שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש העיר ברביבאי הורשע בשוחד ומרמה
  בית-המשפט בנצרת הרשיע את ראש העיר קריית-שמונה ב-13 מתוך 20 העבירות, שיוחסו לו בכתב האישום - לקיחת שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים. הבוקר אמר ל-ynet: "מודה לתושבים על התמיכה. העיר חשובה ללבי ובכוונתי להמשיך לפעול ולתרום בעתיד"

  ראש העיר קריית-שמונה, חיים ברביבאי, הורשע בצהריים (יום ב') בשורת עבירות - לקיחת שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים. בית-משפט השלום בנצרת מצא אותו אשם ב-13 מתוך 20 העבירות, שיוחסו לו בכתב האישום.

   

  עורך דינו של ברביבאי, משה ישראל, אמר כי בכוונתו לערער על הכרעת הדין. "להערכתי פסק הדין, עד כמה שהוא מרשיע את הנאשם בעבירות של איזשהן תכונות אישיות של עבירה על החוק במובן הקשה של המילה - הן לא קיימות ונערער וגם נזכה בו", הוא אמר. גזר הדין יינתן בשבוע הבא.

   

  במהלך עדותו בבית המשפט סיפר ברביבאי כי בחקירתו במשטרה נאמר לו שהוא נחקר באזהרה בגין לקיחת שוחד - בתגובה הוא ענה "אני - שוחד?". בבית המשפט סיפר ראש העיר כי זה לא מאפיין אותו לבקש תרומות ואנשי מטה הבחירות שלו ביקשו לבטל את האיסור – ובסוף הוא נעתר לבקשה. נשיא בית משפט השלום בנצרת, תאופיק כתילי, שאל אותו "האם לא חשבת שנותן התרומה חשב שזה שלח לחמך?" וברביבאי ענה "אני לא מבין בחוקים". 


  יערער על ההרשעה (צילום: חגי אהרון)

   

  מכתב האישום עלה, כי לאחר הסיבוב השני שנערך בבחירות לראשות העיר בשנת 2003, נקלעו ברביבאי וסיעת הליכוד לחובות כלכליים, בגינם התקשו בהחזרת חובות לבתי דפוס שסיפקו לו שירותים. עוד עולה כי ברביבאי ניצל את מעמדו כראש העיר וכיו"ר הוועדה לתכנון ובנייה ופנה לקבלנים ואנשי עסקים שנזקקו לשירותיו בדרישה לקבל תרומות כספיות לקמפיין שניהל. את התרומות שקיבל העביר לבתי הדפוס לכיסוי חובותיו.

   

  בנוסף עולה מכתב האישום שבארבעה מחמישה מקרים המצוינים בו, התקבלו התרומות מתאגידים שאינם מורשים לתרום. הקבלנים ואנשי העסקים העבירו לראש העיר עשרות אלפי שקלים, ששימשו לפירעון החובות לבתי הדפוס.

   

  ברביבאי פעל בדרכים שונות להסוות את המעשים, בין היתר נטען, כי הוא סיכם שהכספים יירשמו כחוב פיקטיבי של הקבלנים ובעלי העסקים לבתי הדפוס. בנוסף הצהיר ברביבאי הצהרה כוזבת למבקר המדינה בנוגע לניהול מערכת הבחירות.

   

  שורת הרשעות ובצידן זיכויים

  כתב האישום הוכן למעשה עוד בסוף שנת 2005, אך הגשתו לבית משפט השלום בנצרת התעכבה עד לעריכת שימוע לראש העיר בפני פרקליטת המדינה. בעקבות ההחלטה על עריכת השימוע, הודיע ברביבאי על הסרת מועמדתו מרשימת קדימה לכנסת ה-17, אליה הוא הצטרף כמה ימים קודם כן.

   

  בסופו של יום, בעניין פרשה של תרומה מנחמיה בנימין, הורשע ברביבאי בלקיחת שוחד וזוכה ממרמה והפרת אמונים, משתי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד ומעבירה של הגבלת הכנסות. באישום הקשור לתרומתו של אברהם יצחק, הורשע ראש העיר במרמה והפרת אמונים, ברישום כוזב במסמכי תאגיד והגבלת הכנסות. באישום זה הוא זוכה מלקיחת שוחד ובעבירה נוספת של רישום כוזב במסמכי תאגיד. באישום בעניין תרומת "תדיראן" הוא זוכה מעבירה אחת של רישום כוזב של מסמכי תאגיד והורשע במרמה והפרת אמונים, עבירה אחרת של רישום כוזב במסמכי תאגיד והגבלת הכנסה. באישום בעניין תרומתו של אהרון אטדגי, הורשע ברביבאי בקבלת שוחד, עבירה אחת של רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירה של הגבלת הכנסה - אך זוכה מעבירה אחת של הפרת אמונים ועבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד.

   

  לפני הדיון בבית המשפט, אמר ברביבאי ל-ynet: "אני חש היום הקלה שהמשפט מגיע לסיומו לאחר חודשים ארוכים. אני מודה למאות מתושבי קריית שמונה שליוו אותי במהלך המשפט וגם לאלה שבשבועות האחרונים שוחחו איתי בטלפון ושלחו מכתבים מעודדים ומפרגנים על העשייה הציבורית שלי. קריית שמונה חשובה ללבי ובכוונתי להמשיך לפעול ולתרום בעתיד, כפי שעשיתי בעבר ובהווה".

   

  בקרב תושבי העיר הדעות התחלקו - לפני פרסום הכרעת הדין - בין אלה שטוענים כי ראש העיר נקלע למערבולת, שבה אישי ציבור רבים מובאים לאחרונה לבתי משפט ומואשמים בעבירות שונות. לעומתם טוענים אחרים, כי על מעשה פסול שנעשה על ידי אישיות ציבורית יש לשלם מחיר ציבורי.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו שרון רופא-אופיר, חגי עינב ואחיה ראב"ד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תודה על המכתבים: ברביבאי עם פרקליטו
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים