שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מיצובישי לנסר איוולושן - מטוס אוטומטי

  הגרסה האחרונה למכונית הספורט של מיצובישי מתייצבת להופעת בכורה על כבישי ספרד. קפצנו לביקור קצרצר, כדי לוודא שהקסם לא נעלם

  "ביפן ובבריטניה יקראו לה איוו-10, אנחנו מעדיפים לכנות אותה פשוט איוו. לא כי היא פחות ספורטיבית או טובה, אלא בעיקר כי היא מציבה רף חדש לחלוטין בקטגוריה אותה היא מובילה כבר שנים". הרבה ביטחון הקרין הצוות המחויך של מיצובישי, באירוע השקת הגרסה האחרונה לרפליקת הראלי היפנית. אולי מכיוון שהמכונית החדשה מאפשרת להם להשתחרר סופית מחיבוק הדב עם המתחרה הגדולה מבית סובארו. זו שהחליטה כי היא מחפשת דרכים חדשות מעבר לסופר-ספורט. אולי כי בשנים האחרונות ביססה מיצובישי את מעמדה כמלכת הכביש, כשהיא מנצחת את ה-STI של המתחרים כמעט בכל פרמטר ושוק יעד. ואולי כי אין להם ברירה.


   

  להשיק מכונית ספורטיבית כמו האיוו, עם תצרוכת דלק אמיתית של 5 ק"מ לליטר ביום טוב ונסיעה רגועה, בעידן בו דובי הקוטב משיייטים לאבדון יחד עם קרחונים נמסים, זה לא עניין של מה בכך. להשיק כיום מכונית שפליטת המזהמים שלה, כשהמנוע בסרק, גבוהה מזו של משפחתיות אחרות תחת עומס מלא, זה לא סיפור פשוט. להחליט שמכונית הספורט האולטימטיבית, עם תדמית ביצועים כמעט ללא תחרות, תושק קודם כל עם תיבה שאינה ידנית, זה לא אירוע שניתן להתייחס אליו בקלות דעת. ככה שהחיוכים האלה, הסתירו לא מעט עצבנות.

   

  תן לה בראש

  מבחוץ נראית האיוו לא רע. זאת אומרת, אם אתם חובבי הסגנון הצעקני. הימים בהם אפשר היה לשחרר את הספוילר הענק שמקשט את עכוזן של רפליקות ראלי יפניות, לאפסן אותו במחסן ולהסתובב עם מכונית כמעט-רגילה למראה, לא יחזרו כנראה. היום, כאשר גם גרסאות רגילות של הלאנסר נראות מאיימות, האיוו עושה רושם של חיה טורפת אמיתית. המרכב עצמו נראה טוב וצנוע יחסית, אלא שאל הספוילר הגדול מאחור (ואכן, הוא חוסם את הראות) מצטרפים חישוקי-ספורט מרשימים ובעיקר סבכה קדמית עמוקה, המחפה על המצנן הגדול.

   

  בפנים יש את התערובת היפנית הרגילה והכה-מוכרת, לצערנו. מצד אחד מושבי ספורט מעולים, עם תמיכה צדית טובה לצנומים שבנהגים, וקצת יותר בעיות לרחבי גוף. לוח מחוונים ענייני, בורר הילוכים לתיבה הידנית-רובוטית ומנופי תפעול מאחורי הגה ספורטיבי (מצוין למגע). אלא שההגה הזה, במכונית של 300 אלף פלוס, לא מתכוון למרחק. זה היה פחות נורא, אילו המושבים היו מבורכים בשלל כיוונונים. הם לא, פרט לסידור סטנדרטי. וזה כבר מעצבן.

   

  מעצבן בערך כמו העובדה שבאופן מפתיע, היפנים מציגים פעם אחר פעם את רפליקות הראלי החזקות והמהירות שלהם, מיצובישי כמו סובארו, עם סביבת נוסעים ונהג שלטענתם עברה שדרוג דרמטי, ומציעה איכות גבוהה מאי פעם. זה מעורר אמון כמו לטעון שהפוליטיקה הישראלית הופכת איכותית מבחירות לבחירות. ההבדל היחיד הוא המעטפת. אז נכון שהפלסטיק נראה יותר טוב, כמו-גם המתגים השונים. בתכל'ס, האיוו נראית פחות מושקעת מבפנים ממכוניות שעולות חצי ממנה. ובאמת שאין לכך שום סיבה מיוחדת, חוץ מהחלטה לשמור על פשטות-מוחלטת. וגם זה מעצבן.

   

  לא על המנוע לבדו

  אם מעולם לא נהגתם במפלצת יפנית שמשחררת 300 כ"ס לארבעה גלגלים, חווית הנהיגה באיוו החדשה עשויה להיות מאכזבת במפתיע. אחרי שלל מבחני הרכב שקראתם, אתם עשויים לחשוב שמדובר בחוויית ממד אחר, קיפול אזורי זמן וצניחה דרך מנהרות שמובילות לעתיד, או אולי לעבר. אלא שהמציאות פשוטה יותר. מדובר במכונית חזקה ומהירה באופן מטריד, עם יכולת אחיזת כביש שמלטפת את האגו ומאיצה בך לדחוף לכיוון הקצוות. אבל גם באחת המכוניות היותר בטוחות מבחינה דינמית, שאתם יכולים לאחל לעצמכם.

   

  חלק מהביטחון המוטורי הזה רשום על-שם יחידת מנוע, שבקווים כלליים מתאימה למתכון המוכר זה שנים. 2.0 ליטר, ארבעה צילינדרים, מגדש טורבו. גם המספרים שמשחררת היחידה הזו, מיישרים קו עם רף הכניסה לרפליקת-ראלי-יפנית - הספק מרבי מרשים שמגרד את ה-300 כ"ס מלמטה, מומנט מרבי מפלצתי שמדגדג את ה-37 קג"מ מלמעלה. המנוע הזה, עם מחשב ניהול שעבר במהלך השנים אין ספור שדרוגים ושיפורים, עובד נפלא. עם מעט מאד (מדי?) השהייה, עם יכולת נשימה טובה ורציפה עד הקו האדום, ותגובה מצוינת למצערת. לא המהירה כברק, אבל משובחת מספיק.


   

  הנתונים האלה מעניקים לאיוו את התואר מכונית סופר-מהירה, עוד לפני שממתחשבים בעובדה שהכוח, כולו, עובר לארבעת הגלגלים באמצעות מערכת הנעה מהמתוחכמות והמתקדמות שיש לשוק הרכב להציע. לזו הוסיפו בגרסה האחרונה של האיוו גם מספר מערכות בקרת אחיזה-משיכה-סבסוב-בלימה-החלקה, שמסוגלות לטפל בכמעט כל מצב כביש ואופי נהיגה. החל בדיפרנציאל מרכזי אלקטרוני, דרך דיפרנציאל אחורי מתוחכם וקדמי מכני, וכלה מערכת בקרת יציבות ויחידת ABS מתקדמת. כל אחת מהן לחוד, ובוודאי כולן יחד, מעניקות לאיוו - כמעט בכל מצב - יכולת שיא. ואותה מעטפת בטיחות אקטיבית יוצאת דופן כה טובה, עד כי היא מסוגלת לגרום גם לשימפנזה חסר יכולת, להרגיש נהג ראלי מיומן.

   

  הרובוט קובע

  גם אם הוא היה עושה שימוש בתיבת חמישה הילוכים ידנית חדשה, שמוותרת על השישי המקובל כיום. בוודאי אם הבחירה היא בתיבת שישה הילוכים דו-מצמדית-רובוטית, העונה במיצובישי לכינוי SST. כמו תיבה דומה בעיקרון מבית ב.מ.וו, פולקסווגן, פורד-וולוו וכנראה כל עולם הרכב תוך שנתיים-שלוש, גם מיצובישי עושה שימוש בשני מצמדים, המאפשרים העברות מהירות וחלקות בעזרת שילוב מוכן-מראש של ההילוך הבא. התפעול הוא בעזרת בורר רגיל, או מנופי סגסוגת מעולים מאחורי ההגה, במספר מצבי תפעול מתוכנתים מראש. בין העברה רגועה ונינוחה יחסית, לנהיגה סופר-ספורטיבית עם שמירה אוטומטית על מד הסל"ד בין 4,500 ל-7,000 סל"ד.

   

  כל הטכנולוגיה הזו מציגה חבילה דינמית יוצאת דופן. האיוו עושה שימוש במערך מתלים דומה ל-9, אך פלטפורמה ארוכה ורחבה יותר. מפסק הגלגלים צמח באופן ניכר (30 מ"מ), ולבסיס הגלגלים התווספו 25 מ"מ. ולטענת מיצובישי, קשיחות המבנה גדלה בעשרות אחוזים. כרגיל, עובדה זו מאפשרת בסיס פעולה נוח יותר ליצרן, עם כיול מערך מתלים - בילשטיין-את-אייבך – רך יותר, לטובת נוחות נסיעה משופרת. כל זאת מבלי לפגוע (ואף לשפר, למשל על כבישים לא אחידים) ביכולת הספורטיבית.


   

  והאיוו הזו באמת נוחה מבעבר, וכמעט בכל מצב שתעלו על הדעת מהירה מאחיותיה הבוגרות - 8 ו-9. בניגוד לתחושת המהיר-ועצבני שאפפה את הנהג ברגע הכניסה ל-9 למשל, והתחזקה מייד עם תזוזה, הגרסה ה-10 נינוחה יחסית. רגועה ובוגרת ושקולה יותר. מסתדרת טוב מבעבר עם האספלט, ושומרת טוב יותר על חוליות הגב. טוב יחסית, כי נוחה באמת, היא בטח לא.

   

  מי הכי מהירה?

  היא עדיין מציעה תא נוסעים מעליב ביחס למחיר, נוחות נסיעה מוגבלת במקרה הטוב, תא מטען מצומצם, תצרוכת דלק שערורייתית ומראה אגרסיבי מדי. היא עדיין יקרה כשהייתה, רועשת מדי בנסיעות ארוכות ומהירות וממקמת אתכם בסביבה סוציו-מוטורית שלא תמיד תרצו להימנות עליה.


   

  כל אלה לא מונעים ממיצובישי לנסר איוולושן החדשה להיות מהירה יותר מאחותה המוחלפת והאגרסיבית ממנה. מהירה יותר ממכוניות ספורט סופר-יקרות מתוצרת גרמניה, מהירה משמעותית מהמתחרה הגדולה עד לא מזמן – סובארו אימפרזה STI.

   

  בגלל שהיא בוגרת, בטוחה, נוחה ומצוידת יותר. ובעיקר, מכיוון שהיא עמוסה בטכנולוגיית עילית הכוללת לא רק אין ספור מערכות עזר לשליטה בכוח ובנתיב ההתקדמות, אלא גם תיבה רובוטית כפולת-מצמד. זו שתגרום לכם אחת ולתמיד לוותר על תיבה ידנית, גם במכוניות סופר-ספורטיביות. בעצם, דווקא במכוניות כאלה.

   

  אבל הכי חשוב, כשתגיע בסביבות אוקטובר השנה, עם תג-מחיר שמוערך כעת ב"פלוס-מינוס 300 אלף", היא תהיה אולי המכונית המהירה ביותר על הכביש המקומי. לא רק בקבוצת המחיר שלה, אלא כמעט בכל סכום כסף.

   


  מיצובישי איוולושן

  מיצובישי איוולושן
  מנוע ארבעה ציל', 16 שסת', מגדש טורבו
  נפח / סוג דלק 1,998 סמ"ק / בנזין
  הספק מרבי 295 כ"ס ב-6,500 סל"ד
  מומנט מרבי 37.3 קג"מ ב-3,500 סל"ד
  הנעה / תיבת הילוכים כפולה / ידנית-רובוטית, שישה הילוכים
  מרכב ארבע דלתות, סדאן
  אורך 450.5 ס"מ
  רוחב 181 ס"מ
  גובה 148 ס"מ
  בסיס גלגלים 265 ס"מ
  משקל 1,590 ק"ג
  100-0 קמ"ש 6.3 שניות
  מהירות מרבית 242 קמ"ש
  תצרוכת דלק (ממוצע יצרן) 9.0 ק"מ לליטר
  פליטת פחמן דו-חמצני 250 גרם לק"מ
  מחיר משוער מעל 300,000 שקל
  כריות אוויר 9 (קדמיות, צדיות, וילונות)
  בקרת יציבות? כן (לחצו כאן להסבר)
  כוכבי בטיחות: נוסע/ילד/הולך רגל טרם נבחן

   

  הכותב היה אורח חברת מיצובישי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מיצובישי איוולושן - עם כנף
  מבט הנהג
  תיבת מצמד כפול
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים