שתף קטע נבחר

תושבי נחל עוז: "מעולם לא חווינו פה מטח כזה"

תושבי הקיבוץ נקראו להישאר בחדרי הביטחון מחשש להמשך פעילות חוליית המחבלים, שהרגה שני ישראלים במסוף הדלקים. החשש הופרך - אך ירי המרגמות נמשך גם אחר כך. "היו יריות ופגזים מכל עבר", סיפרו, "דבר כזה עוד לא היה לנו כאן". אחד התושבים הדגיש: "לא ישברו אותנו, אנחנו הציונים האמיתיים"

"היה נורא מפחיד - אני הרבה שנים בנחל עוז ובחיים לא חוויתי כזה מטח של יריות ופגזים" - כך תיארה בשיחה עם ynet עפרה הרטוב, תושבת קיבוץ נחל עוז הסמוך לרצועת עזה, את האירוע החבלני הקשה אחר הצהריים (יום ד') בו נהרגו שני ישראלים.

 

להערכת צה"ל, חוליית המחבלים שחדרה למסוף הדלקים בנחל עוז שבמרכז הרצועה מנתה ארבעה, והם התכוונו לבצע פיגוע חטיפה במקום. שניים מהם נורו ונהרגו, האחרים נמלטו. נחל עוז הוא הקיבוץ היחיד באזור בו יש לתושבים חדרי ביטחון, והם נקראו להישאר בתוכם.


מסוף הדלקים, היום בזמן האירוע (צילום: צפריר אביוב)

 

"זה היה כמו מלחמה - יריות ופגזים מכל עבר מבלי שואף אחד יודע מה קורה. יצאנו החוצה, רצתי לבית של הבן שלי כי הנכדה שלי היתה לבד בבית. הודיעו לכל התושבים ברשת הביפר שיש ניסיון חדירה, ושעלינו להיכנס לבתים ולא לצאת. זה היה מאוד מפחיד", הוסיפה הרטוב.

 

לארי טרנטו, תושב הקיבוץ: "הרבה מאוד פצמ"רים נפלו באזור, חמישה כנראה בשטח הקיבוץ, לא ידוע על נפגעים ולא נגרם נזק. דבר כזה עוד לא היה לנו כאן - כמות גדולה מאד של פגזים שנופלים בבת אחת. הצבא סגר את הכניסה והיציאה מהקיבוץ, עד שתסתיים הכוננות. אנחנו נמצאים במרחק של 700 מטרים מהגדר ולכן כל פעם שיש ניסיון חדירה, אנחנו נכנסים לכוננות על פי נוהל חירום".

 

"אלו אותם פצמ"רים שנפלו על אבא שלי כשבא להתיישב"

הפלסטינים דיווחו כי רוב המחבלים שביצעו את הפיגוע חזרו ללא פגע לרצועה. במקביל לחדירת המחבלים נורתה כמות גדולה של פצצות מרגמה לאזור.

 

"הפצמ"רים שנופלים עלינו עכשיו הם אותם פצמ"רים שנפלו על אבא שלי שהם באו להתיישב כאן", אמר ל-ynet תושב הקיבוץ, מורן פרייבך. "לא ישברו אותנו - זה נשמע כמו סיסמא אבל אנחנו הציונים האמיתיים של המאה ה-21". עוד סיפר פרייבך: "הילדים עדיין בחדרי הביטחון של הגנים, נוציא אותם רק כשיסתיים האירוע".

 

אחד מאנשי הביטחון של הקיבוץ אמר ל-ynet בזמן האירוע: "התבקשנו להישאר בחדרי הביטחון בגלל חדירת מחבלים ואנחנו כעת ממתינים להוראות, דיווחו לנו על ירי בקיבוץ".

 

ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, אמר: "מדובר באירוע צבאי לכל דבר, ולנו כמועצה אין יכולת לפעול באירוע הזה. היה חשש לחטיפה ולחדירה בתוך הקיבוץ שלשמחתנו הופרכו.

 אנו נמצאים באזור שגובל ברוצעת עזה והחשש מאירועים כאלה קיים כל הזמן".

 

לפנות בוקר נהרג לוחם סיירת "אגוז" של חטיבת גולני, סמ"ר סייף ביסאן, בפעילות צה"ל בשטח הפלסטיני שבדרום רצועת עזה, סמוך למעבר כיסופים. ביסאן, בן 21, הוא תושב הכפר הדרוזי ג'ת שבגליל המערבי. שני חיילים נוספים נפצעו קל ופונו לבית-החולים "סורוקה" בבאר-שבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות הביטחון בזירה
צילום: זאב טרכטמן
מקום הפיגוע
מומלצים