שתף קטע נבחר

"שינוי ריבונות בירושלים? נפרוש מהממשלה"

סגן ראש הממשלה ויו"ר ש"ס, אלי ישי, לא מתרשם מהדחייה המסתמנת בעיסוק בנושאי ירושלים, עליה פורסם הבוקר ב-ynet. "ברגע שבו היוזמה תתקבל בצד הישראלי ותעלה על שולחן הדיונים - נפרוש לאלתר", אמר ישי. אבו עלא התייחס אף הוא לפרסום: "לא נסכים לכל דחייה בדיון על סוגיית ירושלים והפליטים"

הפרסום הבוקר ב-ynet על ההסדר המתגבש במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, על פיו תידחה בחמש שנים ההכרעה הסופית בסוגיית ירושלים, עורר הדים במערכת הפוליטית.

 

למרות המגמה המסתמנת לדחיית העיסוק בסוגיה הקריטית, סגן ראש הממשלה ויו"ר ש"ס, אלי ישי, אומר בתגובה כי "ברגע שבו

היוזמה תתקבל בצד הישראלי ותעלה על שולחן הדיונים - ש"ס תפרוש מהממשלה באופן מיידי".

 

לדברי ישי, "היוזמה היא למעשה הפקרת ביטחוננו בידי שלטון וירטואלי. ראוי להיזהר מיוזמה זו ולעשות הכל כדי לעמוד בלחץ האמריקני ולהסירה באופן חד משמעי מסדר היום הציבורי".

 

ח"כ גלעד ארדן (ליכוד) הזהיר את מי שנראה כסמן הימני של הקואליציה: "אלי ישי וש"ס לא יכולים להמשיך להסתתר, כי כעת יותר מתמיד ברור שהם שותפים מלאים לתהליך מסירת ירושלים לפלסטינים. מי שמסכים היום לתת ריבונות מוניציפלית לפלסטינים, ברור שייתן להם ריבונות מלאה בתוך בירת ישראל בתוך זמן קצר".

 

יושב ראש צוות המו"מ הפלסטיני לשיחות עם ישראל, אחמד קריע (אבו עלא), אמר בצהריים כי הפלסטינים פוסלים כל ניסיון לדחות את המשא ומתן בסוגיות הסדר הקבע. "לא נסכים לכל דחייה בדיון על סוגיית ירושלים והפליטים", נמסר מלשכתו של אבו עלא. לדברי אנשיו, ירושלים בראש סדר הדיונים.

 

פינס: "שברק יחליט - מו"מ אמיתי או מריחה"

ח"כ אופיר פינס (עבודה) הדגיש שוב את חילוקי הדעות במפלגתו: "מפלגת העבודה חייבת לשאול את עצמה האם היא שותפה לפארסה הזאת ויושבת בחיבוק ידיים וסתימת פיות. ברק צריך לשים את הדברים בפני אולמרט בצורה ברורה, ואני מצפה לשמוע מברק האם הוא עומד על כך שיהיה מו"מ אמיתי לשלום או סוג של מריחה".

 

"לא מפתיע שההסכם המתגבש אינו הסכם אלא פאסדה", הוסיף פינס. "לדעתי בכל סוגיות הליבה לא תיווצר הסכמה של ממש, כי ההנהגה הנוכחית - הישראלית הפלסטינית והאמריקאית - לא מסוגלת להגיע לתוצאות. ברור שרוחה של ש"ס וגם של המרכיב הימיני של קדימה מרחפת מעל המו"מ. אולמרט קבע מהרגע הראשון שהפוליטיקה קודמת למדינאות, בזה הוא גזר את דינו של התהליך".

 

משמאל, הזהיר ח"כ יוסי ביילין (מרצ-יחד) מ"בכייה לדורות". "יש הזדמנות נדירה להגיע להסכם בנושאים הרגישים ביותר.

 בריחה נוספת מרגע האמת להסדרי ביניים עלולה להיות החמצת הזדמנות נדירה וחיזוק הקיצונים בשני הצדדים שאין להם עניין לפתור את הסכסוך, אלא להנציחו", אמר ביילין.

 

גם ח"כ רן כהן ממרצ תקף משמאל: "אם הפרסום נכון - זה חמור מאוד. לא יהיה הסכם שלום בלי הסכם על ירושלים. כל מי שדוחה את הדיון בעניין הזה רק מביא עלינו עוד אסונות ומלחמות".

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. "הפקרת ביטחוננו בידי שלטון וירטואלי"
צילום: ודים דניאל
פינס. "הפוליטיקה קודמת למדינאות"
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלי אלגרט
ביילין. "בכייה לדורות"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים