שתף קטע נבחר

בלעה חוט מחבילת אטריות ותפוצה ב-5,000 ש'

אישה שבלעה חוט מתכת דק מאוד שהיה בחבילת אטריות שיוצרה על ידי על-ידי מפעל שיבולים במושב בני-דרום, תפוצה על ידו ב-5,000 שקלים

אשה שבלעה חוט מתכת דק מאד שהיה בחבילת אטריות שיוצרה על-ידי מפעל שיבולים במושב בני-דרום, תקבל פיצויים בסך 5,000 שקלים. כך קבע בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים.

 

התובעת טענה, כי היא בלעה חוט מתכת דק מאד, שהיה בחבילת אטריות. בדיון שהתקיים בדצמבר 2007 הציגה התובעת את חוט המתכת ואת חבילת האטריות שבה מדובר. הוסכם שבהמשך לכך תיערך לתובעת בדיקת פוליגרף. בחוות דעת של מכון הפוליגרף מינואר 2008 נכתב, שלא נמצאו אצל התובעת תגובות המצביעות על אמירת שקר.

 

לדברי השופט רפאל יעקובי, למן אותו שלב החלה השתלשלות עניינים, הכוללת התנהלות פסולה ביותר מצד המפעל.

 

התברר, שנציג המפעל יצר קשר עם מכון הפוליגרף, ובעקבות קשר זה נערכה לתובעת בדיקת פוליגרף נוספת, שגם בה הגיע מכון הפוליגרף למסקנה שלא נמצאו אצל התובעת תגובות המצביעות על אמירת שקר. לטענת המפעל, היה זה משום כך שלקראת חוות הדעת הראשונה לא שאל מכון הפוליגרף את מכלול השאלות שהמפעל היה מעוניין שתישאלנה.

 

המפעל פעל באורח פסול

השופט קבע, כי אין זכר בפרוטוקול, ואין כל בסיס לטענת המפעל, כאילו הוסכם כי הוא זה שינסח את השאלות שתישאל התובעת בבדיקת הפוליגרף. נקבע, כי המפעל פעל באורח פסול, כאשר יצר קשר חד-צדדי עם מכון הפוליגרף והביא לכך שתיערך לתובעת בדיקה נוספת. לדבריו, בפעולת המפעל היה כדי להטריח את התובעת ולביישה ללא הצדקה, וגם להביא למהלכים משפטיים מיותרים.

 

לאור תוצאות בדיקת הפוליגרף נקבע, כי האירוע הנטען אכן התרחש. נפסק, כי הנזק המיידי לאחר האירוע לא היה רב, הגם שאין להקל ראש בכל הקשור בו.

 

לדברי השופט: "מדובר בתחושה רעה ובבהלה של התובעת, שהיא אשה מבוגרת וחולנית, עקב בליעת גוף זר, ובהקאה יזומה, שהביאה לפליטת אותו גוף זר". עם זאת, נקבע כי בפסיקת הפיצויים יש לתת ביטוי גם לאופן השלילי שבו התנהל המפעל, אשר היה בו להוסיף טורח, סבל ובושה לתובעת. לפיכך נקבע, כי יש מקום לחייב את המפעל בהוצאות בשיעור משמעותי.

 

נפסק, כי המפעל ישלם לתובעת פיצויים בסך 5,000 שקלים, וכן ישלם לתובעת, בגדר הוצאות משפט, את כל ששלמה התובעת למכון הפוליגרף, ועוד סכום נוסף של 800 שקלים.

  

לעיון בפסק הדין 

 

לאתר המשפט הישראלי - פסק דין 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר-טל
אילוסטרציה
צילום: שלום בר-טל
מומלצים