שתף קטע נבחר

"לאפשר ללקוח לבטל עסקת מכר מרחוק בקלות"

שופט קבע כי חברת מולטיסייל, שלא הזדרזה לבטל עסקת מכר מרחוק עם לקוחה, תפצה אותה ב-5,800 שקלים

השופט אברהם טננבוים מבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, קבע כי בכל עסקה של מכר מרחוק, על המוכרים לתת אפשרות לקונים לצאת מהעסקה בקלות, במהירות, וללא מאמץ. חברת מולטיסייל, שלא אפשרה בקלות ללקוחה לבטל עסקה טלפונית, תשלם לה סכום של 5,800 שקלים.

 

מה דינו של ספק בעסקת מכר מרחוק שאיננו מאפשר ביטול קל ללקוח? לדברי השופט טננבוים "אין לו להלין אלא על עצמו ועליו לשאת בפיצויים".

 

באוקטובר 2007 התקשרה טלפונית נציגה של מולטיסייל לתובעת, והציעה לה לרכוש חבילת מוצרים שונים בסך 615 שקלים. התובעת השתכנעה ורכשה את החבילה באמצעות כרטיס אשראי, בפריסה של 12 תשלומים. זמן קצר לאחר מכן החליטה התובעת שאין היא מעוניינת בחבילה. לאחר כמחצית השעה בלבד מהרגע שהסכימה התקשרה לבטל את העסקה,  אך לא עלה בידה. ניסיונותיה להשיג את מולטיסייל, לטענתה, עלו בתוהו, לרבות מספר פניות טלפוניות, הודעות בתא הקולי (של מולטיסייל) ופקס.

 

גם מכתבים ששלחה התובעת חזרו, ורק לאחר מספר שבועות, במאמצים קשים ולאחר הגשת התביעה, התברר לתובעת שמולטיסייל אכן ביטלה בסופו של דבר את העסקה.

 

השופט טננבוים קבע, כי התובעת לא הצליחה להשיג את מולטיסייל לשם ביטול העיסקה למרות מאמצים סבירים שעשתה לכך.

 

נפסק, כי מולטיסייל לא אפשרה לתובעת לבטל בדרך סבירה את העיסקה, ובכך פעלה בניגוד להוראות חוק הגנת הצרכן.

השופט ציין, כי הכללים המאפשרים את ביטול העיסקה על ידי הלקוח אינם דווקא לטובת הלקוח אלא לטובת העיסקה בכללותה.

 

יש לאפשר לקונים לצאת מהעסקה בקלות

לדבריו: " בכל עסקה של מכר מרחוק, על המוכרים לתת אפשרות לקונים לצאת מהעסקא בקלות, במהירות, וללא מאמץ. לא רק מטעמי הגנת הצרכן, אלא מטעמי מדיניות הצופים פני עתיד ועסקאות עתידות רבות".

 

נקבע, כי היה על מולטיסייל לאפשר לתובעת לסגת בקלות רבה מהעסקה, ולתת לה את כל הפרטים האפשריים על מנת שתוכל לעשות כן. היה עליה להפסיק מיידית את הגבייה באמצעות כרטיס אשראי ובוודאי היה עליה לתת לתובעת אישור מפורט בכתב.

 

לפיכך, נקבע כי מולטיסייל תשלם לתובעת פיצוי בסך של 800 שקלים עבור הוצאות דיוור, פקסימיליה והוצאות טלפון, וכן סך של 5000 שקלים פיצויים עבור ביטול זמנה של התובעת, טרחה, הוצאות משפט ועוגמת נפש. בסך הכל, תשלם מולטיסייל לתובעת סכום של 5,800 שקלים.

  

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי - פסק דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אילוטטרציה
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים