שתף קטע נבחר

ראש ממשלת פולין בישראל: "תמיד תמכנו בכם"

דונלד טוסק נפגש עם אהוד אולמרט במעונו הרשמי, והשניים סיכמו על העלאת דרג היחסים בין המדינות. ראש הממשלה הפולני ביקש להנמיך ציפיות של אצל יהודים שרכושם אבד, באומרו שמשאבי ממשלתו מוגבלים

"הגיע הזמן שגם בפולין וגם בישראל, כמו בכל העולם, ידעו מיהו בעל ברית של ממש, ומי עושה רק מחוות של רגע. בעשרות השנים האחרונות - ללא קשר למצב הקשה שלנו - הפולנים תמיד תמכו בישראל". כך אמר אחר-הצהריים (יום ד') ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק, בתום פגישה שקיים עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במעונו הרשמי בבירה.

 

שתי המדינות יעלו השנה את דרג היחסים ביניהן. ראשי הממשלה סיכמו שבסתיו הקרוב יבקרו שרים בממשלת ישראל בוורשה, ולאחר מכן יגיעו עמיתיהם לביקור גומלין בירושלים.

 

טוסק הביע הזדהות גדולה עם ישראל והאינטרסים שלה באיזור, אך נמנע לומר דברים מפורשים בעניינים שעל הפרק במסיבת העיתונאים המשותפת עם אולמרט. " לפולין ולישראל דעות דומות על האיומים הגלובאליים", אמר ראש הממשלה הפולני. "לא רק שיש השקפות משותפות, אלא שניתן לבצע פעולות משותפות בתחומי הביטחון והסדר העולמי.

 

"גם היום וגם בעתיד, פולין תגלה נחישות ורגישות בנושא המלחמה בטרור, כמו גם לגבי היהירות של מעצמות מסוימות", אמר בהתייחסו לאיראן ולנשיאהּ אחמדיניג'אד.

 

אולמרט ואורחו התייחסו במסיבת העיתונאים בפולין בעניין השבת רכוש אבוד ממלחמת העולם השנייה. טוסק אמר שמדובר בעניין פולני פנימי, שמקדמים ממשלתו והפרלמנט בוורשה. בדבריו ביקש להנמיך ציפיות של אזרחים - ובהם יהודים רבים - שרכושם אבד, באומרו שמשאבי ממשלתו מוגבלים. כמו כן אמר שמדובר בחקיקה שתעסוק בפרטים ולא בקבוצות. אולמרט בירך את עמיתו על תהליך הפיצוי שהיא מתכוונת לקיים.

 

ראשי הממשלה נתבקשו להתייחס לפרשת הנשיא לשעבר קצב. טוסק השיב שבעיות דומות קיימות גם בפולין, וכי לא נדרש להתעדכן על כך בשיחה עם אולמרט. לדבריו, הוא ניזון מהתקשורת. כשנשאל אולמרט איך הסביר לאורח את הפרשה המביכה שבה עסוקה ישראל, השיב: " יש דברים שאי אפשר להסביר ויש דברים שאין צורך להסביר. ודאי שדברים שנמצאים בהליכים משפטיים, הם לא דברים שאני צריך להסביר, ודאי לא לאורח זר. אני לא עוסק בעניינים משפטיים, אלא בניהול ענייני המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט וטוסק בירושלים
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים