שתף קטע נבחר

מת הפיסיקאי ג'ון ווילר

האיש שטבע את המונח "חור שחור" ועבד עם נילס בוהר ואלברט איינשטיין, מת מדלקת ראות בביתו שבניו ג'רסי.

ג'ון ארצ'יבלד ווילר, אחד הפיסיקאים החשובים של המאה ה-20 והאיש שטבע את המונח "חור שחור", הלך לעולמו אמש בביתו שבהייסטון, ניו ג'רסי. בן 96 היה במותו.

 

ווילר נולד בג'קסונוויל שבפלורידה, בנם הבכור של זוג ספרנים. בגיל 21 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת ג'ון הופקינס. שנה לאחר מכן נסע לקופנהגן ללמוד אצל הפיסיקאי הנערץ עליו, נילס בוהר.

 

בוהר נחשב גם היום לחשוב שבחוקרי פיסיקת הקוונטים ולאיש שחשף את השניות של חלקיקי החומר, המתפקדים לעיתים כגלים ולעיתים כחלקיקים. ב-1939, והוא כבר פרופסור לפיסיקה באוניברסיטת פרינסטון, פגש שוב ווילר בבוהר, הפעם לאחר שבוהר היגר לארה"ב.

 

בוהר חשף את ווילר למידע כי מדענים בגרמניה הנאצית כבר הצליחו לפצח אטומים של אורניום, שלב קריטי בדרך לבניית פצצת אטום. בעקבות הגילוי המטריד, שיתפו בוהר וווילר פעולה ויצרו תוך מספר שבועות מודל אפשרי לביקוע הגרעיני.

 

ווילר עבד בשנות מלחמת העולם השנייה עם בוהר ועם איינשטיין. הוא מעולם לא לקח חלק פעיל בפרויקט מנהטן, לבניית פצצת האטום הראשונה, אך ייעץ לחבריו שלקחו חלק בפרוייקט.

 

ווילר לימד שנים רבות באוניברסיטת פרינסטון ונחשב לגדול המומחים האמריקאים לתורת היחסות הכללית של איינשטיין. הוא הכשיר שני דורות של פיסיקאים, שכמה מהם הגיעו להישגים יוצאי דופן. בכיר תלמידיו היה זוכה פרס נובל ריצ'רד פיינמן, שהעיד על מורו כי "יש החושבים שהשתגע לעת זקנה אבל האמת היא שתמיד היה משוגע".

 

ווילר נודע ביכולתו הנדירה לבטא רעיונות מסובכים בנוגע ליקום באופן פשוט ויצירתי. תרומתו המפורסמת ביותר לפיסיקה היא המצאת המונח "חור שחור" לתיאור השלב הסופי בחייהם של כוכבים.

 

נכונותו לתמוך ברעיונות שנשמעו מופרכים עזרה לתלמידיו להגיע לתיאוריות רבות מעוף. כמו בעבודת הדוקטורט של תלמידו יו אברט, שהעלתה את אפשרות קיומם של יקומים מקבילים. לתיאוריה זו נודעה השפעה רבה על קוסמולוגים, חוקרי פיסיקת קוונטים וסופרי מדע בדיוני.

 

גם בחייו האישיים נודע ווילר כדמות ציורית. מספרים כי התחתן עם אשתו לאחר שלוש פגישות בלבד, בהיותו בן 22. הקוסמולוג מקס טגמרק, אמר לכתב הניו יורק טיימס כי "עבורי הוא היה הטיטן האחרון, גיבור העל היחיד של הפיסיקה שעוד נותר עומד".

 

לראיון עם ג'ון ווילר באתר "הידען" - לחצו כאן

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים