  מלכתחילה נראה שקלושים הסיכויים שהמבצע ההומניטרי הצרפתי ייצא לפועל, בין היתר משום שתוכנן בחופזה לאחר שכלי

  התקשורת דיווחו על ההחמרה במצבה הבריאותי של בטאנקור. לאחר נחיתת המטוס בבוגוטה התברר כי לא נערך כל תיאום עם המורדים, ומאוחר יותר התעוררו שאלות האם מצבה של בטאנקור הוא אכן קשה כפי שפורסם.

   

  נשיא צרפת ניקולא סרקוזי אמר אתמול כי הוא "מאוכזב מאוד" מכישלון המשימה לשחרור בטאנקור. דוברו אמר כי הנשיא הבטיח למשפחתה של בטאנקור, ולמשפחותיהם של שאר בני הערובה הנמצאים בידי FARC, כי הוא עדיין נחוש להביא לשחרורם.


  פורסם לראשונה 09/04/2008 09:36

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בטאנקור, כפי שצולמה בשבי
  צילום: רויטרס
  מומלצים